„Ježto jsem si předsevzal elementa spatřiti a ohledati a na základě darů, které mi shůry dány a milostivě uděleny byly, toho nemohu dokázat, poddal jsem se přítomnému vyslanému duchu a služebníku pekelnému, který se Mefistofeles jmenuje, aby mne o tom všem poučil a tomu naučil a kterýž se také mně jest zavázal, že mi ve všem poddanost a poslušnost zachovati chce.
Naproti tomu já jemu také připovídám, aby po uplynutí dvacíti čtyř let od data tohoto listu se mnou podle své vůle, libosti a způsobu činiti a mým tělem, duší, masem, krví i se vším jiným statkem mým vládnouti moc měl.
Na potvrzení toho revers tento rukou krví svou vlastní dobrovolně a ze své vlastní mysli a vůle jsem sepsal, pečetí opatřil a dotvrdil a v něm se podepsal. Jan Faust, zkušený v elementech a v duchovních věcech doktor.“
Mýtus o tajemném doktoru Janu (Johannu) Faustovi, který uzavírá smlouvu s ďáblem a posléze za to musí krutě zaplatit, je vůbec jednou z nejznámějších legend ve střední Evropě.
Velmi populární je i u nás – zejména pak v Praze, kde stojí i takzvaný Faustův dům.
Co je na této pověsti ale pravdy? Skutečně Faust existoval? Pokud ano, kým byl? Bydlel někdy v Praze? A měl pletky s jakýmsi ďáblem?
Podle dochovaných spisů vychází legenda o doktoru Faustovi pravděpodobně ze skutečné historické postavy – postavy DR. JOHANNA FAUSTA(1485? – 1540), středověkého německého alchymisty z Zimmernu u Bad Kreuznachu.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.