26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Náboženství a okultismus
Peklo na čtyři způsoby: Vyberete si jezero lávy, nebo mrazivou pustinu?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 8.9.2022
2.6tis
244
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

„Zanechte vší naděje, kdo vstupujete.“ Nápis nad jednou ze sedmi bran do pekla hovoří za vše. Stejně jako peklo samotné se však nezrodil spolu s křesťanskou vírou, ale v hlavě italského spisovatele o celých 13 století později.

Jak vůbec získalo peklo svou podobu a jak si představovali podsvětní říši národy napříč historií?

Pro mnohé lidi napříč historií je život peklem – to jim ale nezabrání v tom, aby se obávali míst mnohem děsivějších. Svou vlastní podobu pekla měly snad všechny kultury v dějinách – v některých má hříšníky sužovat oheň a síra, jinými se prohání mrazivý vítr nebo hordy jedovatých škorpionů. Záhady a mystéria vás nechají nahlédnout do nejzajímavějších zásvětních říší!

1

Za všechno může Dante!

Peklo: křesťanské

Řeky doběla rozžhavené lávy, kotle plné úpících hříšníků a kolem čerti s kopyty, rohy a trojzubci v drápech. Takový obraz si většina lidí představí, když se řekne „peklo“. Myslíte, že taková podoba hrozivého podsvětí je stará jako křesťanství samo?

Omyl. Původně s ním dokonce nemá zhola nic společného! Nejznámější podobu dodá peklu známý italský autor Dante Alighieri (1265–1321) ve svém populárním díle Božská komedie. V něm popisuje peklo, očistec i ráj z pohledu cestovatele, kterému zajistí průvodcovské služby antický básník Publius Vergilius Maro (70–19 př. n. l.).

Devět kruhů utrpení

Dante, rozený optimista, popisuje peklo jako kuželovitou propast rozdělenou do devíti základních kruhů, z nichž každý je vyhrazen určitému typu hříšníků. Vlastní patro vám Lucifer přiřadí podle toho, zda jste byli nevěřící, lakotní, podlehli jste obžerství, smilstvu či násilí.

Ta nejhorší muka jsou připravena pro zrádce a vrahy, nemluvě o těch, kteří se rouhají.

Zrozen z démonů

Z Dantova popisu později čerpají mnozí kazatelé a církevní hodnostáři – strašení lidí je dlouhá staletí v módě a popis čiré hrůzy se dokonale hodí na zastrašení nevzdělané masy. A jak to je s vládcem pekel, ďáblem, Luciferem či Satanem, chcete-li?

Jeho podoba vznikne v průběhu staletí spojením pohanských démonů. Vidle přebral z trojzubce starověkých božstev, kozí rohy a kopyta získal kvůli tomu, že se údajně na čarodějnických sabatech zjevoval v podobě kozla.

2

Smrt mečem, nebo věčná nuda?

Peklo: severské

Jste Viking a chcete se mít po smrti jako v bavlnce? Pak musíte zemřít v boji, jinak se nedostanete do Valhaly, nebeské říše starých seveřanů. V této velké síni budete pít a bojovat se svými druhy po boku slavných hrdinů i samotných bohů.

Co vás ale čeká, když zemřete přirozeně, stářím? Helheim.

Cesta ledovou pustinou

Toto podsvětí je pravým opakem křesťanského lávového pekla. Je jedním z devíti světů, mezi které patří podle severské mytologie mimo jiné Asgard, domov bohů,

Jötunheim, říše obrů, či Midgard neboli naše Země. Helheim je ledová pustina, které vládne bohyně Hel, dcera zrádného Lokiho, a plahočí se jí k uzoufání znuděné duše mrtvých.

Ani bohové neuniknou!

Helheim nikdo nemůže opustit, protože jej od ostatních světů dělí nepřekročitelná řeka Gjall. Z této podsvětní říše neuniknou dokonce ani bohové! Kdybyste se přece jen pokusili utéct, měli byste u brány co do činění s obřím nestvůrným psem Garmem, zatímco by každý váš krok sledoval obr Hraesvelg, „požírač mrtvol“, který sedí na samém okraji světa a ostřížím zrakem hlídá celý Helheim.

Není divu, že byli vikinští válečníci tolik obávaní a v boji se nebáli smrti – sekyra zaražená v hlavě se pro ně stane lákavější vyhlídkou než vidina tak děsivého místa.

3

Když na vás nečeká 72 panen

Peklo: muslimské

Muslimská a křesťanská víra mají mnohé společné. Představa pekla není výjimkou. V koránu má peklo zvané Jahannam podobu jakési pevnosti se sedmi branami, která je každá určena pro specifický druh hříšníků.

Po celém pekle hoří ohně, které neživí nic jiného než hříšníci a nevěřící. Jen samotné jiskry tohoto děsivého táboráku mají být údajně „velké jako paláce“.

Vážení duší

Celý Jahannam má být navíc tak hluboký, že pokud byste do něj vhodili kámen, padal by 70 let. Jeden z rituálů, který k Jahannamu náleží, je velmi podobný jak křesťanství, tak víře starých Egypťanů.

Jde o takzvané vážení duší. Za dobré skutky je člověk odměněn, za zlé potrestán.

Lepší držet hladovku

Pekelná kuchyně tu skutečně stojí za to. Hříšníci se mohou krmi trpkou rostlinou Dhari, která má ostny trhající vnitřnosti strávníků na kusy. Chtějí se napít? Proč ne, pár doušků vařící vody, která jim nadělá z orgánů kaši, přijde vždy k dobru.

Aby toho nebylo málo, celé peklo je vyplněné hady a škorpiony, jejichž uštknutí či bodnutí způsobí oběti 40 let utrpení. A tím stále nekončíme: Každý hříšník je vězněn v ohnivých poutech a na ty nejhorší zločince tu čeká třešnička na dortu v podobě psychického mučení z úst samotného pána pekel, který jim bude neustále připomínat jejich zlé skutky.

4

Krev, pavouci a zatopené jeskyně

Peklo: mayské

V roce 2008 objeví skupina badatelů na Yucatánském poloostrově v Mexiku rozsáhlý systém jeskyní, z nichž jsou některé potopené pod vodou a které vyplňují kamenné chrámy s děsivými sochami a freskami.

„Mohlo by jít o vstup do legendární Xibalby, podsvětí starých Mayů,“ spekulují archeologové.

Součást velkého rituálu

Podle mýtů tohoto zaniklého jihoamerického národa musely totiž duše zemřelých následovat psa labyrintem podvodních jeskyní, než se mohly odebrat k věčnému odpočinku. „Tyto chrámy a cesty byly pravděpodobně vystavěny jako součást velkého rituálu,“ říká Guillermo de Anda, vedoucí výzkumných prací na tajemném nalezišti.

„Všechno je tu spojené se smrtí, životem a lidskou obětí.“ Mayské podsvětí tak může být jediným skutečně potvrzeným existujícím místem na našem seznamu.

Cesta plná netopýrů

Legendy o mayském podsvětí jsou popsány v dodnes částečně dochované spirituální knize Popol Vuh. Líčí strastiplnou cestu duše skrze řečiště krve, hejna netopýrů a pavouků. Tím vším museli nebožtíci projít, než se dostali do samotné podsvětní říše, Xibalby.

Ta je na rozdíl od jiných pekel poměrně přívětivá: Na zemřelé čekají zkoušky, nástrahy a pasti, věčná bolest však není nutností.

Chtěli být blízko podsvětí?

Mnozí experti věří, že Mayové vytvářeli takové portály záměrně, aby se co nejvíce přiblížili říši podsvětí. „Jsem přesvědčen o tom, že první tu byly mýty a Mayové se podle nich v průběhu generací řídili právě při stavbě takových chrámů, jako je nově objevený na Yucatánu,“ říká William Saturno, odborník na Maye z Univerzity v Bostonu.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 769
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.2tis
Pověstí o legendárních ptácích existuje celá řada. Některé jsou si podobné, přičemž nejčastěji připomínají pověst o Fénixovi. Jací mýtičtí opeřenci jsou známí v jiných kulturách?   BAR JUCHNE: Tvor, který zastíní sluneční zář První zmínku o tomto ptákovi nalezneme v židovském Talmudu. Jeho vejce mělo vypadnout z hnízda, zbořit na 300 cedrů a zaplavit 60 […]
od Mirek Brát 20.9.2022 2.8tis
Zánik templářského řádu je detailně popsán včetně procesu, při kterém byl zabaven řádový majetek. Říká se však, že velmistr Jacques de Molay ještě před svou tragickou smrtí určil čtyři vyvolené, kteří měli zajistit kontinuitu fungování řádu v jiných zemích. Obzvláště silně rezonuje legenda o útěku tisíců řádových rytířů do Skotska. Pro útěk templářů do Skotska existovaly […]
od Luděk Příhoda 18.9.2022 2.5tis
Píše se 24. červen 1981 a v tehdejším jugoslávském městečku Medžugorje dochází k projevům tajemných sil. Centrem dění se stává vrcholek Podbrdo, kde se zjeví nadpozemská bytost, jež se představuje jako Panna Maria.   Kostelní hodiny právě odbíjejí čtvrtou hodinu odpolední a čtrnáctiletý sirotek, mladinká Ivanka Ivankovićová, jíž před měsícem zemřela maminka, se vrací z procházky. Společnost jí […]
od Mirek Brát 17.9.2022 3.5tis
Když byla ve struktuře zdi starobylého normanského kostela v britské vesnici Tockenham objevena zazděná tajemná socha, nejprve se uvažovalo o tom, že jde o skulpturu svatého Kryštofa. Nakonec se však odborníci přiklonili k názoru, že jde o vypodobnění římského ochranného ducha známého pod označením genius loci. Ochranný duch genius loci byl ve starověkém Římě velmi […]