15. července 2019: Americká bitevní loď USS Omaha zachytí na kamerách podivný létající objekt, vznášející se v její blízkosti.
Domů     Po stopách českých fanatiků: Imanuelité
Po stopách českých fanatiků: Imanuelité
od 6.7.2024
3.1tis
Byli Imanuelité jen nástrojem k blahobytu jejich vůdců? Nebo jim šlo opravdu o záchranu světa?
314
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Sekty jsou uzavřená společenství, do nichž není snadné proniknout, ale ještě horší je z nich uniknout. Jaká šílená pravidla v nich fungují a proč jsou lidé stále ochotni nechat se strhnout podivnými společenstvími, na která se nezaujaté okolí dívá skrz prsty? A dějí se takové věci i v Česku?

Byli Imanuelité jen nástrojem k blahobytu jejich vůdců? Nebo jim šlo opravdu o záchranu světa? Byl Dvorský skutečným Mesiášem, který měl zachránit svět? Co všechno se mezi Imanuelity odehrávalo? Bylo toho ještě více, než se dostalo na světlo? Ovládal Dvorský členy své sekty tak moc, že by ji byl schopen znovu vybudovat?

Ačkoliv je naše země relativně malá, o fanatiky v ní není nouze. Jednou z mediálně nejznámějších českých sekt jsou Imanuelité.

Společenství, jehož základy položil v roce 1991 nedostudovaný scénárista Jan Dietrich Dvorský (*1965), má vskutku podivné principy i myšlenky.

Ústředním motivem Imanuelitů je domněnka, že svět je převrácený naruby a ženy jsou ve skutečnosti duchovně muži a muži zase ženy. Údajně to způsobilo dávné pomatení duší, které od té doby sídlí jen v tělech opačného pohlaví, než k němuž mají patřit.

Tato záměna je podle Dvorského původcem všech problémů světa. Jak se rozhodl je vyřešit?

Byl Dvorský skutečným Mesiášem, který měl zachránit svět?
Byl Dvorský skutečným Mesiášem, který měl zachránit svět?

Dva vyvolení

Jan Dietrich Dvorský alias Syn člověka Parsifal Imanuel je podle tohoto vlastního učení jedním ze dvou lidí na celém světě, kteří jsou po této stránce v pořádku.

Tou druhou osobou má být jeho družka, dcera české herečky Mileny Dvorské (1938–2009) Lucie Dvorská (s Parsifalem nejsou příbuzní, shoda jmen je náhodná – pozn. red.) alias Labutí Panna.

Dvorský si podle vlastních slov po přečtení spisů Ve světle pravdy německého spisovatele a vizionáře Oskara Bernhardta (1875–1941) uvědomil, že je vyvoleným Mesiášem, jehož úkolem je zachránit svět před převrácenectvím duší.

Na základě tohoto údajného prozření Dvorský prodá byt a nechá na vlastní náklady vydat knihu Syn člověka, Mesiášovo živé Slovo k všenápravě světa. „Moje knížka je knížka opravdového Mesiáše, je jako zrcadlo,“ tvrdí neskromně o svém díle.

Publikace se brzy stává poměrně známou a dobře se prodává. Parsifal Imanuel v ní popisuje, že lidé, kteří jej jakožto povzneseného budou následovat, ještě mohou dospět k nápravě a bude jim umožněno vstoupit do takzvané Tisícileté říše.

Tu má představovat jakási institucionalizovaná společnost blahobytu a spokojenosti, již bylo plánováno vytvořit kdesi na severu Itálie a v jejímž čele má stát samozřejmě Dvorský.

Co všechno se mezi Imanuelity odehrávalo? Bylo toho ještě více, než se dostalo na světlo?
Co všechno se mezi Imanuelity odehrávalo? Bylo toho ještě více, než se dostalo na světlo?

Sekta odhalena

Celý soubor „mesiášových“ myšlenek vypadá na první pohled tak bizarně, že by se mohlo zdát, že páně Parsifalově učení může propadnout snad jen blázen.

Jan Dvorský ovšem disponuje tak ohromujícím charisma, že se kolem něj brzy začne sdružovat rozrůstající se skupina bezmezně věrných, kteří jsou přesvědčeni, že jedině s ním mají naději na spásu. A toho vůdce Imanuelitů nepokrytě zneužívá.

V roce 1993 komunita začne žít společným životem v několika pronajatých domech ve vesnicích na Hořovicku ve středních Čechách. Společenství není navenek nijak nápadné, a tak se o něj nikdo příliš nezajímá.

Zlom nastává v roce 1994, kdy je v psychiatrické léčebně hospitalizována jedna ze členek Imanuelitů. Žena byla nalezena, jak bezcílně bloudí lesem a čeká na smrt. Z jejího vyprávění brzy vyjde na světlo světa, co se děje uvnitř komunity.

Náhle je jasné, že společenství Parsifala Imanuela a Labutí Panny je ve skutečnosti nebezpečná fanatická sekta. Případ strhne lavinu zájmu médií, což nakonec vyústí až v rozpuštění sekty v roce 1995.

Ovládal Dvorský členy své sekty tak moc, že by ji byl schopen znovu vybudovat?
Ovládal Dvorský členy své sekty tak moc, že by ji byl schopen znovu vybudovat?

Mohou se vrátit?

„Jedná se jistě o jednu z nejnebezpečnějších sekt u nás. Došlo v ní k trestným činům a mnohokrát k ohrožení zdraví i života. Síť pomocníků Syna člověka lze jistě znovu oživit.

Je pravděpodobné, že většina z nich by i dnes udělala na příkaz Mesiáše cokoliv,“ vyjadřují se k Imanuelitům odborníci z internetové stránky www.sekty.cz. Byl by tedy omyl domnívat se, že Imanuelité jsou definitivně minulostí.

Podle dostupných informací dodnes dokonce existuje tvrdé jádro věrných, kteří zůstávají zcela zaslepeni Dvorského vizemi. Žijí v domě na okraji Prahy a vydělávají si na živobytí podomním prodejem hraček.

Jejich vůdce těmto nešťastníkům čas od času posílá dopisy, aby s nimi udržel kontakt. Sám Dvorský žije s Labutí Pannou Lucií a jejich osmi dětmi v zahraničí, uvažují však o návratu. Peníze na život údajně získává od dárců, kteří sympatizují s jeho ideami.

Policie se dodnes obává, že síť Imanuelitů může být znovu aktivně obnovena. Mají pravdu?

Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 15.7.2024 875
Rakouský mág Karl Maria Wiligut se v poslední třetině svého života stává velkou postavou nacistického okultismu. Byl jen šílencem s vysokým charisma, nebo skutečně pronikl do tajů mystických věd? S vytrvalým hukotem se valí temné proudy řeky Dyje. Na jednom z břehů v údolí stojí mezi stromy urostlý muž a rukou si stíní tvář, aby dobře viděl na nedaleký skaln
od 14.7.2024 1.8tis
Tak trochu černou ovcí je ve svém oboru Američan Richard Gallagher. Tento docent klinické psychiatrie na newyorské Medical College se totiž dlouhodobě věnuje posedlosti ďáblem a je přesvědčený, že vymítání skutečně může pomoci některým pacientům. „Většinou strávím více času tím, že lidi přesvědčuji, že nejsou posedlí ďáblem než léčbou. Na případy, kdy se skutečně jedná o něco vědou nevysvětlitelné
od 13.7.2024 2.5tis
Druhá světová válka skončila teprve před několika lety a svět se vrací do starých kolejí. V americkém Cottage City v Marylandu žije původně německá rodina, ve které vyrůstá i chlapec známý dnes pod pseudonymem Roland Doe. Život je to obyčejný až do roku 1949, kdy se v domácnosti údajně začnou dít neuvěřitelné věci. Z polic padají náboženské sošky a kříže, nábytek v některých místnostech se sám
od 12.7.2024 2.4tis
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk, který ovládal léčitelství a magii... Smlouva s ďáblem? Jan Josef Antonín Eleazar Kittel se narodil v Šumburku (dnes Krásná) roku 1704 v rodině s ranhojičskou t
od 11.7.2024 2.8tis
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně docházejí do modlitební skupiny a vše se zdá být v pořádku. Ale během jedné schůzky Christine obviňuje svého muže z poměru s vedoucí skupiny Marií Robinson. To odstartuje sérii hrůzných událostí. [cap
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se