Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské lodi.
Jedná se o rozpadlý řecký strojek, pravděpodobně římskou válečnou kořist, z roku mezi 150 až 100 př.n.l. Skládá se ze skřínky, která obsahuje 37 ozubených bronzových koleček a tři ciferníky.
Zaznamenává pohyb Slunce a Měsíce a umí vypočítat jejich zatmění pomocí takzvaných diferenciálních převodů (principu znovuobjevený až v 16. století).
Dalším předmětem, který byste ve starověku neočekávali, jsou baterie z Bagdádu. V roce 1938 je nalezl v oblasti Khujut Rabu u Bagdádu německý archeolog Wilhelm König.

Byl to zdroj elektrické energie?
Vyzvedl celkem12 třinácticentimetrových hliněných nádob, obsahujících měděný válec omotaný železným drátem. Dříve byly nejspíš naplněné vínem či jiným kyselým nápojem a mohly tedy fungovat jako zdroj elektrické energie. Pochází přitom z období kolem roku 225 př.n.l.
Co jsou zač tyto starověké předměty, které by neměly ještě stovky let existovat? Jak to, že jejich principy další generace zapomněly? Mají nás snad jejich nálezy upozornit na možnost cestování časem? Anebo nám prozrazují více o zaniklých civilizacích?
