Na počátku roku 2013 objeví americká fotografka v arizonské poušti kupu fialových vodnatých kuliček. Nikdo však netuší, kde se slizké objekty vzaly. Nevedou k nim totiž žádné stopy. Mohlo by se snad jednat o neznámý druh houby? Odpovědět nikdo nedokáže.
Objevují se proto spekulace, že jde o předměty z kosmu. Může to být pravda?
Americká fotografka Geradine Vargas se vydává se svým manželem na průzkum arizonské pouště. Bere si s sebou fotoaparát a těší se, že udělá několik snímků okolí amerického města Vail, ležícího na jihu státu.
Podaří se jí přitom zachytit neskutečné obrázky. Na počátku roku 2013 vyfotí tisíce fialových kuliček nahromaděných uprostřed písečné krajiny mezi kaktusy! „Třpytily se na slunci,“ popisuje překvapující nález a tvrdí, že nic podobného v životě neviděla.
Tajuplné kuličky jsou totiž měkké, vodnaté a lepivé. Co jsou zač? Otázka vrtá hlavou i samotné Geraldine. Rozhodne se proto hledat odpověď. „Napsali jsme e-mail kamarádce, která je zooložka, ale netušila, co by to mohlo být. Vůbec to nepoznala,“ vysvětluje.
Sliz, plíseň, houba
Někteří vědci mají pro případ prosté vysvětlení. Prý jde o kuličky, které se používají k zavlažování rostlin. Skutečně snad někdo umístil do pouště speciální pěstitelské pomůcky, které se přidávají do váz, aby květiny zůstaly dlouho pěkné a svěží?
Vysvětlení vypadá logicky, použít ho však nelze. K fialové hromadě totiž nevedou žádné stopy. Široko daleko se nevyskytují otisky lidských šlépějí ani pozůstatky po pneumatikách auta nebo jiného dopravního prostředku.
Jak se tedy pozoruhodné objekty dostaly na vzdálené místo v poušti? Americká badatelka Darlene Buhrow z botanické zahrady v Tucsonu se domnívá, že tam jednoduše vyrostly. Podle ní se totiž jedná o neznámý druh houby.
Podobný názor zastávají i další odborníci. Nevylučují přitom ani další možnosti. Údajně by mohlo jít o dosud neobjevený druh lišejníku nebo řasy. Kde vědci pro podobné názory berou jistotu?
Mimozemské jikry
Výskyt lepivých kuliček se stává záhadou. „Vypadají, jako by ani nebyly z tohoto světa,“ prohlašuje pro místní televizi Geradine. Objevují se proto spekulace o jejich možném mimozemském původu.
Na zemský povrch se prý možná dostaly, protože je z kosmické lodě shodily cizí organismy. Údajně by se mohlo jednat o jejich oplodněná vajíčka nebo snad jikry. Podobný názor přitom není ojedinělý.
Objeví se totiž už v roce 2009, kdy lidé v různých koutech Skotska na severu Britských ostrovů začnou nalézat podivné bílé gelovité útvary, jejichž původ zůstane neznámý. Pocházejí objekty nalezené v arizonské poušti skutečně z kosmu?
Badatelé, kteří se do oblasti vydali, se tomu smějí. Na tajemné kuličky se však neodváží sáhnout a šťouchají do nich pouze klacky. Čeho se ale bojí, když v mimozemský původ slizu nevěří a tvrdí, že jde jen o běžné kuličky sloužící k zavlažování rostlin?