1. července 1976: Po sérii rituálů exorcismu umírá Němka Anneliese Michel, dívka údajně posedlá šesticí démonů.
Domů     Podivné stopy v Devonu: Procházel se tu samotný ďábel?
Podivné stopy v Devonu: Procházel se tu samotný ďábel?
od 20.11.2024
3.2tis
Záhadné stopy ve sněhu se táhly desítky kilometrů daleko.
315
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

O mrazivé únorové noci se z oblohy hustě sype sníh a pokrývá krajinu na jihu anglického hrabství Devon bílým příkrovem. Ráno však místní obyvatele malebná scéna vůbec nezajímá. Se směsicí strachu a úžasu si totiž prohlížejí záhadné stopy, připomínající kopyta.

Vytvářejí ve sněhu souvislou trasu a objevují se i na těžko přístupných místech, jako jsou třeba střechy! Navštívil snad tuto oblast nějaký tajemný netvor?

Záhadné stopy ve sněhu se táhly desítky kilometrů daleko. Stopy vypadaly jako otisky kopyt. Mohli stopy vytvořit malí hlodavci?

Ráno 9. února roku 1855 je plné vzrušení. Nejen tvar stop, ale i dráha, kudy se záhadná bytost pohybovala, vzbuzuje všeobecné ohromení.

Kdo mohl přecházet po střechách, přeskakovat vysoké zídky a prolézat otvory, jejichž průměr mnohdy není větší než 10 centimetrů? Následně přicházejí zprávy i z dalších oblastí anglického Devonu, a dokonce i z jiných hrabství.

Podle všeho tak neznámý tvor musel ujít nejméně 100 až 160 km během jediné noci! Lidé mají strach, mnozí si myslí, že takto se projevuje ďábel. Jejich racionálněji uvažující současníci přemýšlejí o jiných možnostech.

Mohl podivné šlápoty způsobit třeba svým lanem meteorologický balon z nedaleké loděnice? V úvahu připadá i klokan. Exotické zvíře se skutečně v tehdejší Anglii nachází! Které další teorie v souvislosti s případem podivných stop padly? A jak se vlastně v Devonu ocitl klokan?

Stopy vypadaly jako otisky kopyt.
Stopy vypadaly jako otisky kopyt.

Příliš mnoho jezevců

Jedna z teorií té doby považuje za původce strach nahánějících otisků meteorologický balon, který byl omylem vypuštěn z nedaleké loděnice. Stopy prý má způsobit dvěma okovy na konci svých kotevních lan. Loděnice se údajně snažila incident ututlat.

Balon totiž během svého putování způsobí mnohé škody. Za oběť mu padne například mnoho oken. Mohl by ale urazit tak dlouhou cestu, aniž by se zachytil na stromě nebo jiné překážce?

Přední anglický přírodovědec té doby, sir Richard Owen (1804–1892) vyjadřuje přesvědčení, že otisky má na svědomí jezevec. Ten prý patří ke zvířatům, která zanechávají stopy větší, než by se vzhledem k jeho tělesné velikosti dalo očekávat. A proč tolik stop?

Odpověď je podle něj jednoduchá. Té noci neměl hlad pouze jeden jezevec. Jako o jednom z možných vysvětlení záhady uvažuje o zvířatech i současný britský badatel Mike Dash (*1963).

Podle něj mohlo jít o stopy divoce žijících hlodavců, jako je například myšice křovinná, anebo jiných živočichů. Kdyby ale šlo o stopy volně žijící zvěře, neměli by je snad zdejší lidé, kteří se s nimi musí setkávat každou zimu, dobře znát?

Mohli stopy vytvořit malí hlodavci?
Mohli stopy vytvořit malí hlodavci?

Pohádka duchovního pastýře

Otisky ve sněhu prý navíc vyhlížejí, jako by je vytvořil dvounohý, nikoliv čtyřnohý tvor. To by nahrávalo dalšímu vysvětlení, které se v té době objevuje. Má jít o klokana, který utekl ze soukromé zoo ve městě Sidmouth.

Nikdo tuto zprávu však neověřuje a v dopise z března 1855, adresovanému zpravodaji The Illustrated London News se místní reverend G. M. Musgrove přiznává, že si tento příběh vymyslel pro uklidnění farníků:

„Úvahy vesničanů, kteří se bojí jít ven po západu slunce, protože jsou přesvědčeni, že jde o ďáblovo dílo, mne přiměly podat jim takovéto uklidňující vysvětlení,“ sděluje kněz.

Často se celá událost přičítá masové hysterii, díky které jsou stopy různých druhů zvěře přičítány jedinému stvoření. Bylo by překvapivé, kdyby se jako vysvětlení neobjevilo v současné době také UFO. Mluví se i o podvodu.

Ale mohl by takové otisky ve sněhu způsobit člověk, aniž by přitom okolo neudělal viditelné šlápoty? Po tak dlouhé době je každopádně velice obtížné prokázat, nebo vyvrátit některou z výše uvedených hypotéz.

Co však můžeme říct s určitostí, je to, že v onu únorovou noc došlo v anglickém Devonu k něčemu neobvyklému, co se dosud nepodařilo objasnit.

Zdroje informací: Western Times, The Illustrated London News, The Devil in Devon (Ďábel v Devonu) – Theo Brown
Foto 1 Pixabay 2 neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo 3 John Good / Creative Commons / Volné dílo
Lokalita:
Související články
od 1.7.2025 176
Člověk ovládající šamanismus údajně umí komunikovat se světem duchů, léčit nemocné nebo převádět zemřelé do říše mrtvých. Šamanské schopnosti využívají snad všechny známé civilizace. Může tato tajemná nauka fungovat i v současné moderní společnosti? Šamanismus je považován za nejstarší metodu poznání duchovního světa. Šaman je prý schopen do této nemateri
od 30.6.2025 2.0tis
Nadšené děti se srocují před kamerou a povykují jedno přes druhé. Všechny chtějí vypovědět, co spatřily. Pod oltářem místního kostela prý uviděly maličkou Pannu Marii! Postavička se na ně měla usmát, zamávat jim, a dokonce k nim i promluvila. Následuje mánie návštěvníků z řad křesťanů i hinduistů, jakou zdejší farnost nepamatuje. Kostel sv. Am
od 29.6.2025 2.3tis
Při razii v sídle panamského diktátora Manuela Noriegy američtí agenti odhalují bizarní sbírku okultních předmětů a stop po rituálech zaměřených na likvidaci politických oponentů – včetně bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana! Noriega se podle všeho pokoušel odstranit své nepřátele pomocí černé magie. V roce 1968 se Noriega s podporou USA dostává k moci po
od 27.6.2025 2.8tis
Řada lidí je v současné společnosti nešťastná. Spotřeba antidepresiv raketově roste a přibývá také sebevražd. Čím to vysvětlit? Zdá se, že mnozí z nás nezvládají neustále se zvyšující tlak na pracovní výkonnost spojený s materialistickým přístupem k životu a lidským vztahům. Jak se z tohoto neblahého stavu vysvobodit? Možná pomůže jediné – naučit se meditovat! [gallery ids="155137,155139,155138
od 25.6.2025 3.2tis
Horoměřice u Prahy jsou oblíbenou lokalitou archeologů. Není se čemu divit, vždyť asi tři kilometry odsud leží Únětice, kde byly objeveny pozůstatky dávné kultury z období 2000 až 1500 př. n. l. Přímo v Horoměřicích nebo přilehlém okolí archeologové objevují rovněž nálezy z paleolitu, který skončil asi 10 000 let př. n. l. Po pravěkých obyvatelích tu mož
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz