14. únor 1939 je skvělým dnem pro nacistickou propagandu. V německém Hamburku je na vodu spuštěna nejmodernější bitevní loď, jakou do té doby lidstvo poznalo. Bismarck je chloubou a jeho spuštění na vodu si nenechává ujít ani sám Adolf Hitler (1889–1945). Jaký osud plavidlo čeká?
Jeho pokyn je přitom jasný: S pomocí nového křižníku ovládnout Atlantik a zničit spojenecké zásobovací konvoje, které znesnadňují nacistické podrobení Anglie. Jenže do ostré akce je ještě daleko.
Do výzbroje je Bismarck zařazen až v roce 1940. V květnu 1941 vyplouvá za podpory jedné doprovodné lodě opancéřovaný a údajně nepotopitelný obr směrem k Islandu, u kterého se střetne s chloubou anglického námořnictva, s křižníkem Hood, a posílá ho ke dnu.
Anglické námořnictvo následně posílá proti křižníku všechno, co může. Dochází k další bitvě, po které končí chlouba německého námořnictva na dně. Proč si dnes ale mnoho lidí myslí, že Bismarck ve skutečnosti nezničili Britové?
UDĚLALI TO SAMI?
Zatímco po desítky let mají navrch ti, kteří tvrdí, že Bismarck potopili Britové, v 90. letech se začínají objevovat i jiné názory.
Jedna hypotéza říká, že Bismarck byl tváří tvář přesile vyhozen do vzduchu samotným kapitánem, který měl pokyny, že se loď nesmí za žádných okolností dostat do rukou Britům.
„Nezvratně jsme dokázali, že není možné, aby tuto loď potopili Britové,“ tvrdí americký námořní badatel Alfred McLaren, který vrak Bismarcka několikrát studoval. „Loď se potopila otevřením otvorů ve dnu,“ dodává.
Americký režisér James Cameron (*1954), který se námořními záhadami taktéž dlouho zabývá, k tomu dodává, že zkoumání vraku neukázalo žádné zásahy, které by loď mohly potopit.
Někteří záhadologové dokonce věří, že se před potopením lodi část posádky vzbouřila a chtěla se vzdát. Námořníci věrní kapitánovi je ale postříleli a loď byla zničena. Mohla se historie opravdu odehrát jinak, než jsme si dosud mysleli?