reklama
24. června 1947: Americký pilot Kenneth Arnold (1915–1984) ze svého letounu v blízkosti pohoří Mount Rainier ve Washingtonu pozoruje neidentifikované létající objekty. Jeho svědectví dává vzniknout označení „létající talíře“.
Domů     Neobjasněné události
Podivný příběh June a Jennifer Gibbonsových: Aby jedna mohla žít, druhá musela zemřít
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 21.12.2021
2.9tis
Pouto mezi sestrami bylo až destruktivně toxické, foto Pixabay
328
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Pouto mezi jednovaječnými dvojčaty June a Jennifer je natolik silné, že si dívky vytvoří vlastní jazyk, kterému nikdo další nerozumí. Problém nastává v okamžiku, kdy přestanou komunikovat s okolním světem a hovoří jen samy se sebou.

To dívky přivede do blázince, kde nakonec uzavřou temnou dohodu. Aby se pouto zlomilo, jedna z nich musí zemřít.

Pouto mezi sestrami bylo až destruktivně toxické, foto Pixabay Dívky pro svou odlišnost už od dětstv trpěly, foto Pixabay Psychiatrická nemocnice, kde dívky strávily mnoho let, foto Andrew Smith / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

V jemenském městě Aden 11. dubna 1963 na svět přichází dvojčata June a Jennifer Gibbons (1963–1993). Obě dívky se od počátku potýkají s řadou problémů. Protože jsou jedinými černoškami v okolí, často čelí nejrůznějším projevům rasismu.

Možná proto se velmi rychle uzavřou do sebe a existují pouze jedna pro druhou, později i pro svou mladší sestru. Dívky se vzájemně zrcadlí v chování a pohybech, často dokončují činnosti, které ta druhá začala, a všude chodí v dokonale synchronizovaných krocích.

Dokonce spolu hovoří jakýmsi vlastním jazykem, kterému nikdo další nerozumí. Jenže šikana a obtěžování, kterému June a Jennifer čelí kvůli své rase a podivínské povaze, jsou údajně tak silné, že je často posílají ze školy předčasně domů.

Tím se izolace dívek ještě prohlubuje a nakonec zůstávají zcela odstřižené od svého okolí a s nikým dalším s výjimkou mladší sestry Rose nemluví. Nepomáhají ani četná sezení u všemožných psychoterapeutů. Mohlo by jít o víc, než jen sourozeneckou lásku?

Dívky pro svou odlišnost už od dětstv trpěly, foto Pixabay

NEZLOMNÉ POUTO

Rodiče se pokoušejí až nezdravě silné pouto zlomit tím, že dívky pošlou do oddělených internátních škol v domnění, že odloučení je vytáhne z jejich ulity. Jenže ve skutečnosti to má zcela opačný účinek.

Dívky záhy upadají do jakéhosi podivného vegetativního stavu, kdy jsou jejich těla „ztuhlá a těžká jako mrtvoly“. Z tohoto stavu je vytrhne až opětovné shledání. Poté se dívky začnou zavírat do svého pokoje, kde se věnují hrám nebo kreativnímu psaní, obvykle s hororovým podtextem.

Později se u nich začíná projevovat problematické chování a objevují se známky poněkud rozpolcených pocitů, která jedna vůči druhé chovají. Někdy jsou naprosto nerozlučné a jindy se hádají tak prudce, že se navzájem snaží zabít.

„V očích té druhé jsme se staly osudovými nepřáteli. Cítíme, jak z našich těl vycházejí dráždivé smrtící paprsky, které se vzájemně bodají do kůže. Říkám si, jestli se dokážu zbavit vlastního stínu, je to nemožné, nebo ne?

Zemřela bych bez svého stínu? Získala bych bez svého stínu svobodu a život, nebo bych byla ponechána smrti?“ zapisuje si Jennifer do svého deníku mrazivá slova. Mají snad dívky pocit, že je na světě místo jen pro jednu z nich?

Psychiatrická nemocnice, kde dívky strávily mnoho let, foto Andrew Smith / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

ČAS ZEMŘÍT

Ještě před dovršením dospělosti jsou obě umístěny do psychiatrické léčebny, kde stráví dlouhých 12 let. Pobyt je pro obě nevýslovným utrpením, ze kterého vzejde jejich dlouhodobá úmluva, že pokud jedna z nich zemře, druhá musí začít mluvit běžným jazykem a žít normálním životem.

Jak se roky v léčebně vlečou, dívky nabývají přesvědčení, že se ven nikdy nedostanou, dokud je ta druhá naživu, je tedy nutné, aby jedna z nich zemřela. Po dlouhých diskusích Jennifer souhlasí, že svůj život obětuje, aby June dostala v životě šanci.

Krátce poté, v březnu 1993, jsou dvojčata převezena z přísně střežené léčebny na otevřenější kliniku. Jenže po příjezdu se Jennifer nedaří probudit. Brzy po převozu do nemocnice Jennifer Gibbons umírá na akutní myokarditidu, tedy náhlý zánět srdce.

V jejím těle nejsou nalezeny žádné stopy po drogách nebo jedu a lze vyloučit, že by se jí sestra pokusila zabít. June se po smrti svého dvojčete skutečně dostává z léčebny zpět domů a začíná žít normálním životem.

Bylo pouto těchto sester natolik pevné, že bylo třeba zlomit ho smrtí jedné z nich? Nebo je spíš na vině nějaká duševní nemoc, která vznikla v důsledku útrap v ranném dětství?

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 23.6.2022 1.4tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.1tis
Tzv. Tulliho papyrus je považován za možná největší důkaz o přítomnosti mimozemšťanů ve starém Egyptě vůbec. Má to ale jeden háček. Nikdo ho nemůže najít! Byl cíleně zničen? Svítek, který se údajně datuje do éry faraona Thutmose III. (vládl 1486–1425 př. n. l.), obsahuje svědectví o tom, jak z nebe sestoupil ohnivý disk. Patřit měl […]
od Dalibor Vrána 21.6.2022 2.7tis
Sebevražedný, vlastnoručně napsaný dopis amerického zpěváka Kurta Cobaina (1967–1994), se stává podezřelou okolností jeho smrti. Že tu něco nehraje, si jako první všímá soukromý detektiv Tom Grant, kterého si najala vdova po zesnulém, herečka a zpěvačka Courtney Love (*1964). Celý dopis po drtivou většinu rozsahu vůbec nepůsobí jako rozloučení se světem. Cobain zde píše o […]
od Eva Soukupová 20.6.2022 1.7tis
V průlivu Long Island Sound u amerického pobřeží leží malý ostrov zvaný Charles island. Na něm je prý ukryté aztécké zlato a k tomu ještě poklad obávaného piráta kapitána Kidda. Jenže ostrov i cennosti jsou prokleté a ten, kdo se jich pokusí zmocnit, si podepisuje rozsudek smrti.     Malý ostrov patřící k americkému státu […]
od Mirek Brát 18.6.2022 1.4tis
Blízká setkání prvního druhu se v minulosti nevyhnuly ani slavným osobnostem. Patřil k nim i německý básník Goethe. Záhadná událost se stala v době, kdy byl pozdější známý literát teprve šestnáctiletým studentem. Co vlastně Goethe pozoroval? V roce 1765 cestoval Goethe do Lipska. Putování mu znepříjemňoval nejen vytrvalý déšť, ale i špatný stav komunikací. V lokalitě mezi městy […]