Skip to content

Poslové smrti z říše zvířat: Dokáží prý vycítit blížící se konec

O zvířatech se často tvrdí, že mají šestý smysl a mohou tak vycítit blízký skon. Některá zvířata, přítomnost smrti doslova přitahuje. V našich pověstech se to jen hemží příběhy, kdy úmrtí svým strašidelným houkáním zvěstoval sýček.

Lidová moudra tvrdí, že usedne-li sýček na střechu či okno domu, ve kterém přebývá nemocný člověk, jsou dny nemocného již sečteny. Stejnou zprávu přináší i pes, který vyje pod okny nemocného.

Kavalír King Charles španěl oznámil smrt majitelovy matky.

Důkazy o tom, že vytí psů oznamuje smrt blízkého člověka, nejsou jen pověry, podává mnoho majitelů čtyřnohých mazlíčků. Američanka Ann Liddell například popisuje podivné chování svého novofundlandského psa v noci, kdy její matka zemřela.

„Kolem 04:30 začal štěkat. Ale nebylo to jeho obvyklé ostré varované štěkání, spíš vytí. Hned jsem věděla, že moje matka zemřela. Brzy poté nám zavolali z nemocnice a potvrdili to,“ vypráví. Také Američan Michael Finch má podobný zážitek. Jeho matka trpěla rakovinou. Jednou v noci Finch opouští nemocnici a vrací se domů, aby vyvenčil psa. „Nikdy v životě na to nezapomenu. V 22:45 začal pes výt jako vlk. Byl to děsivé. A já jsem věděl, že to bylo proto, že maminka zemřela,“ popisuje Finch. Pes nekontrolovatelně vyje po dobu pěti minut a pak si vleze do postele. „Byl to Kavalír King Charles španěl a nikdy nevydal tak hluboký, divoký a chraplavý zvuk. Když se můj otec a sestra později vrátili, potvrdili, že maminka zemřela v 22:45.

“ Jak je možné, že psi vycítí smrt i v okamžiku, kdy jsou lidé jim blízcí i několik kilometrů daleko?

Kocour Oscar
KOCOUR OSCAR: PŘESNĚJŠÍ NEŽ LÉKAŘI

V roce 2007 obletí svět zpráva o kocourovi jménem Oscar. Ten bydlí s pacienty v hospicu v americkém městě Providence ve státě Rhode Island. Jeden ze zaměstnanců zařízení jej našel jako opuštěné koťátko na ulici a přivedl jej na oddělení pro pacienty s demencí.

Po půl roce začíná Oscar chodit s lékaři na vizitu. Pacient, u kterého se Oscar posadí a zůstane u něj či mu rovnou vyskočí na postel, umírá do čtyř hodin. Když Oscarovo chování sledují odborníci z lékařského magazínu New England Journal of Medicíně, určí blízkou smrt v 25 případech za sebou.

Oscarova znamení jsou dokonce přesnější než některé lékařské prognózy. „U pacientky jsem pozorovala jasné příznaky přicházející smrti, ale Oscar s ní v pokoji nezůstal. Myslela jsem, že se konečně zmýlil,“ líčí lékařka z hospicu Joan Teno. „Jenže pacientka pak ještě deset hodin žila a až poslední dvě hodiny strávil Oscar v jejím pokoji.“ Jak je možné, že je kocour tak neomylný? Podle některých tvrzení dokáže vycítit chemické procesy v těle umírajícího, které počínající smrt vyvolává.

Proč jej ale pach smrti tak přitahuje?

Brandonovi Lee přinesla vrána smrt.
PRŮVODCE NA ONEN SVĚT

V jiných kulturách, zejména podle dávných indiánů, pomáhají lidem na druhý břeh ptáci, převážně krkavcovití. Také u nás se traduje, že pokud po levici člověka prolétne havran a zakráká, v okolí dotyčného brzy někdo zemře.

Vránu jako posla smrti či průvodce na onen svět zobrazuje také komiks Vrána, podle kterého je v roce 1993 natočen stejnojmenný film. Zde je Vrána blízkým spojencem hlavní postavy, která hned na začátku filmu umírá.

Stejně tragický osud však potkává jejího představitele amerického herce Brandona Lee (1965–1993). Ten je při natáčení úvodní scény nešťastně postřelen poté, co někdo zřejmě omylem zaměnil filmovou rekvizitu za skutečnou zbraň.

Na následky svého zranění brzy umírá a tato nehoda zůstane nevysvětlena. Může snad mít vrána určitý podíl na záhadném úmrtí herce?

Foto: Wikipedia, catster.com, hollywoodreporter.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články