Skip to content

Sandy Island: Kam zmizel ostrov zpozorovaný satelity?

Mezi velké námořnické záhady nepatří jen vodní příšery nebo lodě duchů, ale také přízračné ostrovy, které se objevují a zase mizí. Jedním takovým je i Sandy Island, prapodivný ostrov v Korálovém moři, který se stále nedaří prozkoumat.

Existuje vůbec?

Loď Southern Surveyor s posádkou francouzských badatelů plula oblastí, kde snímky z Googlu ukazovaly polohu ostrova. Nic však nenašli.

O příď průzkumné lodi Southern Surveyor se rozbíjejí vlny. Moře je neklidné, jako by chtělo francouzským badatelům, kteří se před počasím ukrývají v podpalubí, zkomplikovat cíl plavby. Na kapitánském můstku je živo.

Několik lidí s dalekohledy pozoruje modrou hladinu moře před sebou. Po chvíli dává kapitán pokyn ke změně kurzu a z vysílačky se ozve výzva k ohlášení. Jeden z badatelů se vrací ke stolu, na kterém jsou rozložené námořní mapy a mezi nimi snímky z Google Earth, a zaraženě kroutí hlavou.

Vše trvá ještě několik hodin, během kterých se posádka lodi marně snaží objevit ostrov zakreslený do map i snímků z Google Earth. Bez výsledku. Nakonec plavidlo oblast opouští a nezbývá než konstatovat, že ostrov patrně neexistuje.

Jak je ale možné, že ho někteří lidé viděli na vlastní oči?

Ostrov se objevuje i na staletí starých mapách, měl jej spatřit a zakreslit do své mapy také slavný mořeplavec James Cook.
PÁTRÁNÍ MARNÉ

Tajemný Sandy Island (Písečný ostrov), který se má nacházet v Korálovém moři mezi Austrálií a Novou Kaledonií, je záhadou už celá staletí. V roce 1774 ho do mapy údajně zakresluje slavný australský mořeplavec a objevitel James Cook (1728–1779). V roce 1876 se v oblasti pohybuje velrybářská loď Velocity, která ostrov také spatří a oznamuje jeho polohu. V mapách, které krátce na to vycházejí, proto Sandy Island najdeme. Ať už jde o atlas z roku 1897 nebo o mapu britské admirality z roku 1908.

A to není vše, ostrov zaznamenaly i dnešní satelity. „Ten ostrov je na Google Earth i dalších mapách – ve skutečnosti však neexistuje. Je to skutečně bizarní,“ prohlásila australská badatelka Maria Seton.

V roce 2012 zjišťuje posádka lodi Southern Surveyor, že je místo, na které ukazují satelitní snímky i námořní mapy, prázdné. Nemohli prostě jen omylem doplout do jiné oblasti?

Ostrov byl zakreslený dokonce do map či snímků z Google Earth, přesto se jej nepodařilo objevit a přistát u něj.
ZÁMĚR, NEBO CHYBA?

Teorií vysvětlujících celou záhadu je hned několik. Jedna hovoří o tom, že ostrov si vymyslel nějaký tvůrce map, aby nachytal případné zloděje, kteří budou jeho mapu nelegálně kopírovat. Australský historik Shaun Higgins ovšem věří, že ostrov je výsledkem omylu.

Byl prý špatně zanesen do map zmíněnou posádkou lodi Velocity. Přesto si ani on není jistý. „Na západ od místa, kde by se podle mapy měl nacházet, je mnoho nízkých útesů. To, jak se ostrov v průběhu věků na různých mapách objevuje, mizí a znovu objevuje, zřejmě zůstane jedním z tajemství moře,“ prohlásil. Navíc není jasné, jak by v tom případě mohl být ostrov i na satelitních snímcích. Podle badatelů by i v tomto případě mohlo jít o obyčejnou lidskou chybu, tentokrát na straně Googlu. Jak k ní ale došlo?

Tajemný Sandy Island (Písečný ostrov) se má nacházet kdesi v Korálovém moři mezi Austrálií a Novou Kaledonií. Existuje vůbec?
POTOPIL SE DO HLUBIN?

Hypotézu, že za vším je chyba nebo záměr nějakého tvůrce map, se zatím nepodařilo prokázat. Záhadologové se proto pouštějí do odvážnějších spekulací. Někteří hovoří o tom, že ostrov na tom místě dříve skutečně mohl být, z nějakého důvodu, například kvůli zemětřesení, se ale propadl do moře.

Jenže mapování mořského dna na daném místě ukázalo velkou hloubku. Sandy Island má mít navíc podle dochovaných informací asi 24 kilometrů na délku. A to už je opravdu velký kus země na to, aby jen tak zmizel pod mořem.

Nemohou mít tedy nakonec pravdu konspirátoři, kteří jsou přesvědčení, že ostrov existuje a že zřejmě slouží jako tajná základna některé z velmocí, která se snaží o jeho utajení? Ať už je pravda jakákoliv, zatím vše nahrává hlavně těm, kteří tvrdí, že jde o tajemný ostrov známý z amerického seriálu Ztraceni.

Autor článku: Filip Appl

Foto: pocketmags.com, wikipedia.org, bellingcat.com, dailymail.co.uk, 1funny.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Soukromá pohádka v zajetí nekonečna
epochalnisvet.cz

Soukromá pohádka v zajetí...

Sevřen nezkrocenou přírodou, bičovaný rozlícenými...
Oslavy ve stínu pandemie
epochaplus.cz

Oslavy ve stínu pandemie

Na 13. listopad každoročně připadá Mezinárodní...
Podzimní Děčín láká krásnou přírodou
epochanacestach.cz

Podzimní Děčín láká krásnou...

Doba je dnes...
Poslední z Wrightova stolu
rezidenceonline.cz

Poslední z Wrightova stolu

Návrh domova pro manžele...
Komik v slzách: přišel o svého otce
nasehvezdy.cz

Komik v slzách: přišel o...

Vřelým vztahem k otci byl znám herec a komik...
Aby rty vypadaly o deset let mladší
nasehvezdy.cz

Aby rty vypadaly o deset let...

Aplikujte masku Umíchejte si takovou masku na...
Vasky přihází s kolekci oblečení a doplňků
iluxus.cz

Vasky přihází s kolekci...

Doposud ryze obuvnická firma mladého...
Digitální ilustrace zachycující přírodu
epochalnisvet.cz

Digitální ilustrace...

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí...
Očkování dětí neodkládejte, shodují se lékaři
21stoleti.cz

Očkování dětí neodkládejte,...

Pohlavním stykem i dotyky – těmito způsoby se lze...
Nepopulární práci v archivu FBI zastanou noví roboti
21stoleti.cz

Nepopulární práci v archivu...

Archiv virginského Federálního úřadu pro...
Zničilo Osmanskou říši spojenectví s Německem?
epochaplus.cz

Zničilo Osmanskou říši...

Turci neskousnou v roce 1683 porážku u Vídně. S Rakouskem...
Za neobjevenými skvosty Karlovarského kraje
epochanacestach.cz

Za neobjevenými skvosty...

Chcete objevovat zajímavá...