Skip to content

Sandy Island: Kam zmizel ostrov zpozorovaný satelity?

Mezi velké námořnické záhady nepatří jen vodní příšery nebo lodě duchů, ale také přízračné ostrovy, které se objevují a zase mizí. Jedním takovým je i Sandy Island, prapodivný ostrov v Korálovém moři, který se stále nedaří prozkoumat.

Existuje vůbec?

Loď Southern Surveyor s posádkou francouzských badatelů plula oblastí, kde snímky z Googlu ukazovaly polohu ostrova. Nic však nenašli.

O příď průzkumné lodi Southern Surveyor se rozbíjejí vlny. Moře je neklidné, jako by chtělo francouzským badatelům, kteří se před počasím ukrývají v podpalubí, zkomplikovat cíl plavby. Na kapitánském můstku je živo.

Několik lidí s dalekohledy pozoruje modrou hladinu moře před sebou. Po chvíli dává kapitán pokyn ke změně kurzu a z vysílačky se ozve výzva k ohlášení. Jeden z badatelů se vrací ke stolu, na kterém jsou rozložené námořní mapy a mezi nimi snímky z Google Earth, a zaraženě kroutí hlavou.

Vše trvá ještě několik hodin, během kterých se posádka lodi marně snaží objevit ostrov zakreslený do map i snímků z Google Earth. Bez výsledku. Nakonec plavidlo oblast opouští a nezbývá než konstatovat, že ostrov patrně neexistuje.

Jak je ale možné, že ho někteří lidé viděli na vlastní oči?

Ostrov se objevuje i na staletí starých mapách, měl jej spatřit a zakreslit do své mapy také slavný mořeplavec James Cook.
PÁTRÁNÍ MARNÉ

Tajemný Sandy Island (Písečný ostrov), který se má nacházet v Korálovém moři mezi Austrálií a Novou Kaledonií, je záhadou už celá staletí. V roce 1774 ho do mapy údajně zakresluje slavný australský mořeplavec a objevitel James Cook (1728–1779). V roce 1876 se v oblasti pohybuje velrybářská loď Velocity, která ostrov také spatří a oznamuje jeho polohu. V mapách, které krátce na to vycházejí, proto Sandy Island najdeme. Ať už jde o atlas z roku 1897 nebo o mapu britské admirality z roku 1908.

A to není vše, ostrov zaznamenaly i dnešní satelity. „Ten ostrov je na Google Earth i dalších mapách – ve skutečnosti však neexistuje. Je to skutečně bizarní,“ prohlásila australská badatelka Maria Seton.

V roce 2012 zjišťuje posádka lodi Southern Surveyor, že je místo, na které ukazují satelitní snímky i námořní mapy, prázdné. Nemohli prostě jen omylem doplout do jiné oblasti?

Ostrov byl zakreslený dokonce do map či snímků z Google Earth, přesto se jej nepodařilo objevit a přistát u něj.
ZÁMĚR, NEBO CHYBA?

Teorií vysvětlujících celou záhadu je hned několik. Jedna hovoří o tom, že ostrov si vymyslel nějaký tvůrce map, aby nachytal případné zloděje, kteří budou jeho mapu nelegálně kopírovat. Australský historik Shaun Higgins ovšem věří, že ostrov je výsledkem omylu.

Byl prý špatně zanesen do map zmíněnou posádkou lodi Velocity. Přesto si ani on není jistý. „Na západ od místa, kde by se podle mapy měl nacházet, je mnoho nízkých útesů. To, jak se ostrov v průběhu věků na různých mapách objevuje, mizí a znovu objevuje, zřejmě zůstane jedním z tajemství moře,“ prohlásil. Navíc není jasné, jak by v tom případě mohl být ostrov i na satelitních snímcích. Podle badatelů by i v tomto případě mohlo jít o obyčejnou lidskou chybu, tentokrát na straně Googlu. Jak k ní ale došlo?

Tajemný Sandy Island (Písečný ostrov) se má nacházet kdesi v Korálovém moři mezi Austrálií a Novou Kaledonií. Existuje vůbec?
POTOPIL SE DO HLUBIN?

Hypotézu, že za vším je chyba nebo záměr nějakého tvůrce map, se zatím nepodařilo prokázat. Záhadologové se proto pouštějí do odvážnějších spekulací. Někteří hovoří o tom, že ostrov na tom místě dříve skutečně mohl být, z nějakého důvodu, například kvůli zemětřesení, se ale propadl do moře.

Jenže mapování mořského dna na daném místě ukázalo velkou hloubku. Sandy Island má mít navíc podle dochovaných informací asi 24 kilometrů na délku. A to už je opravdu velký kus země na to, aby jen tak zmizel pod mořem.

Nemohou mít tedy nakonec pravdu konspirátoři, kteří jsou přesvědčení, že ostrov existuje a že zřejmě slouží jako tajná základna některé z velmocí, která se snaží o jeho utajení? Ať už je pravda jakákoliv, zatím vše nahrává hlavně těm, kteří tvrdí, že jde o tajemný ostrov známý z amerického seriálu Ztraceni.

Autor článku: Filip Appl

Foto: pocketmags.com, wikipedia.org, bellingcat.com, dailymail.co.uk, 1funny.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Luxusní věznice světa: Internet a vlastní oblečení
epochaplus.cz

Luxusní věznice světa:...

Dnes nahlédneme do míst, kam se běžní...
Nenáviděl Ludvík XIV. od dětství Paříž?
epochalnisvet.cz

Nenáviděl Ludvík XIV. od...

Odmalička mu všichni říkají, že je...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Medici se necítí připraveni na péči o pacienty
21stoleti.cz

Medici se necítí připraveni...

Drtivá většina dotázaných studentů lékařských...
Muzeum techniky a řemesel v Kolovči
epochanacestach.cz

Muzeum techniky a řemesel v...

Zajímají vás řemesla?...
Co sluší kuchyním
rezidenceonline.cz

Co sluší kuchyním

Každý má o kuchyni svou vlastní představu, a...
Brněnští archeologové si připsali další úspěch
epochalnisvet.cz

Brněnští archeologové si...

Brněnská archeologická skupina ze společnosti Archaia...
Vyrobte si mýdlo
nasehvezdy.cz

Vyrobte si mýdlo

Mýdla na ruce obvykle bývají parfémovaná a plná škodlivých...
Argentinské speciality v Gran Fierro
iluxus.cz

Argentinské speciality v...

Argentinská restaurace Gran Fierro, která se...
Proč si šestiletý Jan Kalvín nemohl přečíst Bibli?
epochaplus.cz

Proč si šestiletý Jan Kalvín...

Teolog francouzského původu Jan Kalvín (1509–1564) se narodil...
Nebezpečné bércové vředy
nasehvezdy.cz

Nebezpečné bércové vředy

Příčinou špatně se hojících otevřených ran, které se...
Majestátný hrad ve Velharticích
epochanacestach.cz

Majestátný hrad ve...

Prostřednictvím čtyř...