Elektrická energie, její rostoucí cena a z velké části neekologická výroba jsou dlouhodobě žhavým tématem. Přitom způsob získávání levné a zároveň k životnímu prostředí šetrné elektřiny, byl údajně objeven už před sto lety!
Nikola Tesla údajně přišel na to, jak elektřinu získávat z atmosféry a šířit ji bez použití rozvodů. Jeho objev byl však údajně potlačen.
Americký vynálezce srbského původu Nikola Tesla (1856–1943) je znám zejména jako objevitel bezdrátové komunikace či transformátoru. Neoficiálně má však na kontě asi 700 vynálezů!
Geniální vědec většinu svého života věnuje výzkumu elektrické energie a po celém světě je uznáván jako nejvýznamnější odborník. Teslův velký sen je bezdrátové rozvádění elektřiny, či využití volné energie. To je ale mnohými považováno za naprostou utopii.
Později se ale objevují tvrzení, že Tesla opravdu dokázal to, co ostatní považují za nemožné. Zvládl vyrobit elektřinu z atmosféry bez použití rozvodů. Jeho objev, který by mohl lidstvu dát elektřinu zdarma, byl však hned ve svém počátku zavržen. Proč? Za vším prý stojí Teslův sponzor a jeho touha po zisku.
Volná energie ze vzduchu kolem
Vynálezce údajně už v roce 1899 přichází s nápadem, že by elektrická energie mohla být získávána využitím ionizace z horní vrstvy atmosféry a do domácností doručována bez drátových rozvodů. Jak?
Volná energie podle Tesly může být získávána a šířena skrze zemskou atmosféru prostřednictvím elektromagnetických vln o frekvenci přibližně 7,83 Hz, které nepřetržitě obíhají vodivou ionosférou ve výšce do 100 kilometrů nad zemským povrchem.
Využitím ionosféry k přenosu energie by elektřina mohla být distribuována ke komukoliv na světě bez nutnosti složitého budování pokrytí rozvodnou sítí. K příjmu energie z atmosféry by pak stačilo jen jisté speciální zařízení naladěné na odpovídající frekvenci.
Tesla údajně takový vynález zkonstruuje, a dokonce také úspěšně otestuje. Proč se tedy dnes jeho převratný objev nevyužívá?

Elektromobil, který jezdí zdarma
Později Tesla svůj experiment dožene ještě dál a spojí jej se svým nadšením pro motory. V létě roku 1931 do vozu značky Pierce-Arrow nainstaluje jakési zařízení se skoro dvoumetrovou anténou a připojí k němu střídavý elektromotor.
Vzniká tak vůz, který dokáže jet rychlostí až 140 km v hodině, což jsou v oné době pozoruhodné hodnoty. Na dotazy, odkud pochází energie, která vůz pohání, Tesla s úsměvem odpovídá: „Ze vzduchu kolem nás.“ Tento příběh má ale háček.
O existenci přelomového Teslova automobilu neexistují důkazy. Zmiňuje se o něm teprve dokument z roku 1967, jehož autorem je Jugoslávec Peter Savo, který prohlašuje, že je Teslovým synovcem. Dokonce prý vůz na vlastní oči viděl v Buffalu.
Proč tedy Teslovy vozy dnes nejezdí po silnicích celého světa? Příbuzenský vztah tohoto muže se slavným vynálezcem ani pravdivost příběhu o přelomovém automobilu se nepodařilo ověřit. Je tedy možné, že jde o pouhou smyšlenku.

Budoucnost v rukou obchodníků
Pokud však zázračný vůz byl skutečný, bylo lidstvo v roce 1931 nejblíže k ukončení éry spalovacích motorů a závislosti na drahých pohonných hmotách. A zároveň nejblíže nové éře získávání elektrické energie ekologicky a zdarma!
Tím by ovšem padli dva giganti, kteří drží v hrsti téměř celý svět. Vynález by zasadil smrtící úder ropnému i elektrárenskému průmyslu. Teslovy experimenty totiž sponzoruje americký podnikatel John Pierpont Morgan (1837–1913).
Když je seznámen se zařízením, které může dodávat bezdrátovou energii z atmosféry, zajímá ho jediné. „Kolik za to budou lidé platit?“ ptá se vědce. „Nebudou platit nic, bude to bezplatné,“ tvrdí dobromyslný Tesla.
V tu chvíli ale sponzor o jeho vynález ztrácí zájem. Elektrárenský průmysl zrovna skýtá vidinu neuvěřitelných výdělků a Tesla by ho mohl ohrozit.
Morgan poté stáhne svou finanční podporu a Tesla již nedokáže ve svých výzkumech pokračovat a dožívá chudý v ústraní. Pokud byl potlačen jeho přelomový přijímač, mohlo se totéž stát i s Teslovým automobilem?