Pokud vám v minulosti „chyběly“ na vaší oblíbené mořské pláži medúzy, a hledali jste je ve vodě, možná jste nepátrali ve správném směru. V určitém okamžiku totiž obíhalo po oběžné dráze naší planety na 60 000 těchto vodních žahavců.
Jak se tam dostali, co tam dělali? Neptejte se vašeho nadřízeného, pana faráře či krizové psychologické linky. Ptejte se Enigmy!
Medúzy se dostaly do kosmu v rámci projektu NASA pod názvem SpaceLab Life Sciences. Jeho cílem bylo ověřit podmínky pro dlouhé lety vesmírem.
Již například raketoplán Columbia měl v devadesátých letech minulého století na palubě 2000 medúz ve vývojovém stádiu polypů. A to byla jen troška do budoucího mlýna.
„Born in space“
Medúzy ve vývojovém stádiu polypů se na palubě raketoplánu množily a množily. Z polypů se měnily do charakteristického vývojového stádia medúz se zvonem a chapadly. Rodily se medúzy, které měly v křestním listu jako místo narození uveden vesmír.
Na první pohled se nelišily od medúz z vodního prostředí na Zemi. Jen na první pohled… Vědci totiž zaznamenali, že medúzy narozené ve vesmíru byly jiné. Měly jiné gravitační receptory. Lidské smysly pro rovnováhu se nacházejí ve vnitřním uchu. Medúza má podobné receptory na okraji svého zvonu.
Medúzy se závratí
Jaký byl smysl celého experimentu? Šlo o ověření účinků gravitace na nově narozené jedince. Přijde čas a lidé se budou na dlouhých cestách vesmírem rodit, přicházet na svět. Jak změní gravitace jedince narozené v prostředí kosmické lodi?
Roli pokusných králíků zastaly medúzy, které byly zkoumány i po svém návratu na planetu Zemi.
Ačkoli se může zdát, že jsou medúzy podobné spíše mimozemšťanům, než druhu homo sapiens, máme s těmito žahavci hodně společného ve vnímání gravitace. Závěry získané v orbitální porodnici medúz byly znepokojivé.
Žahavci z vesmíru se chovali po návratu z kosmického prostoru jinak. V podstatě by šlo říci, že medúzy trpěly závratí. Podobně by se asi chovali lidé narození v kosmu. Co se s tím dá dělat? To už se neptejte Enigmy, ptejte se NASA!