Mezi méně známé kryptidy patří i dib údajně pozorovaný v pouštních oblastech Somálska a Etiopie. Ačkoli byla zaznamenána očitá pozorování tohoto tvora, vědcům se zatím nepodařilo jeho existenci prokázat.
Podle jedné teorie by se mohlo jednat o příbuzného malých pouštních savců – damanů.
Ačkoli je dib považovaný za býložravce, může být díky své velikosti nebezpečný i pro člověka. Traduje se, že s oblibou naráží do automobilů, dokonce je převrací. Vzhledem prý trochu připomíná medvěda, velikostí však údajně konkuruje nosorožci.
Mazlíček na hraní? Nikoli!
Vědci spekulují, že by se skutečně mohlo jednat o neznámý druh damana. Tuto hypotézu podporuje i skutečnost, že živočichové příbuzní damanům dosahovali v minulosti značné velikosti, jak dokládají fosilní nálezy.
Pokud by si v této části Afriky v utajení vykračovala nějaká živoucí zkamenělina, pak by to velikostí jistě nebyl mazlíček na hraní.
Uveďme pro ilustraci již vyhynulého Titanohyraxe, jehož fosilizované ostatky byly nalezeny například v Alžírsku, Tunisku a Egyptě. Váha tohoto zvířete mohla přesahovat i jednu tunu. Mohlo by jako zástupce kryptidního druhu přežít do současnosti?
Čekání na vědecký důkaz
Jistou skepsi dodává spojování existence bájného diba se současnými damany fakt, že se nyní jedná o malá zvířata s váhou do pěti kilogramů. Byla kdysi velmi hojná a zmiňována též v Bibli. V jejich evoluční rodové linii jsou však i gigantičtí tvorové.
Pokud přežili do našich časů, budeme držet palce vědcům, aby jejich existenci prokázali.
Do té doby bude patřit dib do pestré a zajímavé rodiny kryptidů. A jeho nebezpečnost pro automobily? V našich zeměpisných šířkách se obáváme srážky například se srncem. V Etiopii a Somálsku může auto poškodit dib. Inu, jiný kraj, jiná míra rizika pro motoristy, co říkáte?!