9. prosince 1965: V Kecksburgu v Pensylvánii je spatřena ohnivá koule. Armáda místo dopadu uzavírá a zatajuje informace.
Domů     Překoná čchi-kung klasickou medicínu?
Překoná čchi-kung klasickou medicínu?
od 24.10.2023
3.2tis
Starobylá metoda pracuje s naší životní energií, kterou skrze cvičení těla i mysli napravuje a léčí tak nemoci. Dokáže se ji naučit každý?
330
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Metoda zvaná čchi-kung je založena na přesvědčení, že naším tělem proudí životní energie, která je zodpovědná za naši vitalitu, ale i zdravotní problémy. Když se s ní naučíme pracovat, můžeme prý zcela zharmonizovat svůj život.

Proč tedy tento zázračný soubor cvičení u nás dosud není masově rozšířen? Opravdu funguje?

Starobylá metoda pracuje s naší životní energií, kterou skrze cvičení těla i mysli napravuje a léčí tak nemoci. Dokáže se ji naučit každý? Mohla by jednou tato metoda překonat klasickou medicínu nebo to v našich podmínkách není možné? Tělesné cvičení je jen jednou z několika složek metody a dá se začít i bez něj. Opravdu máme v tělech jakousi energii, která nám dává život a jejíž nerovnováha způsobuje různé nemoci?

V současné době celá řada lidí přestává věřit západní medicíně. Neustálé polykání různých prášků je často považováno jen za dobrý byznys pro farmaceutické firmy a lidé se od něj odklání.

Stoupenci alternativní medicíny nabízejí jako řešení celou řadu unikátních léčebných metod, které mají původ na Dálném východě. Jednou z nich je i čchi-kung. Jak moc je účinná?

Mohla by jednou tato metoda překonat klasickou medicínu nebo to v našich podmínkách není možné?
Mohla by jednou tato metoda překonat klasickou medicínu nebo to v našich podmínkách není možné?

Pomalé pohyby

Smyslem čchi-kung má být odstranění blokád energie zvané čchi, která je považována za všudypřítomnou životní sílu. Má mít vliv na spokojenost, psychickou rovnováhu a fyzické zdraví. Její nerušené proudění v těle má prý za následek zlepšení zdravotního stavu.

„Obecně se dá říct, že když pomocí pomalých pohybů uvolníme tělo, dáme prostor energii, aby v našem těle lépe proudila,“ říká pro ENIGMU instruktor čchi-kung Pavel Simon a pokračuje:

„Napětí v těle totiž proudění energie brání a když se čchi nedostane do určitých částí těla, nejsou tyto vyživovány a chátrají, a to včetně vnitřních orgánů.“

Tělesné cvičení je jen jednou z několika složek metody a dá se začít i bez něj.
Tělesné cvičení je jen jednou z několika složek metody a dá se začít i bez něj.

Dokonalé uvolnění?

V praxi čchi-kung sestává ze tří složek: tělesného cvičení, uvědomovaného a kontrolovaného dýchání a hluboké koncentrace na různé části nebo funkce těla. Cvičení přitom vede hlavně k uvolnění. „Kde je uvolnění, tam je prostor.

Kde je prostor, tak může proudit energie. Kde je energie, je i život,“ vysvětluje Simon. Pokud prý energii neuvolníme dostatečně, nepronikne k některým částem těla, což vede k následnému onemocnění. Jak ale tuto unikátní léčebnou metodu začít praktikovat?

„Nejjednodušší čchi-kungová praxe je Vnitřní úsměv. Můžete ho dělat kdykoli a kdekoli, s očima otevřenýma nebo zavřenýma,“ říká Pavel Simon. Podstatou cvičení je, že si představíme, jak se usmíváme uvnitř svého těla a úsměv směrujeme do různých jeho částí.

„Nejprve do očí, kde je největší napětí. Pak do celé hlavy, do krku, ramen a podél paží až k prstům na rukách,“ uvádí Simon. Všude, kam se usmějete, je prý třeba vnímat uvolnění a prostor, ve kterém se rozproudí energie čchi.

„Pak se usmějte do svého trupu, na vnitřní orgány, oblast pánve a podél obou nohou až k chodidlům,“ radí instruktor.

Úsměv totiž prý léčí, takže každý, kdo něco takového praktikuje, bude spokojenější a dá své energii příležitost, aby uzdravovala a oživovala tělo.

Opravdu máme v tělech jakousi energii, která nám dává život a jejíž nerovnováha způsobuje různé nemoci?
Opravdu máme v tělech jakousi energii, která nám dává život a jejíž nerovnováha způsobuje různé nemoci?

Je všechno jinak?

Skeptici už dlouhou dobu upozorňují, že představa o existenci duchovní energie čchi má nevědecký charakter. Možná proto zatím v západní společnosti nedosáhla výraznější popularity. Je však opravdu třeba celou metodu odmítnout?

„Čchi-kung lze přesto hodnotit pozitivně, protože tělesná a mentální cvičení spolu s důrazem na řádnou životosprávu zvyšují tělesnou zdatnost, sebevědomí i schopnost sebeovládání, mohou ovlivnit průběh některých chorob,“ uvádí Český klub skeptiků Sisyfos.

Navíc je to skvělá terapie. „Za sebe nevnímám západní medicínu a tradiční čínskou medicínu, které je čchi-kung součástí, jako konkurentky. Každá z nich má svá pro a proti,“ uzavírá Pavel Simon. Vyzkoušíte metodu i vy?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 8.12.2023 1.1tis
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam zmizelo 239 osob na jeho palubě? A kdo to všechno způsobil? Let MH370 startuje krátce před jednou hodinou ranní dne 8. března 2014 z Mezin
od 7.12.2023 2.8tis
Na pomezí afrických států Sierra Leone a Libérie vykopali archeo­logové v 60. letech 20. století záhadné sošky. Zobrazovaly podivné postavy pololidí i zvláštních tvorů, které bylo těžké identifikovat. Některé figurky vypadaly na první pohled jako tajemné bytosti z hvězd. Co mají vlastně představovat? Figurky nazvané podle archeo­logického na
od 6.12.2023 2.6tis
Prakticky každý nadšenec do záhad a tajemných koutů přírody zná kounovské řady nebo čertovu brázdu. Jenže i u našich východních sousedů lze najít pozoruhodná místa, ke kterým se váže nějaké tajemství. Kamenolom u Vyšných Megoněk na česko-slovenské hranici je jedním z nich. Kde se vzaly tamní kamenné koule? V kamenolomu Padyšák na severozápa
od 3.12.2023 3.4tis
Správně popsat nějaký bizarní předmět, bývá často obtížné. Lidský mozek totiž automaticky vyhledává alespoň podobné známé tvary. Tak tomu bylo i při pozorování UFO nad portugalským městem Alfena. Svědkové se vzácně shodli na tom, že neznámý objekt vypadal jako letící želva! UFO se nad městem Alfena objevilo 10. září 1990, přibližně o půl deváté rán
od 1.12.2023 3.4tis
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajně detekovaný už v roce 1954, tedy tři roky předtím, než lidstvo vyslalo na orbitu první družici. Jak je to možné? Jde o stroj patřící cizí rase?
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Islanďané mají společné předky s Indiány
epochaplus.cz
Islanďané mají společné předky s Indiány
Genetika je jedním velkým dobrodružstvím. Přicházejí stále nové výzkumy. Vědci například luští původ indiánů, zajímavé je třeba to, že se stopy jejich DNA vyskytují i na místech, kde bychom to nejspíše nečekali. Pátrání po genetickém původu Islanďanů v roce 2010 přineslo překvapující zjištění. Podle španělských výzkumů dorazila na Island už v 10. století žena ze Severní Ameriky.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
epochaplus.cz
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
Dává jí úkol, který splnit nemůže. Donutit rodiče, aby jí hned povolili se vdávat. Taková opovážlivost! To si nemůže dovolit. Je jasné, že tohle znamená jediné: definitivní konec. Bernardine Eugénie Désirée Clary (1777–1860) z francouzského Marseille se v roce 1793 náhodně seznámí s Josephem Bonapartem. Setkává se i s jeho rodinou, zamiluje se do Josefova bratra Napoleona (1769–1821) a