reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Náboženství a okultismus
Příběh Ebena Alexandera: Nahlédl do ráje?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 27.2.2022
1.7tis
171
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Zní to jako fantasy román. Americký neurochirurg se v kómatu ocitne na prahu klinické smrti. Prý spatří místo podobné křesťanskému nebi. Můžeme mu věřit?

Na nemocniční posteli leží muž připojený k lékařským přístrojům. Americký neurochirurg Eben Alexander (*1953) je již pátý den v kómatu. Když se z něj sedmý den probudí, nepamatuje si mnohé zásadní informace ze své minulosti, zato své rodině vypráví neuvěřitelné zážitky z „prahu“ smrti.

Byli to andělé?

„Na začátku svého dobrodružství jsem se ocitl v oblacích. Nad mraky – nesmírně vysoko nad nimi – se vznášela hejna průhledných, světélkujících bytostí a zanechávala za sebou dlouhé stopy.

Ptáci? Andělé? Ta slova se prostě na ty bytosti nehodí,“ začínají údajné vzpomínky lékaře. Vymyslel si to, jak tvrdí skeptičtí vědci a novináři, nebo jde o popis pravdy, která může změnit naše chápání reality?

Návštěva ve světě lásky a štěstí

Vraťme se ale na začátek příběhu. Alexander, který na sobě zpočátku nepozoruje žádné příznaky, kvůli onemocnění meningitidou zcela ochrne. V nemocnici upadne do kómatu. V tomto stavu údajně vnímá velmi barvitý prožitek blízkosti smrti.

V jeho knize Nebe existuje: Cesta neurochirurga do posmrtného života popisuje, jak se octne ve zcela neznámém, ale nádherném světě prostoupeném láskou, štěstím a světlem.

Vrať se zpět!

Může tu létat, ale také se setká se „světelnými“ bytostmi a krásnou ženou, která ho prostředím doprovází a telepaticky s ním komunikuje. Mimo jiné mu prý sdělí, že je navždy milován, nemusí se ničeho bát a není nic, co udělal špatně.

Nakonec mu prý tato bytost prozradí, že se musí vrátit zpět (do svého fyzického těla). Mohl se tento zvláštní příběh odehrát?

V jiných dimenzích?

Sám lékař upozorňuje, že je před zážitkem věcnou osobou, která údajné vzpomínky pacientů na jejich prožitky blízkosti smrti bere s despektem. „Vím, že mnoho mých kolegů zastává názor, jaký jsem zastával i já, že mozek, a to právě kortex (mozková kůra), vytváří vědomí… Avšak to je nyní překonáno.

Po zbytek života budu zkoumat pravou podstatu vědomí,“ konstatuje Alexander a jedním dechem dodává, že je jeho zážitek neuvěřitelný, ale přesto reálný.

Hon na rebela

Oponenti zdůrazňují Alexanderova odborná pochybení. V popisu průběhu své choroby se prý dopustí omylů, když tvrdí, že se jeho zážitky odehrávají v okamžicích neaktivního mozku, proto je nelze vysvětlit jako halucinace.

Jeho kritik, americký neurobiolog Dean Mobs z Kolumbijské univerzity v New Yorku, se navíc odvolává na švýcarský výzkum naznačující, že podobné zážitky lze vyvolat i drážděním určitých center v lidském mozku.

Ale není hlavním cílem oponentů zdiskreditovat rebela, který neváhá oponovat převládajícímu názoru? Alexander se svými tvrzeními totiž ocitá na pomyslné černé listině vědy, přestože podobné prožitky popisují miliony lidí.

Pravda versus fikce

„Všechny hlavní argumenty proti prožitkům blízkosti smrti uvádějí, že jsou důsledkem špatného fungování kortexu. Avšak k mé zkušenosti došlo v situaci, kdy můj kortex nefungoval vůbec.

Vše je zdokumentováno počítačovou tomografií,“ říká Eben Alexander.

„Na základě současných představ lékařů o mozku a mysli je absolutně nemožné, abych během svého kómatu zažil jakékoliv, třeba jen omezené vědomí,“ pokračuje jeho obhajoba vůči skeptikům.

Dokazují jeho slova existenci „života“ po životě?

Foto: Getty Images (úvodní), PX FUEL - zbytek
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 5.7.2022 1
Zhruba v 15. století se ve Francii a Německu vyskytoval vskutku podivný fenomén, a to především u řádových sester. V kronikách se mluví o nejpodivnější epidemii všech dob. Vše údajně začalo u jedné jediné ženy, která z ničeho nic začala mňoukat. Postupem času se k ní přidávají další a další, přičemž mňoukají každý den po […]
od Pavel Polcar 4.7.2022 1.6tis
Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku, přesto byla ve své době ortodoxní židovská sekta známá jako Esejci velmi uznávaná. Jedná se o společenství lidí, kteří měli svá vlastní pravidla a byli silně vzdělaní v astronomii, léčitelství a tajných naukách. To je však jen zlomek toho, co podle legend uměli. Boží, nebo ďáblovy děti? […]
od Dalibor Vrána 3.7.2022 2.3tis
5. srpna 2011 se dvanáctiletý Dale Ostrander ocitá na 25 minut pod hladinou ledového Pacifiku. Když ho záchranáři konečně nachází a vytahují na břeh, nedýchá a jeho srdce nebije. V nemocnici je uveden do umělého spánku, vyhlídky nejsou dobré. Předpokládá se, že mu po takové době bez kyslíku odumřel mozek. Po čtyřech dnech se ale […]
od Jiří Nechanický 2.7.2022 1.7tis
Badatelé v poslední době hledají na stranách Bible důkazy přistání UFO na Zemi. Verše první kapitoly knihy proroka Ezechiela z 6. století před naším letopočtem mluví záhadně: „Viděl jsem, jak se přihnal bouřlivý vítr od severu, veliké mračno a šlehající oheň; okolo něho byla zář a uprostřed ohně jakýsi třpyt oslnivého vzácného kovu.“ Boží zjevení, nebo UFO? Ezechiel […]
od Jiří Nechanický 1.7.2022 864
Kniha Zjevení dráždí lidskou fantazii odedávna. Mnozí v ní spatřují reálnou vidinu přicházejícího konce pozemských časů, který proběhne divoce a nemilosrdně. Mohutný konec světa nás ale čekal podle vykladačů již mnohokrát. Kde se skrývá pravda? Zjevení Janovo neboli Janova Apokalypsa je nejslavnější a zároveň nejděsivější biblickou prorockou knihou. Její jazyk je natolik tajemný a symbolický, že […]