V únoru 1994 byla v nemocnici v americkém městě Riverside v Kalifornii hospitalizována jednatřicetiletá Gloria Ramirez kvůli těžkým komplikacím spojeným s léčbou vážné nemoci.
Lékaři se pustili do záchrany jejího života, avšak postupem času začali jeden po druhém omdlévat. Právě totiž přišli do styku se záhadnou nákazou.
Gloria Ramirez byla obyčejná žena, se kterou si osud zahrál krutou hru. V jednatřiceti letech onemocní agresivním typem rakoviny děložního čípku. Léčba je komplikovaná a náročná.
Gloria musí užívat spoustu potravinových doplňků a dalších medikamentů, které pomáhajív léčbě nebo tiší její bolesti. Dne 19. února roku 1994 se dostaví nečekané komplikace v podobě dušnosti a rychlého bušení srdce.
Její manžel proto odváží Glorii do nejbližší nemocnice, kde se ženy hned ujímají lékaři.

Podivná olejová skvrna
Bušení srdce se neustále zhoršuje a dospívá až do fáze, kdy orgán začíná Glorii vynechávat. Lékaři jsou proto nuceni použít defibrilátor.
Jakmile vrchní sestra Susane Kane rozstřihne ženě triko, povšimne si zvláštní olejové skvrny na Gloriině těle. Zároveň se začne místností šířit podivný zápach česneku. Už tato skutečnost varuje lékaře, že tu není něco v pořádku.
Vrchní sestra se ještě pokusí odebrat Glorii krev, načež si v injekční stříkačce povšimne podivných černě zbarvených částic. Chce tuto skutečnost sdělit ošetřující lékařce Maureen Welch, ale než stačí cokoli říct, omdlí.
Jakmile odnesou její bezvládné tělo, začne podobné symptomy pociťovat i druhá sestra Julie Gorchynski. Omluví se proto a odchází z operačního sálu. Sotva vyjde na chodbu, omdlí i ona.
Po obou sestrách následují doktoři, a dokonce i někteří pacienti. Celkem je podivnou nákazou zasaženo 28 lidí, z nichž pět musí být akutně hospitalizováno. Vrchní sestra je po probuzení paralyzována a nemůže hýbat rukama ani nohama.
Její stav si vyžádá dvoutýdenní rekonvalescenci. Co ale bylo příčinou této záhadné nákazy?

Vražedná mastička?
V nastalém chaosu, kdy musela být celá nemocniční pohotovost evakuována, umírá Gloria Ramirez na selhání orgánů. Její tělo je třikrát pitváno, ale patologové nikdy nepřijdou na to, co způsobilo mdloby a nevolnost tolika lidí.
Odborníci, kteří se případem zabývali, proto za viníka událostí označí hromadnou hysterii. Proti této verzi se však kategoricky postaví personál nemocnice a apeluje na svou odbornost a lékařskou praxi.
Případ se dokonce dostane až na policejní stůl, avšak ani muži zákona nejsou schopni záhadu definitivně objasnit. Se zajímavou teorií však přichází policejní koroner. Ten kontaktuje Národní laboratoř Lawrence Livermore a dozví se zajímavé informace.
Glorie prý proti bolestem užívala mast s obsahem dimethylsulfoxidu, což je látka, která se při kontaktu s elektřinou může přeměnit v dimethylsulfát, vysoce toxickou sloučeninu methylu a kyseliny sírové.
Kontakt s touto látkou by mohl způsobit podobné potíže, jaké popsal nemocniční personál. Gelovitá struktura mastičky by zároveň mohla vysvětlit onu olejovou skvrnu na Gloriině těle. Jenže u ní doma se nic takového nenajde, a manžel vše popře. Jak to tedy bylo?