V březnu 1918 se uprostřed zuřící první světové války odehrála jedna z nejpodivnějších a nejtragičtějších námořních záhad v historii USA. Obrovský uhelný transportér USS Cyclops, plující s 309 lidmi na palubě a těžkým nákladem manganové rudy, jednoduše zmizel beze stopy někde v Atlantiku, mezi ostrovem Barbados a pobřežím USA. Nebyl vyslán žádný nouzový signál, nalezeny žádné trosky ani přeživší.
Co se stalo s tímto kolosálním plavidlem a jeho posádkou? Byla to nehoda, sabotáž, nebo působení něčeho, co dodnes nedokážeme pochopit? Ponořte se s námi do hlubin oceánu, kde na odpověď čeká jedna z největších námořních záhad.
V únoru 1918 Cyclops vyplul z Rio de Janeira v Brazílii s nákladem přibližně 10 800 tun manganové rudy, klíčové suroviny pro výrobu oceli a munice. Tato ruda byla podstatně hustší a těžší než uhlí, pro které byl Cyclops primárně určen.
Již před vyplutím se objevily zprávy o mechanických problémech – jeden z motorů byl prasklý a nefunkční, což snižovalo rychlost lodi a ztěžovalo manévrování.
Kapitán Worley, jehož chování bylo popsáno jako poněkud nestabilní, údajně ignoroval doporučení k opravám.

Loď provedla neplánovanou zastávku na Barbadu 4. března 1918, aby doplnila zásoby. Zde byla také údajně spatřena naposledy. Následně se měla vydat do Baltimoru v Marylandu. Nikdy tam však nedorazila.
V té době byly v oblasti desítky lodí, ale žádná nezaznamenala nouzový signál, neviděla trosky ani cokoli neobvyklého.
Vyšetřování a záhadné ticho: Americké námořnictvo zahájilo rozsáhlé pátrání, ale marně. Záchranné operace nepřinesly žádné výsledky. Žádné záchranné čluny, žádné úlomky, žádná stopa po 309 lidech na palubě.
Prezident Woodrow Wilson k události prohlásil: „Pouze Bůh a moře vědí, co se stalo s tou velkou lodí.“ Zmizení USS Cyclops se stalo největší nekombatantní ztrátou na životech v historii amerického námořnictva.
Hlavní teorie a spekulace:
Konstrukční vada a nestabilní náklad: Toto je nejpravděpodobnější a vědecky nejpodloženější teorie.
Třída Proteus, do které Cyclops patřil, měla známé konstrukční slabiny v trupu, zejména v oblasti I-nosníků, které mohly podléhat korozi při přepravě určitých nákladů (což se potvrdilo u sesterských lodí).
Kombinace oslabeného trupu, nefunkčního motoru a nestabilního, extrémně těžkého nákladu manganové rudy (která se mohla posunout a při navlhnutí se proměnit v kašovitou hmotu, což by vedlo k rychlému převrácení lodi) mohla být fatální.
Jedna velká vlna nebo náhlý silný vítr by mohly způsobit rychlý a katastrofický kolaps trupu nebo převrácení lodi, bez času na vyslání nouzového signálu.
Špatné počasí: Ačkoliv se v době zmizení nemluvilo o žádné extrémní bouři, lokální, náhlá a intenzivní bouře (tzv. „rogue wave“ – obří vlna) mohla v kombinaci s výše zmíněnými problémy loď potopit.
Německá ponorka nebo nájezdník: Vzhledem k probíhající válce byla tato teorie zpočátku velmi populární. Předpokládalo se, že Cyclops mohl být torpédován nebo potopen německou ponorkou.
Po válce však německé záznamy nepotvrdily přítomnost žádné ponorky ani lodního nájezdníka v dané oblasti v čase zmizení. Tato teorie tak byla v podstatě vyvrácena.
Vzpoura na palubě: Některé spekulace naznačovaly, že na palubě došlo ke vzpouře proti kapitánovi Worleymu, který byl údajně nepopulární a nevyzpytatelný.
Nicméně, žádné důkazy by to nepodpořily a vzpoura by jen těžko vysvětlila úplné zmizení lodi bez trosek.
Bermudský trojúhelník: Cyclops zmizel v oblasti, která je dnes součástí tzv. Bermudského trojúhelníku.
To samozřejmě podnítilo množství spekulací o nadpřirozených silách, mimozemšťanech, ztracené Atlantidě nebo časových anomáliích. Tyto teorie jsou však bez vědeckého základu.

Zmizení lodi USS Cyclops s 309 lidmi na palubě zůstává jednou z nejtragičtějších a nejpřetrvávajících námořních záhad.
Ačkoliv oficiální vysvětlení chybí, nejpřesvědčivější teorie naznačují, že šlo o katastrofální selhání konstrukce lodi a nesprávné naložení těžkého nákladu, což vedlo k jejímu náhlému zániku.
Bez trosek a bez vysvětlení však příběh Cyclopsu i nadále láká záhadology a připomíná nám, jak mocné a nepředvídatelné dokážou být oceány.