Pevnost St. Angelo je dominantou přístavu maltského města Birgu. Kromě dlouhé a zajímavé historie se může pochlubit i takzvaným přízrakem dámy v šedém. Zdá se ale, že pověst tohoto strašidla byla umocněna i malou lstí britské armády. Jakou?
Impozantní pevnost si získala velkou proslulost například při Velkém obléhání Malty v roce 1565, kdy ostrov čelil invazi osmanské armády. Současnou podobu získala pevnost v 17. století, kdy byla provedena její celková rekonstrukce.
Krutý osud milenky
První zmínky o přízraku dámy v šedém sahají do 15. století, kdy byla Malta v držení Španělů. Tehdejší správce pevnosti byl ženatý, to mu ovšem nebránilo udržovat i milenecký vztah s dívkou jménem Isabella di Mazara.
Tento mimomanželský poměr však skončil smrtí milenky. Prý se jí takto zbavil sám správce, kdoví… Brzy se však v pevnosti začal zjevovat její přízrak. Jeho poznávací barvou byla šedá, odtud i název „dáma v šedém“.
Situace došla tak daleko, že byl dokonce povolán i exorcista. Patrně byl tento vymítač schopný a úspěšný, protože přízrak se už neobjevil.
K opakovanému zjevení přízraku však došlo v časech druhé světové války, kdy Malta čelila útokům ze strany fašistické Itálie a nacistického Německa. Jednalo se zejména o masivní bombardování, kterému neunikla ani pevnost St. Angelo.
Britská válečná lest?
Přízrak se údajně zjevoval zejména v kritických okamžicích před leteckým útokem, kdy bylo nutné objekt evakuovat a odejít do podzemních krytů. Dáma v šedém měla gesty vybízet nerozhodné, aby rizikové prostory opustili. Zachránila tím velkou skupinu vojáků. Ti uposlechli „příkaz“ dámy v šedém a nakonec skutečně do krytu odešli.
Nedlouho potom zasáhly jejich ubikace letecké pumy. Zázračné zjevení? Poválečná šeptanda byla střízlivější.
Pověsti o přízraku, který vyvádí vojáky z ohrožených míst, byly prý jen lstí britských důstojníků, kteří chtěli, i bez rozkazů, dostat mužstvo rychle a „dobrovolně“ do bezpečí.
Pravdou je, že od skončení druhé světové války se už přízrak dámy v šedém v pevnosti St. Angelo neobjevil.