Skip to content

Přízraky Dolského mlýna

Dolský mlýn můžete najít v oblasti tzv. Českého Švýcarska na soutoku řek Kamenice a Jetřichovická Bělá. Je tedy vzdálen necelé dva kilometry od obce Kamenické Stráně. Dnes je z mlýna jen zřícenina. Místo je však obestřené řadou otazníků.

Pochází někdy z období kolem roku 1515, když pojmenování „mlýn“ není až tak úplně přesné. Objekt měl tři vodní kola, z nichž dvě poháněla mlýnské zařízení a jedno kolo pilu. Ostatně o tom, že šlo o prosperující podnik, svědčí i obrázek mlýna někdy kolem roku 1900 až 1910.

Později v důsledku plavení dřeva bylo mletí zrušeno, ale byla tu povolena výroba likérů, občerstvení pro turisty a mlýn fungoval i jako hotel. Mlýn však byl po roce 1945 zcela opuštěn a dále jen chátrá.

Z původního komplexu zbylo jen torzo původních objektů. A mlýn posloužil jako kulisa několika filmů. Není divu, vždyť je to tak romantické a současně i strašidelné místo.

Mlýn dnes
KRVAVÁ UDÁLOST

Kdysi se tu mlynáři narodil hoch, který když dospěl do jinošských let, tak vyrazil do světa. Jak se tehdy říkalo, šel na vandr, aby poznal, jak to jinde chodí a něčemu se přiučil. Uplynulo však mnoho let, než se v hospodě ve vsi objevil bohatý muž.

Místní ho nepoznávali a tak se svěřil, že je ze mlýna a vrací se jako bohatý člověk ke svým rodičům. Lidé při pohledu na něho mu připomněli, jak moc se změnil, že jej prý ani vlastní rodiče poznají. To mu bohužel vnuklo nešťastnou myšlenku, že to vyzkouší a prozradí se až ráno.

Večer požádal své rodiče, jež ho skutečně nepoznali, ve mlýně o nocleh, dobře zaplatil a neskrýval, že je bohatý. To se však ukázalo jako neprozřetelné. Mlynář a jeho žena v noci hosta zabili a oloupili.

Potom ho pohřbili nedaleko mlýna v domnění, že se po cizinci nikdo nebude shánět. Jaké však bylo mlynářovo překvapení, když ve dne zašel do vsi a všichni, které potkal, mu gratulovali k tak bohatému synovi.

Tu teprve mlynáři došlo, co v noci provedli. V hrůze se prý utopil v mlýnském náhonu a jeho žena se pomátla na rozumu a za nedlouho také zemřela.

Mlýn kolem roku 1900
NEGATIVNÍ ENERGIE

Místa, kde se odehrály nějaké krvavé tragédie, bývají často postižena jakousi negativní energií, která na labilnější lidi může silně působit. Lidově se tomu říká, že tam straší. Proto se také v okolí mlýna, zvláště za tmavých večerů, objevovaly jakési mátožné postavy.

A občas se ozývaly zvuky naříkání a pláče. To duše tří nešťastných lidí prý hledaly klid a usmíření, neboť na zločinu všichni mají svůj podíl. A proto se po dlouhý čas za večerů tomuto místu lidé raději vyhýbali.

Dnes snad zde již nestraší a po mlýnu zůstaly jen romantické zbytky v nádherné přírodě národního parku.

Foto: wikipedie, itras.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články