Skip to content

Proč se stále častěji rodí extrémně velké děti?

Lékaři se posledních několik let chytají za hlavy a nevědí si rady. Svět začínají zaplavovat malí obříci. Proč se stále častěji rodí extrémně velké děti? Co způsobuje jejich urychlený růst, který s sebou nese také řadu zdravotních problémů? Řešení této záhady stále nikdo nepřináší.

Je příčinou pouze nevhodná strava, vrozené dispozice, hormonální porucha, nebo je potřeba hledat viníka někde úplně jinde?

Svět byl nedávno šokován televizními i fotografickými záběry malého „drobečka“ z Kolumbie. Ještě ani ne roční DEYNER OROSCO váží téměř 30 kilogramů, což je průměrná váha asi osmiletého dítěte. Podle lékařských vyšetření prý dokonce i stavba kostí chlapečka odpovídá osmiletému děcku.

Malý Kolumbijec se přitom údajně narodil naprosto normální, až teprve ve dvou měsících začal neúměrnou rychlostí přibírat. Dnes je se svou nadváhou až 22 kilogramů nejtlustším miminkem na světě a stále přibírá. Co se to s ním děje? Doktoři se snaží najít odpověď.

Malý obřík z Kolumbie ale rozhodně není jedinou podobnou záhadou.

Související články

Prokletí Nuselského mostu: Proč zde dobrovolně ukončilo život tolik lidí?

Mladík se zastaví u zábradlí. Hlubina pod ním ho neodolatelně vábí. Za chvíli zaslechnou chodci na mostě jeho předsmrtný výkřik. Vysoký pražský most přitahuje sebevrahy jako magnet. Stojí jejich nešťastné duše za podivnými událostmi, které se na stavbě a v jejím okolí dějí? „Nechoďte přes Nuselák,“ varovali v sedmdesátých letech minulého století rodiče své děti. […]

Vědci odhalili nejstarší obrazová tetování na světě!

Stejně jako se lidstvo stále rychleji posouvá vpřed, tak se i naše možnosti ohlížet se do minulosti zlepšují, a my můžeme bádat stále hlouběji v hlubinách času. I díky tomu byla nyní objevena zatím nejstarší obrazová tetování na světě. Vědci je odhalili na dvou mumifikovaných egyptských tělech starých okolo pěti tisíc dvou set let. Nově […]

Ztracené město Herakleion: Potkal ho stejný osud jako bájnou Atlantidu!

Starověké město Thonis (řecky Herakleion) bylo ve své době jedním z nejbohatších měst starého Egypta. Drželo monopol na veškerý zámořský obchod s okolními říšemi a díky své poloze se stalo branou do říše faraonů. Jeho sláva však netrvala věčně. Potkal ho totiž stejný osud jako bájnou Atlantidu. Když se v roce 1999 francouzský podmořský archeolog […]

OBR NÁRODNÍM HRDINOU

Lékaři často vnímají překotný růst dětí jako hrozbu budoucích vážných zdravotních problémů, ale také jako novou epidemii nové doby. Proto se možná také může zdát až neuvěřitelné, že se někteří lidé snaží růst obříků ještě podporovat. Ruský chlapec DŽAMBULAT CHATOCHOV je u sebe doma na Kavkazu považován za národního hrdinu. Když mu byl rok, vážil 17 kilogramů, tedy asi tolik jako čtyřleté dítě.

V současnosti je Džambulatovi 7 let a váží 110 kilogramů. Jak vůbec může organismus malého dítěte zvládat takovou obrovskou zátěž a jak dlouho to ještě vydrží? Díky svým proporcím už se chlapec dostal i do německé nebo japonské televize. Pro rodinu údajně představuje zdroj příjmů a o dietě ani v nejmenším neuvažují. Zděšení lékaři jsou v tomto případě bezmocní.

Kdo zastaví „malého“ Džambulata v jeho dalším růstu?

Sotva roční Deyner Orosco z Kolumbie odpovídá svou váhou i stavbou kostí osmiletému dítěti. Podaří se lékařům zastavit jeho nevysvětlitelný růst?

RADĚJI DLOUHÝ, NEBO ŠIROKÝ?

Obříci ovšem nenarůstají jen do šířky, ale i do výšky. Neuvěřitelných 272 centimetrů měřil Američan ROBERT P. WADLOW (1918 – 1940), nejvyšší muž, jaký kdy dosud žil. I dnes se ale najde celkem hodně lidí (a dokonce i dětí), kterým se příliš nedaří ztratit se v davu. Problém zapadnout mezi své spolužáky má například BRENDEN ADAMS, školák z Ellensburgu (Washington, USA).

Ve svých 12 letech měří 221 centimetrů. Čemu vděčí za svou nebývalou výšku? Podle lékařů jsou v podobných případech na vině nejčastěji genetické nebo hormonální poruchy. Stejně tomu je údajně i v případě Adamse, jehož růst se podařilo zastavit podáváním růstového hormonu testosteronu, který urychlil chlapcovo dospívání, a tak také ukončil proces růstu.

Nenechte si ujít

Teror na studentských kolejích: Pronásledoval dívky zlých duch?

Po vyvolávání duchů může nezřídka jít i o život. O tom se prý v roce 2003 přesvědčila skupina indických studentek. Z dlouhé chvíle se pokusily o kontakt se záhrobím a rozpoutaly tak peklo. Jde o další důkaz, že z nadpřirozenem si není radno zahrávat? Kromě slavné tabulky Ouija lze s duchy komunikovat i jiným způsobem. […]

Kanibalismus v roce 1846: Tragický příběh Donnerovy výpravy

Donnerova výprava (Donner Party), patří bezpochyby k nejtragičtějším příběhům osidlování amerického západu. Nedobrovolné přezimování skupiny osadníků v Sierra Nevada vyústila v akt čirého zoufalství, když se putující museli uchýlit ke kanibalismu! Za svobodou, bohatstvím a do končin sotva zalidněné Kalifornie, se rozhodla vyrazit skupina pionýrů v roce 1846. Výpravu iniciovali dva obchodníci. Byli jimi George […]

Erupce na hvězde Proxima Centauri snižuje šanci na vesmírný život v její blízkosti

Hvězdná světlice, takovou přezdívku si vysloužila Proxima Centauri poté, co bylo zjištěno, že loni v březnu na ní došlo k velké světelné erupci. Proxima Centauri je nám po Slunci druhou nejbližší hvězdou a váží přibližně osminu váhy Slunce. I přesto byl ale objevený výbuch desetkrát silnější, než jakákoliv erupce, kterou jsme kdy u Slunce pozorovali. […]

Proč se ale růstovou poruchu nepodařilo zachytit dříve? Je údajně těžké včas posoudit, zda je lepší být extrémně vysoký nebo extrémně široký. Obě dvě podoby představují řadu nebezpečných zdravotních úskalí, spojených například s funkcí vnitřních orgánů nebo zdravým vývojem kostí.

Doktoři se snaží najít odpověď na řešení celého problému.

Na Džambulata Chatochova se jeho sousedi dívají jako na národního hrdinu. Sedmiletý obřík z Kavkazu toho údajně hodně spořádá, ale svou popularitou také hodně vydělá.

DOBRÉ ÚMYSLY, NEBO MARKETING?

Největším narozeným obříkem je údajně chlapeček z Kanady, který přichází na svět v roce 1879 a jeho rozměry jsou 10,8 kilogramů a 76 centimetrů. Dožívá se ovšem pouhých 11 hodin. Pro srovnání uveďme, že běžné rozměry novorozence by se měly pohybovat v průměru okolo 3,3 kilogramu a asi 50 centimetrů. Ani pětikilová miminka dnes prý ovšem nejsou žádnou výjimkou.

Takové rozměry jsou ovšem nebezpečné jak pro rodičku, tak pro dítě samotné. Někteří lékaři se domnívají, že za boomem nadprůměrně velkých novorozenců by mohla být nepřiměřená spotřeba umělých vitamínů a doplňků stravy, které matky v průběhu těhotenství užívají. Podle čeho se ale můžeme orientovat, pokud jiní lékaři těhotným ženám vitamíny doporučují?

Že by v tom hrál roli marketing farmaceutických společností?

JE BŘICHO ODRAZEM PSYCHIKY?

Není pravidlem, že na vině obřích rozměrů bývají vždy jen hormonální nesrovnalosti nebo neukázněnost ve stravování. Ve spoustě případů zůstávají lékaři zcela bezradní a po vyloučení všech možných příčin nadměrného růstu, které by přicházely v úvahu, jsou obři stále záhadou. Proč poslední dobou stále častěji děti už v útlém věku dorůstají dvoumetrových výšek nebo stakilových hmotností?

Když hormony pracují, jak mají, a vrozené predispozice ničemu podobnému nenasvědčují, je prý nutné hledat viníka jinde. U tlouštíků se údajně v některých případech může za jejich váhou skrývat nějaký psychologický problém. Je opravdu možné jídlem nahradit například nedostatek lásky nebo utlumit vzpomínky na nepříjemné zážitky z minulosti?

Dietologové zjišťují, že stále více jejich pacientů potřebuje také pomoc psychologů, bez nichž jsou veškeré snahy o regulaci váhy marné.

V Indii bývají děti výjimečných rozměrů považovány za vtělení bohů. Lékaři se stále snaží přijít na kloub záhadě, proč se něčí růst předčasně zastaví, zatímco někdo je naopak k nezastavení.

SPÁNKEM PROTI OBEZITĚ!

Vedle vrozených či jiných neovlivnitelných činitelů, kteří se podílejí na růstu do šířky, je údajně také velice důležitý momentální stav člověka. Zatímco jednomu může třeba stres pomáhat hubnout, u jiného má naprosto opačný efekt. A jakou roli může mít v tomto případě spánek? Při nedostatku spánku stoupá hladina grewlinu – hormonu zvyšujícího hlad.

Naopak klesá hladina leptinu – hormonu potlačujícího hlad. Únava tak má vlastně za následek falešný pocit hladu, který je možné zahnat jen vysoce kalorickými specialitkami (sladkostmi nebo tučnými jídly).

Jednou z možností obrany je údajně pravidelný spánek v dostatečné míře.

CO VYTVÁŘÍ ZÁVISLOST NA JÍDLE?

Americká dívka CORINA ve svých 13 letech váží 130 kilogramů. Její jídelníček tvoří běžná americká strava – hamburgery, hranolky, sladké limonády… Dívka je údajně na této stravě natolik závislá, že ze zdravého jídla, například ze zeleniny, se jí dělá špatně a není vůbec schopná něco takového pozřít.

Ještě v celkem nedávné době se přitom objevují spekulace, že některé řetězce rychlého stravování používají do svých jídel chemické přísady, které vytvářejí v lidském organismu závislost.

Mohou snad být obavy z podobných šokujících úvah opodstatněné? Testování a chemické rozbory tohoto specifického jídla údajně nepotvrzují žádné nelegální látky přidávané do ingrediencí. Přesto ale odborníci varují strávníky a snaží se je odradit od konzumace těchto nebezpečných pokrmů.

Co způsobuje tak silnou závislost, že jakákoli varování vyznívají zcela naprázdno?

PŘINESE AMERIKA ŘEŠENÍ?

V dokumentu televizního kanálu Discovery Channel Můj šokující příběh, jste se mohli seznámit také s největšími dětmi světa. Šestnáctiletý DEXTER váží přes 150 kilogramů a podobně je na tom i mnoho jeho vrstevníků. Situace ve Spojených státech je podle lékařů nadmíru kritická.

Problémy se silnou obezitou dětí by měl alespoň částečně vyřešit speciální program na škole Academy of the Sierras v Kalifornii. Vedle běžné školní výuky absolvují zdejší studenti také speciální dietní a psychologické programy. Obezita se ale přesto stále jeví jako neřešitelný rébus a malých obříků neubývá.

Zatímco u většiny tlouštíků se vina – dost často neoprávněně – přičítá nezřízenému apetitu, u dlouhánů žádná podobná povrchní diagnóza neexistuje. Přitom jednou dorostlá výška se už nedá ovlivnit žádným speciálním programem.

Vědci tak mají před sebou i v tomto případě běh na dlouhou trať, v němž je čeká odhalování mnoha tajemství.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sean Connery – Leštil rakve a pak se staj Jamesem Bondem
nasehvezdy.cz

Sean Connery – Leštil...

Jako mladík stál nahý modelem budoucím...
Mobil v posteli? Sbohem spánku!
epochaplus.cz

Mobil v posteli? Sbohem...

Na poruchy spánku si stěžuje čím dál více...
Bojovnice proti předsudkům: První Japonka v Evropě se vdávala otci navzdory
epochaplus.cz

Bojovnice proti předsudkům:...

Na jaře roku 1896 drncají po cestě z Domažlic do Poběžovic...
Přejezte se ve snu! Zhubnete!
epochalnisvet.cz

Přejezte se ve snu! Zhubnete!

Jak zastavit epidemii obezity? Konečně svítá naděje....
Indická pevnost Bhangarh: Domov tisíce duchů?
epochaplus.cz

Indická pevnost Bhangarh:...

Indie je země s bohatou historií a mytologií a...
Sudán, poslední samec nosorožce bílého severního, musel být uspán
21stoleti.cz

Sudán, poslední samec nosorožce...

Safari Park Dvůr Králové a rezervace Ol Pejeta s...
Surrealistický hotel Hilton od Philippa Starcka
iluxus.cz

Surrealistický hotel Hilton...

Návrhář Philippe Starck se vrhl do nového...
Vydejte se lodí Ritz Carlton do světa
epochalnisvet.cz

Vydejte se lodí Ritz Carlton...

Kolekce lodí Ritz-Carlton Yacht je součástí...
Koberec jako útočiště bakterií a virů
21stoleti.cz

Koberec jako útočiště...

Koberce patří mezi běžné doplňky domácnosti. Jen...
Jak na hojivý odvar?
nasehvezdy.cz

Jak na hojivý odvar?

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou chloubou...
Novodobé panství s unikátním bazénem
rezidenceonline.cz

Novodobé panství s unikátním...

Soukromá pevnost, která je hrdě posazena na...
Švýcarská a britská policie budou šetřit ovzduší
21stoleti.cz

Švýcarská a britská policie...

Švýcaři, respektive krajská policie...