Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Proč se stále častěji rodí extrémně velké děti?

Lékaři se posledních několik let chytají za hlavy a nevědí si rady. Svět začínají zaplavovat malí obříci. Proč se stále častěji rodí extrémně velké děti? Co způsobuje jejich urychlený růst, který s sebou nese také řadu zdravotních problémů?

Řešení této záhady stále nikdo nepřináší. Je příčinou pouze nevhodná strava, vrozené dispozice, hormonální porucha, nebo je potřeba hledat viníka někde úplně jinde?

Svět byl nedávno šokován televizními i fotografickými záběry malého „drobečka“ z Kolumbie. Ještě ani ne roční DEYNER OROSCO váží téměř 30 kilogramů, což je průměrná váha asi osmiletého dítěte. Podle lékařských vyšetření prý dokonce i stavba kostí chlapečka odpovídá osmiletému děcku.

Malý Kolumbijec se přitom údajně narodil naprosto normální, až teprve ve dvou měsících začal neúměrnou rychlostí přibírat. Dnes je se svou nadváhou až 22 kilogramů nejtlustším miminkem na světě a stále přibírá.

Co se to s ním děje? Doktoři se snaží najít odpověď. Malý obřík z Kolumbie ale rozhodně není jedinou podobnou záhadou.

OBR NÁRODNÍM HRDINOU

Lékaři často vnímají překotný růst dětí jako hrozbu budoucích vážných zdravotních problémů, ale také jako novou epidemii nové doby. Proto se možná také může zdát až neuvěřitelné, že se někteří lidé snaží růst obříků ještě podporovat.

Ruský chlapec DŽAMBULAT CHATOCHOV je u sebe doma na Kavkazu považován za národního hrdinu. Když mu byl rok, vážil 17 kilogramů, tedy asi tolik jako čtyřleté dítě. V současnosti je Džambulatovi 7 let a váží 110 kilogramů.

Jak vůbec může organismus malého dítěte zvládat takovou obrovskou zátěž a jak dlouho to ještě vydrží? Díky svým proporcím už se chlapec dostal i do německé nebo japonské televize. Pro rodinu údajně představuje zdroj příjmů a o dietě ani v nejmenším neuvažují.

Zděšení lékaři jsou v tomto případě bezmocní. Kdo zastaví „malého“ Džambulata v jeho dalším růstu?

Sotva roční Deyner Orosco z Kolumbie odpovídá svou váhou i stavbou kostí osmiletému dítěti. Podaří se lékařům zastavit jeho nevysvětlitelný růst?

RADĚJI DLOUHÝ, NEBO ŠIROKÝ?

Obříci ovšem nenarůstají jen do šířky, ale i do výšky. Neuvěřitelných 272 centimetrů měřil Američan ROBERT P. WADLOW (1918 – 1940), nejvyšší muž, jaký kdy dosud žil. I dnes se ale najde celkem hodně lidí (a dokonce i dětí), kterým se příliš nedaří ztratit se v davu.

Problém zapadnout mezi své spolužáky má například BRENDEN ADAMS, školák z Ellensburgu (Washington, USA). Ve svých 12 letech měří 221 centimetrů. Čemu vděčí za svou nebývalou výšku? Podle lékařů jsou v podobných případech na vině nejčastěji genetické nebo hormonální poruchy.

Stejně tomu je údajně i v případě Adamse, jehož růst se podařilo zastavit podáváním růstového hormonu testosteronu, který urychlil chlapcovo dospívání, a tak také ukončil proces růstu. Proč se ale růstovou poruchu nepodařilo zachytit dříve?

Je údajně těžké včas posoudit, zda je lepší být extrémně vysoký nebo extrémně široký. Obě dvě podoby představují řadu nebezpečných zdravotních úskalí, spojených například s funkcí vnitřních orgánů nebo zdravým vývojem kostí.

Doktoři se snaží najít odpověď na řešení celého problému.

Na Džambulata Chatochova se jeho sousedi dívají jako na národního hrdinu. Sedmiletý obřík z Kavkazu toho údajně hodně spořádá, ale svou popularitou také hodně vydělá.

DOBRÉ ÚMYSLY, NEBO MARKETING?

Největším narozeným obříkem je údajně chlapeček z Kanady, který přichází na svět v roce 1879 a jeho rozměry jsou 10,8 kilogramů a 76 centimetrů. Dožívá se ovšem pouhých 11 hodin. Pro srovnání uveďme, že běžné rozměry novorozence by se měly pohybovat v průměru okolo 3,3 kilogramu a asi 50 centimetrů.

Ani pětikilová miminka dnes prý ovšem nejsou žádnou výjimkou. Takové rozměry jsou ovšem nebezpečné jak pro rodičku, tak pro dítě samotné. Někteří lékaři se domnívají, že za boomem nadprůměrně velkých novorozenců by mohla být nepřiměřená spotřeba umělých vitamínů a doplňků stravy, které matky v průběhu těhotenství užívají.

Podle čeho se ale můžeme orientovat, pokud jiní lékaři těhotným ženám vitamíny doporučují? Že by v tom hrál roli marketing farmaceutických společností?

JE BŘICHO ODRAZEM PSYCHIKY?

Není pravidlem, že na vině obřích rozměrů bývají vždy jen hormonální nesrovnalosti nebo neukázněnost ve stravování. Ve spoustě případů zůstávají lékaři zcela bezradní a po vyloučení všech možných příčin nadměrného růstu, které by přicházely v úvahu, jsou obři stále záhadou.

Proč poslední dobou stále častěji děti už v útlém věku dorůstají dvoumetrových výšek nebo stakilových hmotností? Když hormony pracují, jak mají, a vrozené predispozice ničemu podobnému nenasvědčují, je prý nutné hledat viníka jinde.

U tlouštíků se údajně v některých případech může za jejich váhou skrývat nějaký psychologický problém. Je opravdu možné jídlem nahradit například nedostatek lásky nebo utlumit vzpomínky na nepříjemné zážitky z minulosti?

Dietologové zjišťují, že stále více jejich pacientů potřebuje také pomoc psychologů, bez nichž jsou veškeré snahy o regulaci váhy marné.

V Indii bývají děti výjimečných rozměrů považovány za vtělení bohů. Lékaři se stále snaží přijít na kloub záhadě, proč se něčí růst předčasně zastaví, zatímco někdo je naopak k nezastavení.

SPÁNKEM PROTI OBEZITĚ!

Vedle vrozených či jiných neovlivnitelných činitelů, kteří se podílejí na růstu do šířky, je údajně také velice důležitý momentální stav člověka. Zatímco jednomu může třeba stres pomáhat hubnout, u jiného má naprosto opačný efekt.

A jakou roli může mít v tomto případě spánek? Při nedostatku spánku stoupá hladina grewlinu – hormonu zvyšujícího hlad. Naopak klesá hladina leptinu – hormonu potlačujícího hlad. Únava tak má vlastně za následek falešný pocit hladu, který je možné zahnat jen vysoce kalorickými specialitkami (sladkostmi nebo tučnými jídly).

Jednou z možností obrany je údajně pravidelný spánek v dostatečné míře.

CO VYTVÁŘÍ ZÁVISLOST NA JÍDLE?

Americká dívka CORINA ve svých 13 letech váží 130 kilogramů. Její jídelníček tvoří běžná americká strava – hamburgery, hranolky, sladké limonády… Dívka je údajně na této stravě natolik závislá, že ze zdravého jídla, například ze zeleniny, se jí dělá špatně a není vůbec schopná něco takového pozřít.

Ještě v celkem nedávné době se přitom objevují spekulace, že některé řetězce rychlého stravování používají do svých jídel chemické přísady, které vytvářejí v lidském organismu závislost.

Mohou snad být obavy z podobných šokujících úvah opodstatněné? Testování a chemické rozbory tohoto specifického jídla údajně nepotvrzují žádné nelegální látky přidávané do ingrediencí. Přesto ale odborníci varují strávníky a snaží se je odradit od konzumace těchto nebezpečných pokrmů.

Co způsobuje tak silnou závislost, že jakákoli varování vyznívají zcela naprázdno?

PŘINESE AMERIKA ŘEŠENÍ?

V dokumentu televizního kanálu Discovery Channel Můj šokující příběh, jste se mohli seznámit také s největšími dětmi světa. Šestnáctiletý DEXTER váží přes 150 kilogramů a podobně je na tom i mnoho jeho vrstevníků.

Situace ve Spojených státech je podle lékařů nadmíru kritická. Problémy se silnou obezitou dětí by měl alespoň částečně vyřešit speciální program na škole Academy of the Sierras v Kalifornii. Vedle běžné školní výuky absolvují zdejší studenti také speciální dietní a psychologické programy.

Obezita se ale přesto stále jeví jako neřešitelný rébus a malých obříků neubývá. Zatímco u většiny tlouštíků se vina – dost často neoprávněně – přičítá nezřízenému apetitu, u dlouhánů žádná podobná povrchní diagnóza neexistuje.

Přitom jednou dorostlá výška se už nedá ovlivnit žádným speciálním programem. Vědci tak mají před sebou i v tomto případě běh na dlouhou trať, v němž je čeká odhalování mnoha tajemství.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Největší umělý diamant vznikl v Německu
epochaplus.cz

Největší umělý diamant...

Výzkumníkům z univerzity v Augsburgu se podařilo stvořit...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Dostal facku, že mě bránil
skutecnepribehy.cz

Dostal facku, že mě bránil

Bylo mi šestnáct let. Tatínek...
Šviháním k rychlosti
21stoleti.cz

Šviháním k rychlosti

Nedávná studie, při které vědci využili...
Skrývá před veřejností své těhotenství?
nasehvezdy.cz

Skrývá před veřejností své...

Herečka JITKA ČVANČAROVÁ...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Za tajemnými menhiry po Česku
epochaplus.cz

Za tajemnými menhiry po Česku

Česká republika je poseta menhiry různého stáří a...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....