S postupným otevíráním tajných archivů se na světlo světa dostávají další a další informace o pozorování UFO. Sledováním těchto zpráv se dostáváme hluboko do minulosti. Jedná se například o hlášení kontaktu letadla britské RAF s UFO během druhé světové války.
Informace o setkání britského bombardovacího letounu s UFO se dostala až k tehdejšímu britskému premiérovi Winstonu Churchillovi (1874-1965). Ten měl nařídit její nejpřísnější utajení. Proč? Čeho se obával?
Obava z paniky a hysterie
Vysvětlit Churchillovo počínání lze zejména dvěma základními teoriemi. Ta první je snaha zamezit případné mediální a společenské hysterii.
Ta je nebezpečná i v mírových časech, nota bene v období, kdy nejprve Velká Británie zápasila o svoji existenci, aby následně přijala obtížnou úlohu při boji směřujícímu k úplné porážce nacistického Německa.
Churchillovi možná v okamžiku, kdy mu byla na stůl doručena tajná depeše o setkání britského bombardéru s UFO, proběhla hlavou vzpomínka na událost z roku 1938. Ve Spojených státech tehdy vzbudila paniku rozhlasová hra Orsona Wellese (podle knihy H. G. Wellse) s názvem Válka světů.
Problém byl, že hodně lidí tehdy uvěřilo, že poslouchají reálné zprávy popisující mimozemskou invazi na Zemi. Něco takového nemohl Churchill dopustit.
Rádiové vlny rozhlasu byly nesmírně důležité pro válečné úsilí Spojeného království, koncept zpráv o pozorování UFO se do nich jaksi nehodil.
UFO jako tajná zbraň nacistů?
Druhý důvod, proč by chtěl Churchill zprávy o UFO před veřejností utajit, mohl souviset s německým programem vývoje takzvaných zázračných zbraní.
V časech všudypřítomné válečné paranoie by se mohlo snadno stát, že by zveřejněná informace o setkání se záhadným a neidentifikovatelným létajícím objektem byla velkou částí veřejnosti chápána jako popis tajné německé zbraně.
Co neznáme a nejsme schopni detailně pochopit, toho se nejvíc bojíme. To by znamenalo další hrozbu pro morálku obyvatel Britských ostrovů.
Ostatně, pokud by Churchill takto uvažoval, pozdější průběh války by mu dal i za pravdu. Zoufalé Německo nasazuje svoje „zázračné“ zbraně do ostrých bojových akcí: letounové střely V1, rakety V2, letadla s proudovým či raketovým pohonem.
Ač byl lišák Winston Churchill přesvědčeným demokratem, při zamčení zprávy o pozorování UFO do trezoru se v rámci kontextu válečné doby rozhodl asi správně.