Skip to content

Projekt Heisenberg: Co nacisté chystali svým nepřátelům

Je známo, že nacisté prováděli během války spoustu pokusů na lidech, především na vězních z koncentračních táborů. Jedním z nich mělo být vzkříšení mrtvých. Jak daleko se v tomto hrůzném experimentu dostali?

Oživlá mrtvola neboli zombie se objevuje především v kultu voodoo. Název zombie pochází patrně z afrického zumbi (fetiš) nebo nzambi (Bůh, duch). O rozšíření tohoto termínu se zasloužil William Seabrook na konci 20. let 20. století ve své knize The Magic Island. V kultu voodoo je zombie úplně zotročená osoba, nejčastěji pod vlivem omamných látek. Nevědomě vykovává příkazy jiného člověka, který ji ovládá. Zombie podle pověr vždy přiláká tzv.

nekromant (osoba, pokoušející se vyvolat zemřelého pomocí magických praktik) a oživeným mrtvolám dává příkazy. Stvůry se mu nemohly protivit, jsou plně v jeho moci. Tuto praktiku voodoo prováděli hlavně kněží, kteří člověka zabili a několik dní po jeho pohřbu znovu navrátili k životu.

Ve skutečnosti už to ale nebyl živý člověk, jen pouhé tělo obývané jedním z duchů smrti Guédé. Mrtvola bez vlastní vůle se pak mohla využívat jako otrok k různým pracím na poli a v hospodářství.

Zombie se dostala k veřejnosti přes film Noc oživlých mrtvol.
MOHLI STEJNOU PRAKTIKU VYKONÁVAT NACISTÉ?

Je historicky doloženo, že nacisté prováděli v koncentračních táborech pokusy na lidech. Jejich experimenty však od roku 1942 dospěly až do takového stadia, že nejvyšší nacistické velení pověřilo své vědce úkolem vytvořit armádu nemrtvých, kteří by byli schopni obsluhovat sebevražedné ponorky nebo létající bomby.

Výzkum měl vzniknout na příkaz ministra zbrojního průmyslu Alberta Speera. Vybudovat armádu poslušných a nemyslících bytostí dostali podle teoretiků atomoví fyzikové, doktor Paul Harteck a Werner Heisenberg, po kterém byl projekt pojmenován.

Tato armáda pak měla být nasazena na všech frontách, kde bojovaly německé oddíly. Mohli mít snad nacisté stejné informace jako haitští šamani? I když o tom neexistují písemné záznamy, konspirační teoretici jsou přesvědčeni, že veškeré dokumenty o nemrtvých byly zničeny, aby se nedostaly do rukou Spojenců.

Nacisté chtěli vytvořit armádu nemtrvých.
OTŘESNÉ EXPERIMENTY

Spojenci totiž postupovali ke konci války stále hlouběji na německé území a nacházeli stále více dokumentů doprovázených fotografiemi, které ukazovaly nejrůznější pokusy na lidech. Na některých byly dokonce zobrazeny znetvořené lidské bytosti se zohavenými obličeji a transplantovanými orgány.

Prováděly se také amputace a výměny končetin, svalů, kostí i nervů. Nebylo by tedy nic mimořádného, kdyby se Němci pokusili obnovit a regenerovat také lidský mozek.To bylo také hlavním úkolem německých vědců.

Prozkoumat, jak oživit mozek mrtvol tak, aby byl schopen slepě poslouchat rozkazy. Doktoru Harteckovi se prý opravdu podařilo vyvinout tzv. zombie virus, který po něm získal jméno. První zombie měl být schopen ovládat sebevražedné ponorky.

Zombifikací procházeli především židé a Romové z koncentračních táborů.

Pokusy se prováděli především na vězních z koncentračních táborů.
URAN Z JÁCHYMOVA

Aby byl celý proces zombifikace úspěšný, používali nacisté uranovou rudu vytěženou v českém Jáchymově. Ta byla následně přepravena do závodů v blízkosti Oranienburgu, kde probíhalo její zpracování a čištění.

Z dostupných záznamů vyplývá, že v roce 1942 se vědeckému týmu podařilo dosáhnout částečného úspěchu. Za pomoci těžké vody vyrobené z čistého uranu se nacistům údajně povedlo udržet v životaschopném stavu mozek šimpanze.

Mnoho historiků se dívá na experimenty se zombie velice skepticky, především na účast fyzika Wernera Heisenberga. Ten totiž patřil k nejvýznamnějším vědcům své doby a byl tvůrcem kvantové mechaniky. V roce 1943 byl dokonce pověřen k vývoji jaderné bomby.

Není ale prokázané, že měl Heisenberg jakýkoli podíl na zmiňovaných biologických pokusech.
PRO KOHO JE TA RAKEV?

Zajímavý případ se stal 28. dubna 1945, když Spojenci objevili továrnu Bernterode. Američtí důstojníci nalezli při zkoumání tunel a v něm ukrytou cihlovou zeď. Když ji rozbili, našli obrovskou komoru, ve které se nacházelo velké množství ukradených uměleckých děl a relikvií.

V jedné z komor ležely čtyři obrovské rakve, z nichž tři obsahovaly pozůstatky pruského krále Bedřicha Velikého, polního maršála Paula von Hindenbruga a jeho manželky. Poslední rakev byla prázdná. Na plaketě ovšem bylo vyryto jméno Adolfa Hitlera.

Podle některých to má být důkaz o tom, že Hitler měl být vzkříšen nebo klonován. Podle článku uveřejněného v 50. letech minulého století plánovala skupina Ahnenerbe přivést svého vůdce zpět k životu i se všemi vojáky nebo s nemrtvou legií.

Toho měli dosáhnout nějakým speciálním lékařským postupem nebo aplikováním jistého druhu viru, například vztekliny, která je měla přeměnit v bezduché divochy. To se jim ale nepodařilo.

Když spojenci našli továrnu Bernterode, objevili rakev se jménem Adolf Hitlerl. Pokusili se vůdce vzkřísit?
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nesmrtelný dvoutakt na závodních okruzích – Výstava motocyklů v Hořicích
21stoleti.cz

Nesmrtelný dvoutakt na závodních...

Městské muzeum ve spolupráci s hořickým historikem motocyklových...
Češi objevují kouzlo on-line zážitků z pohodlí domova
iluxus.cz

Češi objevují kouzlo on-line...

Koronavirová epidemie ovlivnila všechny oblasti podnikání,...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Na náš první polibek nezapomenu
nasehvezdy.cz

Na náš první polibek...

Od prvního dne se mi líbil. Stejně jako...
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz

Petrichor: Proč milujeme...

Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to...
Vyměnila partnera za vlivného milence?
nasehvezdy.cz

Vyměnila partnera za...

Lidé ji mají za pořádnou potvoru. Lže, kudy...
Tábor odjel z Tábora pryč
epochalnisvet.cz

Tábor odjel z Tábora pryč

Za zdánlivě banální větou v nadpisu se skrývá...
Naši politici a jejich legendární výroky
epochaplus.cz

Naši politici a jejich...

Hlášky, které nemají hlavu ani patu, výmysly...
Úsvit filmové revoluce? V Americe plánují natočit snímek s robotem v hlavní roli
21stoleti.cz

Úsvit filmové revoluce? V...

Erica – tak se jmenuje hlavní...
Jižními Čechy na vodě
epochanacestach.cz

Jižními Čechy na vodě

Díky dlouholeté...
Lanové parky: Za zábavou s dětmi do výšek stromů
epochanacestach.cz

Lanové parky: Za zábavou s...

Sedmdesátimetrový...
Dopis neznámé milence: Komu daroval Beethoven své srdce?
epochalnisvet.cz

Dopis neznámé milence: Komu...

Vídeňské ulice lemují tisíce lidí. 29....