21. dubna 2008: Nad americkým Phoenixem se znovu objevují neidentifikovatelné světla.
Domů     Prokleté místo: Napajedlo Wilga vydává lidský vřískot
Prokleté místo: Napajedlo Wilga vydává lidský vřískot
od 23.3.2024
3.1tis
Je toto místo skutečně prokleté?
310
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

„Miláčku, co se ti stalo?“ ptá se muž manželky po návratu z noční. „Od napajedla je slyšet divný hluk, já to tady nevydržím“ odpoví žena. „To se ti zdálo, prosím tě, jsou to jen domorodé povídačky,“ směje se manžel.

Hluk u napajedla Wilga ale neustává a začíná vadit i muži. Proto se krátce po prvním kontaktu s nepříjemným ječením odstěhuje i s manželkou.

Řeč je o australském napajedlu Wilga. Zvířata se mu vyhýbají a nechtějí se tu ani napojit. Aboriginci chodí raději okolo místa obloukem. Nikdo tu nastálo nevydrží a i největším skeptikům přechází mráz po zádech, když slyší to srdceryvné ječení.

Má ho na svědomí obyčejná sova, nebo duch vražednice? Nebo je tu někde podzemní proud, kde jenom divně hučí voda? A pokud mají zvuk na svědomí draví ptáci, který druh by mohl vydávat takový strašidelný vřískot?

Duhový had Je toto místo skutečně prokleté?

Nelidský jekot

Napajedlo Wilga se nachází 100 kilometrů jižně od Longreach v australském Queenslandu. I když to tu nevypadá extra nebezpečně, spíše jako nudné místo v buši, opak je pravdou. I domorodci se místu vyhýbají a zvířata se tu nezastaví ani k napojení.

Někdy koncem 19. století si tu jeden muž postaví skromnou boudu pro sebe i manželku, navzdory tomu, co se o místu doslechl. Jednoho dne po návratu z noční směny ale nachází manželku v slzách a psychicky na dně.

Mezi pláčem se od ženy dozvídá něco o strašném jekotu přímo z napajedla. Muž tomu nevěří, ale když se její stav vytrvale zhoršuje, rozhodne, že se přestěhují.

Vždycky to začne naříkáním, které nabírá na intenzitě, div že z toho neprasknou ušní bubínky, a pak zničehonic jekot zase ustane a pro změnu zavládne ohlušující ticho,“ popisují hluk místní.

Místo nevhodné pro život

Když se jednou rozhodne partička skeptiků utábořit u napajedla, vtipná nálada je rychle přejde. Čekají do půlnoci, kdy má alespoň podle duchařských historek docházet k největší koncentraci strašidel a duchů na prokletých místech, jako je Wilga.

Když se nic nestane, muži uléhají ke spánku, ale moc dlouho nespí. Vzbudí je řečený jekot, jenž natolik zesílí, že z toho skoro ohluchnou. Úsměv je rychle přejde. Možných vysvětlení pekelného jekotu se nabízí mnoho.

Podle pověsti tu žila žena, která se zbláznila a zabila své dítě. Teď tu bloudí její duch a vydává nesnesitelný jekot při vzpomínce na hrozný čin. Jiní říkají, že nejde o ducha, ale podzemní kanál.

Právě odtud zní nářek, když jím za jistých podmínek proudí voda. Někdo má zase za to, že tyto zvuky vydává obyčejná sova.

Mohou za hluk opravdu sovy?

Může ale opravdu sova vydávat tak děsivý jekot? Když se podíváme na sovy zblízka, zjistíme, že všechny nejsou stejné jako výr nebo sýček a nevydávají ani stejné zvuky.

Taková sova tečkovaná, žijící v Queenslandu, vydává zvuk připomínající sestupné pískání podobné zvuku konvice nebo letu bomby. Naproti tomu sova zlatočerná je vesměs tichá a při letu se například projevuje vysokými skřípavými zvuky.

Je to totiž samotář vyhledávající klid. Jiný její zvukový projev se podobá sově pálené. Jedná se o těžko popsatelný nepříjemný křik a táhlý, vrnivý zvuk různé intenzity. Mláďata se projevují táhlým syčením.

Je tedy možné, že za nepříjemným hlukem stojí opravdu sovy. Podivné ale je, že by se domorodci, sžití se zdejší přírodou, báli zvuku obyčejného ptáka, jehož musejí zaručeně znát.

Něco jiného by bylo, kdyby se báli třeba přerostlého hada, který by připomínal jejich bájného stvořitele.

Něco navíc: Duhový had – stvořitel světa

V mýtech Aboriginců hraje zásadní roli Duhový had. Je personifikací deště, plodnosti, úrody, rozmnožitelem rostlin a živočichů. Je stvořitelem lidstva a posílá duše zrození do všech pramenů, studní a jezer.

Způsobuje blahodárný déšť, ale také záplavy a bouře, když je rozhněván za porušení pravidel mezi božstvem a lidmi. Zpravidla je líčen jako mimořádně veliký had, jenž žije v hlubokých studních, řekách, jezerech a prohlubních pod vodopády.

Z těchto hlubin se vynořuje ještě větší a podle legend je možné jeho temný pruh spatřit na Mléčné dráze. Lidem na Zemi se objevuje v podobě duhy, jež proniká skrz vodu a déšť. Lidi ale také požírá nebo topí.

Šamany posiluje a dává jim schopnosti uzdravovat či přivolat déšť. Na jiné sesílá nemoci a smrt.

Foto: PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od 20.4.2024 1.3tis
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než podivných okolností. Kdo je zabil? A jaký k tomu měl důvod? Záhada ostrova Öland, jenž se nachází v Baltském moři, není ve skutečnosti ničím novým. Ar
od 20.4.2024 1.8tis
V roce 2018 obletěla světová média zpráva o podivné nehodě v Singapuru. Auto, které se prý zjevilo prakticky odnikud, se srazilo na křižovatce s jiným vozidlem a způsobilo vážnou nehodu. Jak něco takového vysvětlit? Mohlo auto pocházet z paralelní reality? Bílé vozidlo na rušné křižovatce v Singapuru zatáčí doprava. Cesta se zdá být jasná a na
od 19.4.2024 1.7tis
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hradů vůbec. Pravděpodobně neznámější místní pověst vypráví o Bábě a Panně, dvou ženách, které se velmi nesnášely, a proto každá z nich žila v jedné z věží hradu.
od 19.4.2024 2.2tis
Kaňon Niles v Kalifornii patří mezi místa, která jsou na jednu stranu oblíbená mezi turisty, na stranu druhou se jich však drží temná aura místa, na kterém se zdržuje smrt. V případě Niles je řeč především o tajemných zmizeních a nejrůznějších nadpřirozených jevech. Skutečně se tam zjevují duchové a podivní tvorové? Náročným terénem postupu
od 19.4.2024 2.5tis
Smrt amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho stále vzbuzuje nebývalé množství otázek. Před několika měsíci však americký národní archiv zveřejnil tisíce stran dosud tajných dokumentů týkajících se této události. Vyplývá z nich konečně, kdo Kennedyho zabil?   Amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
epochaplus.cz
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde