18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Záhady historie
Prokletí Edwarda Kellyho: Způsobilo zničení historického Hněvína a Mostu?
Blanka Fišarová
od Blanka Fišarová 19.3.2018
6.5tis
173
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

Alchymista ve službách císaře Rudolfa II. bývá považován za pouhého vykutáleného podvodníka. Možná, že však přece jen vládl nějakými nadpřirozenými schopnostmi. Podle legendy prý před smrtí přivolal zkázu na hrad Hněvín, na němž byl vězněn…

Alchymista a médium Edward Kelly (1555–1597) si v rodné Anglii nevyslouží zrovna nejlepší pověst. Nedostudovaný advokát se pod rodným příjmením Talbot dopustí právního podvodu, za což jsou mu uříznuty obě uši.

Přesto člověk s takto pochybnou reputací přesvědčí komunikací s jinými sférami čím dál více posedlého astrologa a matematika Johna Deea (1527–1609), aby ho přijal do svých služeb.  Oba muži se ucházejí o přízeň císaře Rudolfa II. (1552–1612).

Záhy jsou však obviněni za špionáže a vyhozeni. Kelly se však přece jen na císařský dvůr ještě vrátí. Českého velmože Viléma z Rožmberka (1553–1592, u nějž našel útočiště, totiž prý vyléčí z dlouhé a těžké nemoci.

Pověst o jeho schopnostech se tak dostane k panovníkově sluchu a ten se rozhodne dát Kellymu druhou šanci. Jenže o své teplé místečko alchymista nakonec přijde. Proč?

Edward Kelly přesvědčil astrologa Johna Deea, že dokáže komunikovat s anděly. Šlo o pustý výmysl?

POMSTA NEŠŤASTNÉHO VĚZNĚ

Kelly stoupá v císařově přízni stále výš. Přesvědčí Rudolfa II., že dokáže proměnit jiný kov ve zlato. Za to získá rytířský titul a stane se císařským radou. Jenže roku 1591 v souboji zabije císařského úředníka Hunklera.

Za svůj čin skončí ve vězení na Křivoklátě. Pokusí se odtud uprchnout, avšak spadne z výšky a pochroumá si nohu tak, že mu musí být uříznuta. Poté se ocitá na mosteckém hradě Hněvín. I z tohoto vězení se snaží uprchnout, ale zlomí si i zdravou nohu.

Po těchto událostech udělí císař Kellymu milost. Alchymista však zůstává dál na Hněvíně. Nechce dožít jako mrzák, a proto prý vypije jedovatý nápoj. Podle jiné verze ho otráví žárliví dvořané, aby nezískal znovu vliv na Rudolfa II. Těsně před svou smrtí údajně Kelly vyřkne strašlivou kletbu:

„Nechť tento hrad i město pod ním navždy zmizí z povrchu zemského!“  Angličanovo prokletí prý může za zboření hradu v letech 1651 až 1653 i téměř úplné zničení původního Mostu v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Nebo jde o pouhou legendu?

Takto vypadal Hněvín v minulosti.
Foto: https://en.wikipedia.org, https://commons.wikimedia.org
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 711
Když před pár lety přišla informace, že na malém skalnatém ostrůvku u pobřeží ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu objevili archeologové rituálně pohřbenou sviňuchu (kytovec vypadající jako malý delfín – pozn. redakce), šlo o nenápadnou a dosti podivnou zprávu. Už tehdy bylo jasné, že tento ostrov musel být něčím zvláštní. Později se to potvrdilo. Ostrůvek se jmenuje […]
od Eva Soukupová 17.8.2022 1.4tis
Egyptské pyramidy jsou již dlouhá léta pod drobnohledem archeologů, historiků a mnoha dalších vědců, přesto toho o ní víme s určitostí jen málo. A to, co víme, bývá mnohdy zastřeno řadou více či méně fantastických teorií. Může se některá z nich ukázat jako pravdivá?     Pyramidy v egyptské Gíze jsou nejstaršími stavbami a zároveň […]
od Mirek Brát 15.8.2022 2.1tis
Nedaleko řeckých Athén se v zátoce Kiladha nachází archeologické naleziště, které má šanci zasáhnout do legendárního příběhu o Atlantidě. Možná právě toto místo inspirovalo vznik slavné legendy… Lokalitu potopeného města, které pravděpodobně zničilo zemětřesení, objevili potápěči z výzkumného projektu Ženevské univerzity. Jejich pozornost upoutaly nejprve úlomky keramiky. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že tam dole, pod […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.9tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.4tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]