Vše začalo jako normální, nevýjimečná loupež. V roce 1999 v Kansaském městě Johnson County přepadl při večerní procházce ženu pachatel, který ji vzal peněženku a mobilní telefon. Případ ale posléze nabral nečekaný směr.
Svědci i napadená žena, která se při incidentu poranila na noze, pachatele popsali jako Hispánce s dlouhými, vzadu staženými vlasy.
Jeden ze svědků dokonce zaznamenal registrační značku pachatelova auta, která policisty dovedla k muži jménem Rick Amos, kterého se doma nepodařilo zachytit.
Mezitím další svědek identifikoval jako pachatele muže jménem Richard Jones, kterého našel v policejních záznamech. To, že Richard Jones vypadal přesně jako pachatel, potvrdili posléze i další svědci. Jones však při zatčení vše popíral.
Svědci si však nadále byli jistí, že právě on byl oním pachatelem. I přesto, že Jones byl podle svých slov v době útoku na oslavě, což mu potvrdilo i několik přátel, dostal nakonec trest 19 let vězení.
Náhlé prozření
Jones byl ve vězení už patnáct let, když zjistil něco podivného. Jiní vězni si ho totiž pletli s jakýmsi Rickym. Jonesovi to bylo podezřelé a vyžádal si Rickyho fotku. Následně byl v šoku, díval se totiž na muže, který vypadal naprosto stejně jako on.
Podoba s Rickym, kterým nebyl nikdo jiný než Rick Amos z úvodu případu, byla neuvěřitelná.
Jonesovi se posléze podařilo případ obnovit a bylo dokázáno, že právě Rick Amos byl pravým pachatelem. Když se však oba muži postavili vedle sebe, nebylo ani poznat, který je který. Nikdo se svědkům nedivili, že si muže spletli.
Testy mezi nimi však později neprokázaly žádnou spojitost či příbuzenství. Nepodařilo se zjistit žádný důvod, kvůli kterému by si měli být tito dva muži natolik podobní. Za jejich podobu mohla jen náhoda. Náhoda, která připravila nevinného Jonese o patnáct let života.