3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Pyramidy v Bosně: Ukrývá se uvnitř hory monumentální stavba?
Pyramidy v Bosně: Ukrývá se uvnitř hory monumentální stavba?
od 24.5.2022
1.9tis
Pravidelný tvar kopce vzbuzuje podezření, že jde ve skutečnosti o pyramidu, foto TheBIHLover / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
162
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací.

Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.

Pravidelný tvar kopce vzbuzuje podezření, že jde ve skutečnosti o pyramidu, foto TheBIHLover / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Ukrývá se pod nánosy hlíny umělá stavba? Foto Radosław Botev / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 Pravidelné kamenné bloky prý mohou být přirozeného původu, foto Mhare / Creative Commons / Volné dílo

Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje o důkladný průzkum několika vyvýšenin v údolí poblíž města Visoko, severozápadně od Sarajeva.

reklama

Je to právě on, kdo se jako první pozastaví nad pozoruhodně pravidelným trojúhelníkovým tvarem tamních kopců a začne na něj hlasitě upozorňovat.

Ačkoliv se tvrzení o jejich umělém původu mezi vědci setkává s rezolutním odmítnutím, sám Osmanagić zůstává skalním zastáncem této teorie. Jeho pozornost se soustřeďuje zejména na dokonale symetrický kopec Visočica, který označuje za hlavní, tzv. Sluneční pyramidu.

S výškou 220 metrů je tento útvar o třetinu vyšší než Cheopsova pyramida v Gíze. Je tu také o něco menší kopec Plješivica, který má být pyramidou Měsíce.

Během výzkumu, který odstartuje v roce 2005, pak badatel odhaluje ještě tři další útvary, o nichž se domnívá, že jsou rovněž umělého původu. Označuje je jako pyramidy Země, Draka a Lásky.

reklama

Stojí ale poněkud odvážná tvrzení bosenského dobrodruha, s nimiž drtivá většina vědců kategoricky nesouhlasí, na pevných základech?

PŘÍRODNÍ, ČI NIKOLIV?

Osmanagić nejprve naznačuje, že bosenské pyramidy nejpravděpodobněji postavili Ilyrové.

Tento starověký národ indoevropského původu, alespoň podle názoru bosenského dobrodruha, v oblasti žil v době od 12 000 př. n. l. do 500 př. n. l.

V roce 2017 však Osmanagić své odhady upřesňuje a tvrdí, že stavby jsou staré možná až 34 000 let.

Což by znamenalo, že jde o nejstarší pyramidy na světě. Vybudovány prý byly záměrně v místě, z něhož tryská zemská energie.

reklama

„Údolí nedaleko města Visoko bylo vybráno tajemnými staviteli proto, že je ohniskem energií, stejně jako Gíza v Egyptě,“ upřesňuje.

Proti němu však stojí celá řada geologů, kteří na kopcích ve tvaru téměř perfektní pyramidy, jejíž svahy jsou navíc orientované podle světových stran, nevidí nic zvláštního.

Podle nich jde o přírodní útvary typu flatiron, které se zcela přirozenou cestou formují po miliony lety.

Ukrývá se pod nánosy hlíny umělá stavba? Foto Radosław Botev / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Ukrývá se pod nánosy hlíny umělá stavba? Foto Radosław Botev / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

CO ODHALÍ VÝZKUM?

Tvrzení Osmanagiće podporují nejen Bosňané, pro které pyramidy představují možnost přitáhnout zahraniční návštěvníky, ale i několik vědců. Mezi nimi je také dr.

Amer Smailbegovič, který na základě předchozích analýz dochází k závěru, že pod tisíciletým nánosem hlíny se musí ukrývat umělá struktura.

„Chladnou rychleji než okolí, což by se dalo očekávat od kolosálních umělých struktur. V nich jsou totiž přítomny materiály menší hustoty a větší poréznosti a jsou zde vnitřní dutiny a průchody. To všechno má vliv na rychlejší úbytek teploty,“ vysvětluje.

Dokonce i vyprávění místních budí naději, že jsou badatelé na správné stopě.

Pamětníci například vzpomínají, že když si v dětství hrávali na úpatích kopců Visočice i Plješivica, byly jejich svahy posety otvory, do nichž děti zkoušely házet kamení. Pád kamenů byl údajně slyšet až několik vteřin. Tyto otvory však byly později z bezpečnostních důvodů zasypány.

Tvrdí se také, že Visočice při výbuchu granátů během poslední války v letech 1992–1995 podivně rezonoval. Potvrzuje to jeho umělý původ?

Pravidelné kamenné bloky prý mohou být přirozeného původu, foto Mhare / Creative Commons / Volné dílo
Pravidelné kamenné bloky prý mohou být přirozeného původu, foto Mhare / Creative Commons / Volné dílo

SKEPTIKOVÉ VRACÍ ÚDER

Aby Osmanagić dokázal pravdivost svých výroků, začíná v roce 2006 na Měsíční pyramidě kopat. Pod vrstvou hlíny pak skutečně nachází vrstvu kamenných desek, které vypadají, jako by vedle sebe byly pečlivě naskládány.

Stejná struktura se ukrývá i uvnitř Sluneční pyramidy! Je to konečně důkaz, který celý spor vyřeší? Několik vědců prý dokonce zjišťuje, že vrchol bosenské pyramidy vysílá určitý signál či druh energie. Stejný jev zachytili také u pyramid v Egyptě.

Jsou to ale jen nepodložená tvrzení. A ani kamenné desky podle geologů nejsou jednoznačným důkazem umělého původu. I takové útvary totiž vznikají zcela přirozeně.

V neprospěch Osmanagiće navíc hovoří výpovědi týmu archeologů, které bosenský badatel uvádí jako své spolupracovníky. Mnozí z nich totiž tvrdí, že s pyramidou nemají co do činění a nikdy dané místo nenavštívili.

Dávají na poslední chvíli od vědou zavrženého výzkumu ruce pryč, nebo si Osmanagić skutečně jen vymýšlí?

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od 9.10.2022 1.7tis
Závěr jeho životní cesty připomíná osud Napoleona Bonaparta. Také on zemřel na vzdáleném ostrově. I v jeho případě to byl zřejmý trest za pokus o návrat na trůn. Blahoslavený Karel I. z habsbursko-lotrinské dynastie, v letech 1916-1918 poslední rakouský císař i král český. Po zániku Rakouska-Uherska je Karel I. nucený od
od 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května
od 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti blízkých do národního parku B
od 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). [gallery ids="102361,102360,102359,1
od 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu. [gallery ids="99731,99734,99736,99737,99738,99739,99740,99742,99743,99744,99747,99748,