30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Záhady historie
Řádění ducha v Klementinu
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 21.12.2019
3.6tis
65
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Pražské Klementinum je bývalou jezuitskou kolejí s rozsáhlým komplexem barokních budov. Jeho název je odvozen od kostela sv. Klimenta, zmiňovaného již v roce 1227. Klementinum bylo také součástí dominikánského kláštera, jehož řádová škola má vazbu i na později založenou Karlovu univerzitu.

Jeho historie je v průběhu věků velmi bohatá na události dobré i zlé.

Ale s pojmem Klementina se velmi často setkáváme i v současnosti. Pokud jsou posuzovány nějaké meteorologické rekordy či jiné události, jsou obvykle srovnávána s příslušným datem v minulosti. A je opravdu s čím srovnávat, neboť zdejší meteorologická pozorování jsou systematicky zaznamenávána již od roku 1775. A tak se můžeme vracet k počasí nejdéle v celé střední Evropě.

ZÁHADA KLEMENTINA

Jako jeden z nejrozsáhlejších starých stavebních komplexů v Praze skrývá i nejedno tajemství. Tak například se odedávna spekuluje o ukrytém pokladu nedozírné ceny.

Výsledek obrázku pro klementinum knihovna wiki
Knihovna v Klementinu

POKLAD?

Když byl nařízením z roku 1773 zrušen jezuitský řád, museli mniši neprodleně Klementinum opustit. Aby jim úřední komise nezabavila nashromážděné bohatství, prý poklad ukryli kdesi ve sklepení za pomoci zdejšího zedníka.

Stále totiž věřili, že se sem ještě někdy vrátí. Ale protože k tomu již nikdy nedošlo, leží tam kdesi velmi dobře ukrytý do dnešních dnů, neboť není nikoho, kdo by o jeho poloze věděl.

On to sice asi někdo ví, ale už nám to nepoví. Je to duch Edmonda Campiana.

DUCH CAMPIANA

Edmont Campian zde působil v létech 1540 až 1581 jako profesor rétoriky, filozofie a teologie. Pocházel z Anglie, ale po příchodu do Prahy konvertoval z anglikánské víry na katolickou. Na škole také byl autorem dramat, která studenti z Klementina hrávali o svátcích a slavnostech pro veřejnost.

Později se jako katolík po pobytu v Praze a v Římě tajně vrátil do Anglie pod identitou obchodníka, aby zde pomáhal šířit katolickou víru. Ovšem nedopadl dobře. Za nějaký čas jeho činnost byla v Anglii odhalena a skončil ve vězení.

Za nepovolenou náboženskou činnost byl přívrženci nové státní církve v Anglii obviněn z vlastizrady a nesmírně krutým způsobem mučen. Na rozkaz královny Alžběty byl potom oběšen a rozčtvrcen. V roce 1970 se mu dostalo satisfakce, neboť byl prohlášen jako mučedník za svatého.

V Klementinu se zachovaly v galerii mezi významnými osobnostmi v historické knihovně portréty Campiana i jeho jezuitský klobouk. Býval zobrazován s oprátkou kolem hrdla a dýkou v prsou. On sám považoval období svého působení v Praze za nejšťastnější ve svém životě. Tak asi proto se sem prý jeho duch opět vrátil.

Soubor:080628 Praha Karol Benicky Vystava Klementinum 0005.JPG
Křížovnická chodba

Nejčastěji se zjevuje v Křižovnické chodbě v Klementinu. A není vyloučeno, že zřejmě pomáhá chránit i jezuitský poklad. Nikomu jeho duch ale neubližuje. Pokud se s ním někdo potká, prý je nejlepší tiše zacouvat do nejbližších dveří a zjevení Campiana se pomalu rozplyne.

Dnes Klementinum jako národní kulturní památka je také Národní knihovnou. A tak skutečně ve svých útrobách má shromážděny poklady jiného druhu, než je zlato a drahé kameny.

Foto: wikipedia
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 373
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 637
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Mirek Brát 29.9.2022 2.0tis
O tom, že by měli být vojáci schopni rychlých přesunů, nemusíme obšírněji diskutovat. Jen to nesmí být „přesun“, který je spojován se jménem Gila Peréze, vojáka španělské koloniální armády ve filipínské Manile. Ten byl během několika vteřin záhadnou silou teleportován až do Mexika. Psal se tehdy rok 1593… Gil Peréz je už hodně unavený. Jeho […]