23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Řádí v domě na Českolipsku skutečný poltergeist?
Řádí v domě na Českolipsku skutečný poltergeist?
od 11.12.2023
2.9tis
Foto: PX FUEL
285
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Dělníci se do toho domu bojí. Několikrát na ně jakoby odnikud spadla cihla nebo kladivo, věci se přemisťují z místnosti do místnosti. Někteří z nich se dokonce dušují, že viděli, jak se uvnitř budovy cosi samovznítilo.

Dům v Nedamově se tak stane doslova domem hrůzy. A místní začínají mluvit o poltergeistovi…

Rozdíl mezi duchem a poltergeistem spočívá v tom, že duch je vázaný na konkrétní místo. Jakmile se tedy z domu, kde straší, odstěhujete, ducha se zbavíte. Jakmile ale někde vznikne poltergeist, nalepí se na vhodnou oběť a tu pronásleduje, ať se hne kamkoli. Slávek Boura je případem natolik zaujat, že o něm dokonce napíše celou knihu Nedamovský poltergeist (2017). Foto: PX FUEL

Je 26. června roku 2016. V Nedamově na Českolipsku právě probíhá kompletní rekonstrukce místního penzionu. Nic, co by stálo za zmínku, myslí si většina lidí. Jenže to se ještě téhož dne kompletně změní. Dělníci v jedné z místností zaslechnou podivné zvuky.

Když vejdou, aby se podívali, co se děje, překvapí je cihly a další předměty, padající jakoby odnikud. Když jim padne pohled na stůl, stojící opodál, jsou v šoku. Hromada novin, připravená, až bude potřeba vymalovat, vzplála.

To už je na nebohé muže opravdu moc. V šoku vybíhají z budovy. „V tom domě snad straší,“ myslí si. A když podivné události pokračují i šestý den, povolá bezradný majitel nemovitosti odborníky.

Na místo se sjedou parapsychologové, ale také hasiči a policisté. Ti všichni mají za úkol zjistit, co se v penzionu děje. Stojí za záškodničením nadpřirozené síly, škodolibý vtipálek, nebo vandal?

Nevysvětlitelné jevy

Během těch šesti dnů se tam vyskytlo přes čtyřicet samovznícení i nehořlavých předmětů a přes desítku létajících předmětů i s útokem na člověka. A vzhledem k ničení majetku ohněm, podala majitelka trestní oznámení na neznámého pachatele.

Byli tam tedy policisté, kriminálka, hasiči, specializovaný tým na detekování akcelerantů hoření včetně speciálně vycvičeného psa a… pachatel neznámý, nikdo nic neví a případ se uzavřel.

Od ledna 2017 se tam sem tam něco přihodí ať vizualizací, spánkovou paralyzací, nebo zvuky. Ale už nic strašného,“ sdělí novinářům Slávek Boura (*1964).

Ten je sice reportérem televize Nova, ale také příbuzným majitelky penzionu, což je důvod, proč se o prapodivný případ začne zajímat. Spolu s ostatními místními z Nedamova zakrátko dojdou k názoru, že za škody v domě může poltergeist.

Slávek Boura je případem natolik zaujat, že o něm dokonce napíše celou knihu Nedamovský poltergeist (2017). Foto: Shutterstock
Slávek Boura je případem natolik zaujat, že o něm dokonce napíše celou knihu Nedamovský poltergeist (2017). Foto: Shutterstock

Seznamte se s poltergeistem

Co je vlastně zač poltergeist, kterého v Nedamově považují za viníka podivných událostí v rekonstruovaném penzionu?

Podle obvyklého výkladu jde o paranormální jev, způsobující samovolný pohyb předmětů v lidských obydlích, výbuchy žárovek, závady v elektrických rozvodech a jiné zdánlivé „nehody“.

Nejčastějším projevem je hluk, jako například různé dupání, bouchání předmětů a podobně. Sám pojem „poltergeist“ znamená v překladu z němčiny „hlučný duch“, což je více než výstižné. Ve většině případů poltergeist na lidi neútočí.

Čas od času se objeví případy škrábanců či podlitin, úmrtí jsou však podle všeho velice vzácná. Jsou prý zaznamenány případy usmrcených zvířat, která vypadají, jako by je někdo uškvařil v mikrovlnné troubě.

Jak však uvádí Český klub skeptiků Sysifos, není nijak potvrzeno, že tento jev skutečně existuje.

Neznámý pachatel

Vyšetřování v penzionu pokračuje. Ať se však policisté snaží jak se snaží, nedochází k žádným uspokojivým výsledkům.

Odborná vyjádření z oboru mechanoskopie a chemie nám odpověděly naprosto jasně a konkrétně na to, jak k poškození předmětů v domě došlo.

Nicméně v této souvislosti jsme nikoho neobvinili, neboť se nepodařilo určit konkrétního pachatele a vyšetřování dne 20. září loňského roku ukončili,“ sdělí mluvčí vyšetřovacího týmu. Slávek Boura a specialisté na paranormální jevy se však nevzdávají. Stále věří, že za událostmi stojí cosi, nad čím nemáme plnou kontrolu.

Rozdíl mezi duchem a poltergeistem spočívá v tom, že duch je vázaný na konkrétní místo. Jakmile se tedy z domu, kde straší, odstěhujete, ducha se zbavíte. Jakmile ale někde vznikne poltergeist, nalepí se na vhodnou oběť a tu pronásleduje, ať se hne kamkoli. Foto: PX FUEL
Rozdíl mezi duchem a poltergeistem spočívá v tom, že duch je vázaný na konkrétní místo. Jakmile se tedy z domu, kde straší, odstěhujete, ducha se zbavíte. Jakmile ale někde vznikne poltergeist, nalepí se na vhodnou oběť a tu pronásleduje, ať se hne kamkoli. Foto: PX FUEL

Vyděšený pes

Nevěřil byste, jak nervózní byl speciálně vycvičený pes, který měl vyčuchat akceleranty hoření.

Jeho psovod mu musel neustále dávat do tlamy gumový míček, aby se pes specialista uklidnil, až zneklidnil i svého pána,“ uvádí jako důkaz existence poltergeista Boura.

Případ nabývá na takové mediální pozornosti, že si jej všimnou nejen ti, kteří na podobné záhady věří, ale také lidé, které baví podobné domněnky vyvracet.

Že Nedamovský poltergeist ve skutečnosti neexistuje, se domnívá například předseda Klubu českých skeptiků Sysifos Leoš Kyša (*1979), který je o své pravdě natolik přesvědčený, že tomu, kdo mu představí nepopiratelný důkaz, že na Českolipsku skutečně řádí nadpřirozené síly, odměnu v hodnotě tří milionů korun.

Stojí za vším narušený člověk?

Dosud nikdy se neprokázalo, že by tyto fenomény byly reálné.

Naopak – pokud byl jev dostatečně prozkoumán, došlo ke zjištění, že se velmi často jedná o podvod – zpravidla mladý člověk, který toužil po pozornosti nebo měl nějaké psychické problémy, tyto ́nadpřirozené jevy ́ vytvářel.

Zapaloval třeba ručníky, papíry na stole, rozhazoval nábytek a podobně. Zde mnohdy pomohly onoho poltergeista usvědčit buď skryté kamery nebo přiznání samotných aktérů, která přichází ale až po dlouhých letech.

Je pro tyto lidi velmi těžké přiznat, co se skutečně stalo, zvlášť, když okolo běhají nadšení záhadologové, psychotronici a jiní nadšenci, a o existenci poltergeista nepochybují a šíří jeho slávu skrze média do celého světa.

Postavit se těmto lidem s pravdou pak pro aktéry bývá často nemožné, a proto to činí až s velkým odstupem času,“ tvrdí Leoš Kyša.

A vzhledem k tomu, že jeho účet ani po dvou letech není o tři miliony chudší, dá se předpokládat, že nikdo existenci poltergeista vyvrátit nedokázal.

CO JE PŘÍČINOU ŘÁDĚNÍ POLTERGEISTA?

Podle zastánců existence paranormálních jevů vzniká poltergeist tam, kde se nahromadí vztek, smutek a touha po pomstě. Často se tak stane na místech, kdy v minulosti došlo k neštěstím, jako vraždy, hromadné masakry či válečné konflikty.

Častý jev je to prý také ve starých nemocnicích a blázincích, kde se dříve používaly barbarské metody. Poté se „nalepí“ na citlivého jedince, který na místo zavítá. Protože jsou teenageři citliví na emoce, vyskytují se prý poltergeisti často právě kolem nich.

Foto: PX FUEL, Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
od 22.2.2024 1.2tis
50 diváků v publiku zalapá po dechu. Právě jsou svědky toho, jak se z podlahy do vzduchu sám od sebe vznáší stůl! Jezdí ze strany na stranu, cosi neviditelného do něj klepe a celé to zachycují televizní kamery! Jde jen o povedený kouzelnický trik, nebo kanadští badatelé v 70. letech prolomili hranici nemožného?     Kanadský doktor psyc
od 21.2.2024 2.0tis
Je láska silnější než smrt? Všichni doufáme, že odpověď na tuto otázku zní ano. A najdou se i lidé, kteří tvrdí, že je to jisté. Zažili totiž na vlastní kůži situace, kdy jim jejich mrtví milovaní dali znamení ze záhrobí. Podlehli jen vlastní touze po tom, aby úmrtím člověka nic nekončilo? Nebo se takové tajemné romantické příběhy někdy doopravdy dějí?   Bill a Judy Guggenheimovi jsou au
od 19.2.2024 2.6tis
Při návštěvě obce Koněprusy ve Středočeském kraji bývá cílem většiny turistů prohlídka známých krápníkových jeskyní. Ty však zdaleka nejsou jedinou zdejší zajímavostí. Zaujmout by mohl například i neobvyklý název vrchu Kotýz v blízkosti obce, který je opředen nejednou legendou, a to často již z dob keltského osídlení... Starobylý kult koně Pohybujeme se přib
od 19.2.2024 3.3tis
Slečna J. M. Biggs se roku 1908 prochází u řeky Stour v anglickém Hampshiru, když si všímá postavy muže naklánějícího se nad vodu. Asi vyhlíží loď, myslí si, ale jakmile se k němu přiblíží, málem omdlí. Ten člověk nemá hlavu! Přízrak zmizí, a slečna Biggs se třese ještě v roce 1939, kdy o něm vypráví do novin...     Může to znít zvláštně, ale jako kdyby byla Anglie pro bezhlavé duchy tou
od 17.2.2024 3.0tis
V souvislosti s fenoménem UFO se nejčastěji hovoří o případech v USA, Kanadě, Rusku či Velké Británii. Ale jak jsme na tom my? Bývají i nad naší republikou pozorována záhadná světla a podivné vyspělé stroje? Odpověď zní „ano“! Přinášíme 5 nejslavnějších a dosud neobjasněných pozorování z našich krajin.   Neidentifikovatelné létající objekty jsou častým jevem i v České republice. Ačkoli
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd