Čupakabra je charakteristická pro americký kontinent, zdá se ale, že podobný tvor začal řádit i v Africe.
V roce 2015 neznámý predátor zaútočil na trh v hlavním městě Malawi a pozabíjel tamní kuřata. Jejich těla vypadala nedotčená, nebyla v nich ale jediná kapka krve!
Folklor Latinské Ameriky vypráví mrazivé příběhy o záhadném monstru, které za temných nocí útočí na hospodářská zvířata a vysává jim krev. Říká se mu čupakabra, což v doslovném překladu znamená „vysavač koz“.
Spatřován je prý zejména v Portoriku, čas od času se však objeví zprávy o výskytu čupakabry mimo Ameriku. Jeden z takových incidentů se měl odehrát na jihovýchodě Afriky.
Ačkoliv jsou útoky čupakabry tradičně spojovány s rozlehlými venkovskými oblastmi, v tomto případě si neidentifikovaný tvor vybral za cíl tržiště Bwandilo v milionové malawské metropoli Lilongwe, kde zaútočil na stánek se slepicemi.
Dostala se čupakabra přes oceán do Afriky, nebo mají občané Malawi co do činění s jinou krvelačnou bestií?
Něco jako pes
K incidentu došlo 25. února 2015 kolem 22. hodiny. Noční hlídač pracující na tržišti Bwandilo, které v tu chvíli mělo již dlouho po konci otevírací doby, zaslechl jakýsi rozruch vycházející ze stánku s živými kuřaty.
S podezřením, že se do stánku mohl vloupat zloděj, se okamžitě vydává situaci prověřit. Když se k místu přiblíží, uvidí od stánku prchat nějaké zvíře, které považuje za psa.
Útok hladového divokého psa by nebyl nijak zvláštní, v ulicích Lilongwe se jich potuluje víc než dost. Majitelé stánku ale záhy nabudou přesvědčení, že to muselo být něco jiného. Neznámý predátor ze dvou klecí vytáhl a usmrtil celkem 18 kuřat.
Jejich mrtvoly byly ponechány na zemi kolem stánku a vypadaly zcela neporušeně. Na první pohled ani není zřejmé, co je zabilo a jak. A když jsou mrtvá kuřata prozkoumána blíže, stane se incident ještě záhadnějším. Zdá se totiž, že drůbeži cosi vysálo krev. Mohl by něco takového udělat pes?
Ani kapka krve
Provedení útoku prý vůbec nenasvědčuje tomu, že by kuřata napadl pes či jiný známý predátor, který by kuřata spíš roztrhal či alespoň částečně sežral.
„Těla všech kuřat byla neporušená, až na díry buď na krku, na bocích, nebo v místech, kde se nohy spojovaly s tělem,“ popisuje majitel zabitých slepic Maxwell Jamu. „A kolem nebyla jediná stopa krve.
Vypadalo to, že ať už je zabilo cokoli, zaměřilo se to pouze na vysátí krve z kuřat.“
Co mohlo stát za takovým útokem? Pokud by se incident odehrál v Latinské Americe, jistě by mezi hlavními podezřelými byla obávaná čupakabra. Z Afriky ale její výskyt běžně hlášen není. Existuje však jiné krev sající monstrum.
V roce 2012 obyvatele Namibie na jihozápadním pobřeží Afriky terorizovalo cosi, co mnozí popisovali jako křížence psa a prasete s psí hlavou a tělem obřího vepře. Zabíjelo to psy, kozy a další zvířata, nikdy to nebylo dopadeno. Křižuje snad Afrikou příbuzný americké čupakabry?
Psí netvor ze severní Afriky
Je vysoký necelých 80 centimetrů a podobá se psovi. Má hrubou, tlustou karmínovou kůži s namodralým nádechem a prsty na tlapách jsou srostlé blanami. Vyskytuje se v pouštních oblastech severní Afriky, kde mu místní říkají adjule.
Vědci mají za to, že zprávy o tvorovi popisují pravděpodobně psa hyenovitého. Saharští domorodci ale tvrdí, že adjule není jen tak obyčejné zvíře. Dokonce mu připisují některé nadpřirozené schopnosti.
Pomocí feromonů údajně vyvolává mezi obyvateli oblasti velké neshody, což jim umožňuje lovit jejich zvířata. Naštěstí neexistují žádné zprávy o tom, že by útočili i na lidi.
Adjule se objevují ve videohře Resident Evil 5, kde vystupují jako nepřátelští psi nakažení parazity.