Pohanských megalitických staveb je Anglie plná. Jen málokde je však taková koncentrace jako u Long Compton, necelých dvacet mil od Oxfordu, kde se nacházejí Rollrightské kameny. Toto uskupení je podivnou energetickou anomálií, jež vyvolává řadu otázek. A na mnohé z nich zatím věda nemá odpověď!
Stará čarodějnice se náhle zjeví před družinou rytířů, v jejímž čele stojí mladý šlechtic. „Sedm kroků jako skoků, až na vrchol snaž se trochu – ukročíš- li sedmkrát, a Compton zříš, cestě k srdci Anglie, ke koruně budeš blíž,“ pronáší žena.
Toto mocné zaklínadlo má chamtivému aristokratovi zajistit vytoužený nástup na anglický trůn. Šlechtic poslechne a kráčí kupředu. Když však udělá sedmý krok, výhled na vesnici Long Compton mu zakryje pahorek. Vtom se znovu ozve čarodějnice:
„Jinovatka na kamenech, tichý šepot a nic víc, ani Compton ani dálky nikdy víc už nespatříš.“ A šlechtic se svou družinou se promění v kameny.
Tuto lidovou pověst, jež údajně zachycuje vznik Rollrightských kamenů, zaznamenává v roce 1610 anglický historik William Camden (1551–1623). Co jsou tyto megality zač?
Příliš mnoho kamenů
Nejstarší z celé sestavy jsou „Šeptající rytíři“, jejichž stáří se odhaduje na 4000 let! Archeologové se domnívají, že se původně jedná o monument vztyčený nad hrobem nějakého mocného válečníka.
Tak silného a obávaného, že se místo jeho odpočinku stane posvátným a po dalších 1000 let sem lidé přinášeli obětiny. Zhruba v době, kdy ustává vzývání Šeptajících rytířů, začínají se údajně stavět „Královi muži“.
Jedná se o pravidelný kamenný kruh o průměru 33 metrů, jenž je po obvodu vyložený 77 kameny. S účelem tohoto útvaru si archeologové neví rady dodnes. O to víc jim pak zamotá hlavu další zdejší objev – „Královský kámen“, který dříve musel vážit 4,7 tuny!
Jak navíc ukáže pozdější rozbor, tento menhir pochází z místa vzdáleného 90 mil (asi 145 km). Jak ho mohli tehdejší lidé přemístit na takovou vzdálenost?
Původ i význam nejistý
Královský kámen prý kdysi slouží k rituálnímu broušení bronzových sekyrek. Ovšem to je pouze jedna z teorií. Aby se ověřil účel ostatních kamenů, rozhodnou se je britští geologové na konci 70. let 20. století prozkoumat. A nestačí se divit.
Kamenný kruh Králových mužů totiž přesně vymezuje prostranství se zvýšeným přirozeným magnetismem. Slabší nátury tu rychle rozbolí hlava, jiní si stěžují na malátnost. Důvod této fyzikální anomálie však není nikomu znám.
Když kameny kouzlí
Badatelé na svých přístrojích s údivem sledují slabý tok energie, unikající z kamenů. Jak je vůbec možné, že vysílají měřitelný „signál“? Zdá se ale, že právě tuto energetickou anomálii ucítili lidé už před tisíci lety a rozhodli se zvláštní místo vyznačit.
Šeptající rytíři, jak název napovídá, nepatří mezi klidná místa. Jsou tu údajně slyšet hlasy, zlomky slov a jmen, které prý zvolna unáší šumění větrů do dálek.
Královi muži oproti tomu dokáží předpovídat budoucnost, a pokud se jich dotknete, přinesou vám prý smůlu. Naopak Královský kámen prý umí zajistit ochranu bojovníka v bitvě. Jsou to všechno jen pověsti, nebo mají podivuhodné kameny skutečně magickou moc?