Domů     Záhady historie
Sejf vydal tajemství staré 500 let: Ležel v něm „zapomenutý“ obraz Leonarda da Vinci
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.7.2021
6.5tis
V trezoru se skrývalo překvapení, foto Pixabay
430
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

V bankovním sejfu ve Švýcarsku leží dlouhá léta mezi obrazy soukromé sbírky zámožné italské rodiny portrét mladé ženy. Když se malba v roce 2013 dostane do rukou odborníků, vyvolá senzaci. Může totiž pomoci rozluštit 500 let starou záhadu.

V trezoru se skrývalo překvapení, foto Pixabay Portrét Isabelly d’Este, foto Leonardo da Vinci / Creative Commons / volné dílo Leonardův autoportrét, foto Creative Commons / volné dílo Obraz nalezený v sejfu, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo

V roce 1499 kreslí slavný italský umělec Leonardo da Vinci (1452–1519) skicu vlivné italské šlechtičny Isabelly d’Este (1474–1539). Ta jej později žádá, aby z ní vytvořil malbu. Po celá staletí pak milovníci umění a historici tápou a snaží se zjistit, zda byla malba někdy dokončena.

Krátce na to totiž Da Vinci dodělává jedno ze svých stěžejních děl, Bitvu u Anghiari, a začíná pracovat na portrétu Mona Lisa. Někteří tak v existenci malovaného portrétu Isabelly d’Este přestávají věřit a předpokládají, že umělec ztratil zájem nebo neměl na dokončení obrazu čas.

Pak se ale objevuje senzační zpráva. Portrét renesanční šlechtičny byl nalezen v bankovním sejfu švýcarské banky! Přes 500 let stará otázka by mohla být zodpovězena. Jenže při zevrubné analýze se začínají objevovat nesrovnalosti.

Některé detaily se totiž od Da Vinciho práce liší! Kdo je tedy skutečným autorem obrazu? Bylo objeveno unikátní dílo, které Da Vinci vytvořil jiným způsobem, než obvykle, nebo jde o práci jednoho z jeho následovníků?

Portrét Isabelly d’Este, foto Leonardo da Vinci / Creative Commons / volné dílo

TESTY VYPADAJÍ OPTIMISTICKY

Obraz až do roku 2013 ležel v bankovním sejfu ve sbírce mezi 400 dalších uměleckých děl. Je více než pravděpodobné, že malba zobrazuje renesanční šlechtičnu Isabellu d’Este, jejíž skica je dnes uložena v Louvru v Paříži.

Kompozice, držení těla i šaty jsou téměř identické a její úsměv připomíná tajemný úsměv Mony Lisy. „Není pochyb o tom, že portrét je dílem Leonarda,“ tvrdí italský profesor Carlo Pedretti (*1928), uznávaný odborník v ověřování sporných Da Vinciho děl.

„Mohu okamžitě rozpoznat da Vinciho rukopis, a to zejména v tváři ženy.“ Rozbory prokazují, že typ pigmentu na obraze odpovídá tomu, který používal i Da Vinci. Arizonská univerzita, která se pokouší určit stáří obrazu pomocí radiokarbonové metody, přináší další dobré zprávy.

Portrét vzniká v období mezi lety 1460–1650. Není však jisté zda určité části, zejména zlatý diadém na hlavě šlechtičny a palmový list v její ruce, nejsou spíše dílem některého z Da Vinciho žáků. Pokud by se potvrdilo, že autorem je slavný renesanční génius, cena obrazu by se zřejmě počítala na stovky milionů korun. Existují však jisté pochybnosti.

Leonardův autoportrét, foto Creative Commons / volné dílo

AUTORSTVÍ NENÍ JEDNOZNAČNÉ

Nalezený obraz, jak je to u slavného malíře obvyklé, přináší mnoho otázek, jejichž zodpovězení nebude vůbec snadné. Není vyloučeno, že některé z nich zůstanou záhadou. Znalci Da Vinciho děl upozorňují, že obraz má několik vlastností, které jeho práci zcela neodpovídají.

Svou původní skicu daroval šlechtičně d’Este po jejím dokončení, nemohl tedy podle ní později portrét namalovat. Nebo jich snad vytvořil více? Obraz nalezený ve Švýcarsku je navíc malovaný na plátno, zatímco Da Vinci upřednostňoval dřevěné desky.

„Plátno nepoužívá Leonardo ani nikdo z jeho následovatelů,“ tvrdí Martin Kemp, historik z Oxfordské univerzity.

Jedním dechem však dodává: „I když s Leonardem jsem se naučil jednu věc, a to nebýt nikdy překvapený.“ Přesto se většina odborníků zatím shoduje, že je více pravděpodobné, že skutečným autorem nalezeného portrétu je některý z mnoha umělců ze severní Itálie, kteří kopírovali Da Vinciho práci.

Jiní experti naopak tvrdí, že jde s jistotou o dílo slavného génia. Jak je tomu ve skutečnosti?

Obraz nalezený v sejfu, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo
Foto v úvodu: Pixabay, fota v textu Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 30.11.2021 80
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]
od Pavel Polcar 29.11.2021 215
Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým rozmarům přírody. Lidí díky prosperitě rapidně přibude, a to je ten zásadní problém. Mocné říše už nejsou schopné své lidi uživit, to byl případ i legendární Mayské říše. Mayská říše se rozprostírala na území celého poloostrova Yucatán a protilehlého území až po Tichý oceán, konkrétně v dnešní […]
od Mirek Brát 29.11.2021 1.9tis
O existenci tajných chodeb pod Dunajem, v blízkosti Bratislavského hradu, existuje řada zajímavých indicií v historii i nedávné minulosti. Podle některých badatelů tyto chodby vedly nejen na území rakouského města Hainburku a tamního hradního areálu Heimenburk, ale jedna z větví podzemního systému měla dosahovat až do Vídně. Co víme o údajném tajném spojení Bratislavského hradu […]
od Mirek Brát 26.11.2021 1.4tis
Ve světle nových archeologických nálezů se zdá, že starověká Římská říše měla opravdu dlouhé prsty, které sahaly až hodně daleko na sever. Tajemná opona historie, která odděluje naši současnost od antiky, se zase trochu nadzvedla. Můžeme si tak položit i troufalou otázku: Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?   Polští archeologové učinili senzační […]
od Pavel Polcar 26.11.2021 3.1tis
V nedávné době se archeologům podařilo učinit nebývalý nález, jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 […]