26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Záhada smrti Karla Poláčka
Mirek Brát
od Mirek Brát 20.7.2021
5.8tis
Karle Poláček byl spisovatelem, novinářem i filmovým scénáristou.
550
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Mezi jeho nejzdařilejší díla patří Okresní město, Hostinec u Kamenného stolu nebo Bylo nás pět – půvabná kniha reflektující zážitky na vlastní dětství. Osud spisovatele Karla Poláčka (1892 – 1945) završil transport do německého vyhlazovacího tábora.

V Rychnově nad Kněžnou najdeme i Poláčkovo náměstí. Fotografie Karla Poláčka z období před druhou světovou válkou. (snímek z informační tabule, Rychnov nad Kněžnou, Poláčkovo náměstí).   Busta Karla Poláčka v jeho rodném Rychnově nad Kněžnou. Karle Poláček byl spisovatelem, novinářem i filmovým scénáristou.  Sochy s postavami románu Bylo nás pět ( Rychnov nad Kněžnou).

Karel Poláček byl červenci 1943 deportován do židovského ghetta v Terezíně, kde byl v říjnu 1944 zařazen do transportu do koncentračního tábora Osvětim. Podle původních předpokladů měl být zavražděn právě v tamních plynových komorách brzy po svém příjezdu.

V Rychnově nad Kněžnou najdeme i Poláčkovo náměstí.

Po válce se objevilo očité svědectví, které potvrzovalo špatný Poláčkův zdravotní stav již při příjezdu do tábora. Bylo tak i pravděpodobné, že spisovatel nebyl – při úvodní selekci na železniční rampě v Osvětimi – uznán jako práceschopný.

Fotografie Karla Poláčka z období před druhou světovou válkou. (snímek z informační tabule, Rychnov nad Kněžnou, Poláčkovo náměstí).

Přežil Osvětim

Až desítky let po skončení druhé světové války se podařilo rozkrýt poslední měsíce jeho života. Karel Poláček nezemřel v plynových komorách v Osvětimi. Byl dokonce zařazen do dalšího transportu z Osvětimi do pobočného tábora Hindenburg (nynější polské město Zabrze), kde bylo vyráběno střelivo a ruční granáty.

V tomto táboře měl Poláček napsat i divadelní hru, kterou tajně nastudovali tamní vězni. Potvrdilo to svědectví slovenské vězenkyně.

Busta Karla Poláčka v jeho rodném Rychnově nad Kněžnou.

Pochod smrti

V lednu 1945 byl Karel Poláček vybrán pro pochod smrti, kterým se měli vězňové přesunout do dalšího koncentračního tábora Gleiwitz (dnešní polské Gliwice). Zde se jeho stopa definitivně ztrácí. Není jisté, za jakých okolností Karel Poláček zemřel.

Sochy s postavami románu Bylo nás pět ( Rychnov nad Kněžnou).

Zda to bylo následkem útrap pochodu smrti při samotném transportu či v táboře Gleiwitz. Jeho ostatky jsou pochovány v hromadném hrobě na Ústředním hřbitově v Gliwicích. Datum Poláčkova úmrtí – 21. ledna 1945 – je totožné s datem vstupní selekce v táboře Gleiwitz, když pochod smrti dosáhl táborových bran.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.0tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.5tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.8tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.7tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]