Domů     Neobjasněné události
Záhada smrti Karla Poláčka
Mirek Brát
od Mirek Brát 20.7.2021
5.8tis
Karle Poláček byl spisovatelem, novinářem i filmovým scénáristou.
550
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Mezi jeho nejzdařilejší díla patří Okresní město, Hostinec u Kamenného stolu nebo Bylo nás pět – půvabná kniha reflektující zážitky na vlastní dětství. Osud spisovatele Karla Poláčka (1892 – 1945) završil transport do německého vyhlazovacího tábora.

V Rychnově nad Kněžnou najdeme i Poláčkovo náměstí. Fotografie Karla Poláčka z období před druhou světovou válkou. (snímek z informační tabule, Rychnov nad Kněžnou, Poláčkovo náměstí).   Busta Karla Poláčka v jeho rodném Rychnově nad Kněžnou. Karle Poláček byl spisovatelem, novinářem i filmovým scénáristou.  Sochy s postavami románu Bylo nás pět ( Rychnov nad Kněžnou).

Karel Poláček byl červenci 1943 deportován do židovského ghetta v Terezíně, kde byl v říjnu 1944 zařazen do transportu do koncentračního tábora Osvětim. Podle původních předpokladů měl být zavražděn právě v tamních plynových komorách brzy po svém příjezdu.

V Rychnově nad Kněžnou najdeme i Poláčkovo náměstí.

Po válce se objevilo očité svědectví, které potvrzovalo špatný Poláčkův zdravotní stav již při příjezdu do tábora. Bylo tak i pravděpodobné, že spisovatel nebyl – při úvodní selekci na železniční rampě v Osvětimi – uznán jako práceschopný.

Fotografie Karla Poláčka z období před druhou světovou válkou. (snímek z informační tabule, Rychnov nad Kněžnou, Poláčkovo náměstí).

Přežil Osvětim

Až desítky let po skončení druhé světové války se podařilo rozkrýt poslední měsíce jeho života. Karel Poláček nezemřel v plynových komorách v Osvětimi. Byl dokonce zařazen do dalšího transportu z Osvětimi do pobočného tábora Hindenburg (nynější polské město Zabrze), kde bylo vyráběno střelivo a ruční granáty.

V tomto táboře měl Poláček napsat i divadelní hru, kterou tajně nastudovali tamní vězni. Potvrdilo to svědectví slovenské vězenkyně.

Busta Karla Poláčka v jeho rodném Rychnově nad Kněžnou.

Pochod smrti

V lednu 1945 byl Karel Poláček vybrán pro pochod smrti, kterým se měli vězňové přesunout do dalšího koncentračního tábora Gleiwitz (dnešní polské Gliwice). Zde se jeho stopa definitivně ztrácí. Není jisté, za jakých okolností Karel Poláček zemřel.

Sochy s postavami románu Bylo nás pět ( Rychnov nad Kněžnou).

Zda to bylo následkem útrap pochodu smrti při samotném transportu či v táboře Gleiwitz. Jeho ostatky jsou pochovány v hromadném hrobě na Ústředním hřbitově v Gliwicích. Datum Poláčkova úmrtí – 21. ledna 1945 – je totožné s datem vstupní selekce v táboře Gleiwitz, když pochod smrti dosáhl táborových bran.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 1.8tis
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 2.4tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 2.9tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 3.2tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.9tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]