V květnu roku 1989 dochází ve vzdušném prostoru Jihoafrické republice k honičce tamních stíhaček s neznámým létajícím objektem.
UFO je při manévrech sestřeleno a z jeho trosek jsou údajně vyproštěny dvě živé bytosti. Hovoří zpráva zaslaná britskému ufologovi krátce po incidentu pravdu?
Bývalý policejní důstojník a jeden z největších britských ufologů Anthony Dodd (1935–2009) v červenci roku 1989 obdrží pozoruhodnou zásilku.
Obsahuje šestistránkovou kopii tajné vojenské zprávy pojednávající o velice čerstvém incidentu. Jen před dvěma měsíci prý na jihu Afriky došlo k pronásledování neznámého létajícího objektu stíhacími letouny a jeho následnému sestřelení.
Zpráva je natolik vzrušující, že se jí Dodd zdráhá uvěřit. Jenže když se spojí se dvěma svědky této události, jen nad slunce jasné, že hovoří s těmi nejdůvěryhodnějšími muži, jaké si umí představit.
Jedním z nich je kapitán zpravodajské služby a druhý kapitána letectva. Ani jeden nemá nejmenší důvod si vymýšlet nějaké bláznivé historky, přesto příběh, který Doddovi vyprávějí, zní až příliš neuvěřitelně.
Jenže jejich slovo dokládá ona tajná zpráva a částečně také vedení americké základny, kam prý byly trosky přesunuty. Skutečně v Jihoafrické republice v roce 1989 došlo k sestřelení UFO a vyproštění jeho mimozemské posádky?
Nepřátelský letoun sestřelen
Celý incident začíná 7. května roku 1989 poté, co radar na palubě jihoafrické armádní lodi s přístavem v Kapském Městě zachytí neznámý objekt pochybující se nad mořem směrem k pevnině rychlostí 10 421 km/h.
Už jen to je zarážející neboť na světě neexistuje nic tak rychlého. Nejrychlejší letoun té doby přitom dokáže letět maximální rychlostí 3800 km/h a až v roce 2004 je pokořena desetitisícová hranice.
Jde snad o nějaký tajný nepřátelský letoun? Posádka lodi nahlásí přítomnost objektu velitelskému stanovišti v 13:45 a stanoviště obratem potvrzuje, že objekt zaznamenaly i další radary.
O sedm minut později už se UFO nachází v jihoafrickém vzdušném prostoru a nijak nereaguje na radiové výzvy k identifikaci, pročež k obraně nebe nad JAR vzlétají stíhací letouny Mirage, které donutí UFO změnit kurz tak, aby se dostal na dostřel velitele letky, který má povolení použít experimentální laserové dělo připevněné k jeho letounu.
Jakmile na UFO vypálí, začne neznámý letoun ztrácet výšku a nakonec havaruje v poušti, kde po sobě zanechá kráter o průměru 150 metrů a hloubce 12 metrů plný hornin roztavených žárem.
Posádka je naživu
Zatímco záchranáři prohledávají vrak asi 20 metrů dlouhého stroje, otevřou se prý dveře do objektu. „Vystoupily dvě humanoidní bytosti v těsně přiléhavých overalech.
Okamžitě byly dopraveny k připravenému nemocničnímu ošetření,“ uvádí tajná zpráva. „Vzhledem k agresivnímu chování humanoidů nemohly být provedeny zkoušky krve a kůže.“ Jedna z bytostí má poranit lékaře na krku v a obličeji.
Tvorové odmítají veškerou formu potravy a komunikují neznámým způsobem. Zpráva jako příčinu havárie uvádí poruchu hydrauliky, zřejmě způsobenou laserovým dělem, o osudu bytostí se ale nezmiňuje. Co se s nimi stalo?
Podle Dodda vrak lodi i bytosti přebírá americká armáda operující v Jihoafrické republice. Trosky jsou následně převezeny na leteckou základnu Wright-Patterson v Ohiu.
Ještě v říjnu téhož roku se na vedení základny s dotazem o vysvětlení havárie v JAR obrací dvojice dalších vyšetřovatelů, kterým je sděleno, že k havárii neznámého objektu skutečně došlo, armáda ovšem popírá jeho sestřelení i nález dvou živých bytostí.
Doddovi svědkové si ale trvají na svém. Je jejich verze příběhu pravdivá?