„Zlé znamení na obloze,“ ukazují si vyděšeně Havajci. Tak velkou zářivě bílou hvězdu ještě neviděli. Kdo ví, co na ně bohové chystají. Nic dobrého to jistě nebude. „To dítě musí zemřít,“ rozhodnou o osudu maličkého chlapce.
Když se havajskému náčelníkovi, princi Keouovi a Kekuiapoiwě II., neteři havajského krále Alapainuiho (†1754), narodí potomek, na obloze se objeví zářící hvězda. Podle havajské legendy nebeské světlo signalizuje příchod velkého dobyvatele, který prý dokáže sjednotit všechny ostrovy pod svoji vládu. Naplnění proroctví ale vyděsí lidi na královském dvoře.

„Zabijte ho,“ křičí. Mají strach, co přijde. Rodiče proto dítě tajně předají ženě jménem Néaole, která ho ukryje. Chlapec dostává jméno Kamehameha (asi 1758–1819), což znamená v překladu „velmi osamělý“. Trvá pět let, než se dozví o svém původu a vrátí se ke své rodině a tehdy vládnoucímu královskému strýci Kalaniopuovi (asi 1729–1782).

Podle některých pramenů se ale Kamehameha narodil už mezi lety 1736–1740 za bouřlivé říjnové noci v oblasti Kohala na severozápadě ostrova Havaj. Narození velkého bojovníka tehdy doprovázejí hromy a blesky. Sám král Alapainui usiluje o novorozencův život, protože má strach, že ho vůdce v budoucnosti připraví o život. „Prohledávali celou Kohalu a spálili mnoho domů,“ líčí roku 1867 havajský historik S. M. Kamakau, jak se Alapainuiovi lidé snaží dítě nalézt. Jistá žena jménem Néaole pocházející z matčiny rodiny ale kojence ochrání. Zabalí ho do kusu látky a uteče s ním pryč. Stará se potom o něj společně s mužem jménem Haumakoki dlouhých pět let. Mezitím umírá chlapcův otec a Alapainui se ocitá v podezření, že ho jedem sprovodil ze světa. Okolnosti chlapcova narození jsou obestřeny záhadou, ovšem dospělý Kamehameha nenechá nikoho na pochybách, že jeho cílem je královský trůn…

Po smrti krále Kalaniopuy je Havaj rozdělena mezi jeho syna Kiwalaa a synovce Kamehameha. Mezi bratranci ale panuje silná žárlivost. Oba si myslí, že vláda nad Havají náleží jim. V červenci 1782 mezi nimi propuká válka a Kamehameha v bitvě u Mokuohai zabije Kiwala. Teď už mu nic nestojí v cestě dobýt ostrovy. Spojence brzy nachází v Isaacu Davisovi (1758–1810), britském osadníkovi, který roku 1790 přežije masakr lodní posádky The Fair American, a obchodníkovi Johnu Youngovi (asi 1742–1835). Právě oni mu pomohou vyzbrojit jeho vojáky. Síla moderních palných zbraní se ukáže jako rozhodující.

Roku 1795 vyráží Kamehameha s flotilou válečných lodí i na ostrov Oahu. Přistávají na pláži nedaleko Waikiki. Probojuje se až k místům, kde dnes leží hlavní město Honolulu. Domorodce zatlačí z třísetmetrového srázu dolů do údolí a připíše si další dobyvatelský úspěch. Už jen jediný ostrov Kauai se nechce podvolit jeho vládě. Než. Zdejší král Kaumualii (1778–1824) mu postoupí své území roku 1810. Vzniká tak sjednocené havajské království. Kamehameha pak píše britskému králi Jiřímu III. (1738–1820). V listu plném zdvořilostí se sám označí za jeho poddaného.