21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Neobjasněné události
Šílený řezník z Clevelandu: Vrah neznámý stejně jako jeho oběti
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 4.8.2020
4.8tis
Podobizny obětí vytvořené pomocí pomsrtných masek, foto Wikimedia Commons
550
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Cleveland se ve 30. letech minulého století stal působištěm bestiálního sériového vraha. Obětem, které si vybírá mezi tuláky, stíná hlavy, těla rozřezává na kusy, máčí je v kyselině a nechává shořet. Jména mrtvých jsou dodnes stejnou hádankou jako jméno jejich vraha.

Podobizny obětí vytvořené pomocí pomsrtných masek, foto Wikimedia Commons Identifikovaná oběť Edward W. Andrassy, foto Wikimedia Commons Indentifikovaná oběť Florence Polillo, foto Wikimedia Commons Policisté hledají další kusy těl, foto Wikimedia Commons Kongresman Martin L. Sweeney, foto Wikimedia Commons
Identifikovaná oběť Edward W. Andrassy, foto Wikimedia Commons

Neznámý zabiják z amerického státu Ohio zřejmě dobře ví, že oběti bývají klíčem k odhalení pachatele, proto také hned několika kroky znemožňuje jejich identifikaci. Vrah zabíjí bez ohledu na věk nebo pohlaví, vybírá si mezi tuláky přežívajícími v chatrčích chudinské části města.

Nikdo je nebude postrádat, po nikom nebude vyhlášeno pátrání a i v případě, že bude tělo nalezeno, nepodaří se určit jeho totožnost. To si pojišťuje ještě posmrtným mrzačením. Hlavy některých obětí se nikdy nenašly.

Totožnost většiny mrtvých zůstává neznámá a ze stejného důvodu uniká i jejich vrah. Ve dvou případech sice chybuje a totožnost obětí se daří zjistit, ale policii to práci příliš neusnadní. V pořadí druhým mrtvým je Edward W.

Andrassy (1906 – 1935). Třetí oběť je identifikována jako prostitutka Florence Genevieve Polillo (1894-1936). Ačkoliv v rukou policie stanuli dva hlavní podezřelí, z nichž jeden byl dokonce uvězněn, jejich vinu se nepodařilo prokázat a neznámý zabiják tak zůstal nepotrestán. Možná také unikal jen díky dobrému politickému postavení.

Indentifikovaná oběť Florence Polillo, foto Wikimedia Commons

KOLIK BYLO OBĚTÍ?

První obětí clevelandského zabijáka je neznámý mladý muž, jehož torzo leželo na skládce. Hlava a genitálie byly odstraněny. Jen pár metrů od první mrtvoly na policisty čeká hrůzné překvapení – další stejně zohavené tělo.

V průběhu let 1935 až 1938 se na různých místech Clevelandu objevuje ještě několik těl nebo spíše jejich částí. Oficiální čísla hovoří o dvanácti obětech. Někteří, včetně hlavního vyšetřovatele Petera Merylo (1895-1958), však věří, že tento počet obětí není konečný.

Zabiják může mít na svědomí až více než 40 mrtvých nalezených v letech 1920 až 1950. Jde o práci sériového vraha, nebo se mu policie jen snaží připsat na účet jiné vraždy, které nedokáže vyřešit?

Policisté hledají další kusy těl, foto Wikimedia Commons

HLAVNÍ PODEZŘELÝ UMÍRÁ VE VĚZENÍ

Psychologický profil vraha jej vidí jako psychopata. Disponuje velkou fyzickou silou, má zkušenosti s porcováním masa a dobré znalosti anatomie. Může být řezníkem, lovcem, lékařem, patologem nebo zaměstnancem vysoké školy, kde by měl přístup k mnoha pokusným subjektům.

„Vrah je sexuální zvrhlík s úchylkou pro bezhlavá nahá těla,“ poznamenává Merylo. Výslechy prošlo mnoho podezřelých, až v sítích dne 24. srpna 1939 končí americký občan s českým příjmením Frank Dolezal (1887-1939).

Je obviněn a zatčen pro vraždu Florence Polillo. K činu se doznává, ale krátce před svou smrtí vše odvolává. Přiznání prý bylo vynuceno tvrdým výslechem. Dolezal zemřel ve věznici za nevysvětlených okolností asi šest týdnů po zatčení.

Pitva odhalila šest žeberních zlomenin, které v době zatčení neměl. A navíc se později objeví podezření, že se Dolezal stal obětí špinavé politické hry, která jej dosadila do vězení jako figurku, aby se zachovala čest skutečného vraha.

Kongresman Martin L. Sweeney, foto Wikimedia Commons

MÁ ĎÁBELSKÝ ŘEZNÍK JMÉNO SWEENEY?

Většina vyšetřovatelů se přiklání k názoru, že skutečným vrahem byl alkoholik Dr. Francis E. Sweeney (1894-1964), chirurg, jenž během války pracoval ve zdravotnickém zařízení specializujícím se na amputace a perfektně tak zapadá do profilu vraha.

Dokonce dvakrát neobstál u testů na detektoru lži. Proč ho policie nechala jít? Tehdejší bezpečnostní ředitel Eliot Ness (1903-1957) zřejmě vycítil mizivou naději pro spravedlivý soudní proces s úspěšným lékařem, jehož navíc pojí krevní pouto s kongresmanem a Nessovým politickým oponentem Martinem L.

Sweeneyem (1885-1960). Kongresman vyšetřovatele veřejně kritizoval pro jeho neschopnost vraha dopadnout a obvinění jeho příbuzného by mohlo mít pro detektiva nedozírné následky. Rozhodl se proto, že hlavního podezřelého nechá na svobodě a do vězení pošle nevinného Dolezala?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 20.1.2022 945
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.6tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.8tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]