13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Neobjasněné události
Šílený řezník z Clevelandu: Vrah neznámý stejně jako jeho oběti
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 4.8.2020
4.8tis
Podobizny obětí vytvořené pomocí pomsrtných masek, foto Wikimedia Commons
550
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Cleveland se ve 30. letech minulého století stal působištěm bestiálního sériového vraha. Obětem, které si vybírá mezi tuláky, stíná hlavy, těla rozřezává na kusy, máčí je v kyselině a nechává shořet. Jména mrtvých jsou dodnes stejnou hádankou jako jméno jejich vraha.

Podobizny obětí vytvořené pomocí pomsrtných masek, foto Wikimedia Commons Identifikovaná oběť Edward W. Andrassy, foto Wikimedia Commons Indentifikovaná oběť Florence Polillo, foto Wikimedia Commons Policisté hledají další kusy těl, foto Wikimedia Commons Kongresman Martin L. Sweeney, foto Wikimedia Commons
Identifikovaná oběť Edward W. Andrassy, foto Wikimedia Commons

Neznámý zabiják z amerického státu Ohio zřejmě dobře ví, že oběti bývají klíčem k odhalení pachatele, proto také hned několika kroky znemožňuje jejich identifikaci. Vrah zabíjí bez ohledu na věk nebo pohlaví, vybírá si mezi tuláky přežívajícími v chatrčích chudinské části města.

Nikdo je nebude postrádat, po nikom nebude vyhlášeno pátrání a i v případě, že bude tělo nalezeno, nepodaří se určit jeho totožnost. To si pojišťuje ještě posmrtným mrzačením. Hlavy některých obětí se nikdy nenašly.

Totožnost většiny mrtvých zůstává neznámá a ze stejného důvodu uniká i jejich vrah. Ve dvou případech sice chybuje a totožnost obětí se daří zjistit, ale policii to práci příliš neusnadní. V pořadí druhým mrtvým je Edward W.

Andrassy (1906 – 1935). Třetí oběť je identifikována jako prostitutka Florence Genevieve Polillo (1894-1936). Ačkoliv v rukou policie stanuli dva hlavní podezřelí, z nichž jeden byl dokonce uvězněn, jejich vinu se nepodařilo prokázat a neznámý zabiják tak zůstal nepotrestán. Možná také unikal jen díky dobrému politickému postavení.

Indentifikovaná oběť Florence Polillo, foto Wikimedia Commons

KOLIK BYLO OBĚTÍ?

První obětí clevelandského zabijáka je neznámý mladý muž, jehož torzo leželo na skládce. Hlava a genitálie byly odstraněny. Jen pár metrů od první mrtvoly na policisty čeká hrůzné překvapení – další stejně zohavené tělo.

V průběhu let 1935 až 1938 se na různých místech Clevelandu objevuje ještě několik těl nebo spíše jejich částí. Oficiální čísla hovoří o dvanácti obětech. Někteří, včetně hlavního vyšetřovatele Petera Merylo (1895-1958), však věří, že tento počet obětí není konečný.

Zabiják může mít na svědomí až více než 40 mrtvých nalezených v letech 1920 až 1950. Jde o práci sériového vraha, nebo se mu policie jen snaží připsat na účet jiné vraždy, které nedokáže vyřešit?

Policisté hledají další kusy těl, foto Wikimedia Commons

HLAVNÍ PODEZŘELÝ UMÍRÁ VE VĚZENÍ

Psychologický profil vraha jej vidí jako psychopata. Disponuje velkou fyzickou silou, má zkušenosti s porcováním masa a dobré znalosti anatomie. Může být řezníkem, lovcem, lékařem, patologem nebo zaměstnancem vysoké školy, kde by měl přístup k mnoha pokusným subjektům.

„Vrah je sexuální zvrhlík s úchylkou pro bezhlavá nahá těla,“ poznamenává Merylo. Výslechy prošlo mnoho podezřelých, až v sítích dne 24. srpna 1939 končí americký občan s českým příjmením Frank Dolezal (1887-1939).

Je obviněn a zatčen pro vraždu Florence Polillo. K činu se doznává, ale krátce před svou smrtí vše odvolává. Přiznání prý bylo vynuceno tvrdým výslechem. Dolezal zemřel ve věznici za nevysvětlených okolností asi šest týdnů po zatčení.

Pitva odhalila šest žeberních zlomenin, které v době zatčení neměl. A navíc se později objeví podezření, že se Dolezal stal obětí špinavé politické hry, která jej dosadila do vězení jako figurku, aby se zachovala čest skutečného vraha.

Kongresman Martin L. Sweeney, foto Wikimedia Commons

MÁ ĎÁBELSKÝ ŘEZNÍK JMÉNO SWEENEY?

Většina vyšetřovatelů se přiklání k názoru, že skutečným vrahem byl alkoholik Dr. Francis E. Sweeney (1894-1964), chirurg, jenž během války pracoval ve zdravotnickém zařízení specializujícím se na amputace a perfektně tak zapadá do profilu vraha.

Dokonce dvakrát neobstál u testů na detektoru lži. Proč ho policie nechala jít? Tehdejší bezpečnostní ředitel Eliot Ness (1903-1957) zřejmě vycítil mizivou naději pro spravedlivý soudní proces s úspěšným lékařem, jehož navíc pojí krevní pouto s kongresmanem a Nessovým politickým oponentem Martinem L.

Sweeneyem (1885-1960). Kongresman vyšetřovatele veřejně kritizoval pro jeho neschopnost vraha dopadnout a obvinění jeho příbuzného by mohlo mít pro detektiva nedozírné následky. Rozhodl se proto, že hlavního podezřelého nechá na svobodě a do vězení pošle nevinného Dolezala?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 1.3tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.4tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.6tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.0tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 1.7tis
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]