Skip to content

Šílený řezník z Clevelandu: Vrah neznámý stejně jako jeho oběti

Cleveland se ve 30. letech minulého století stal působištěm bestiálního sériového vraha. Obětem, které si vybírá mezi tuláky, stíná hlavy, těla rozřezává na kusy, máčí je v kyselině a nechává shořet. Jména mrtvých jsou dodnes stejnou hádankou jako jméno jejich vraha.

Identifikovaná oběť Edward W. Andrassy, foto Wikimedia Commons

Neznámý zabiják z amerického státu Ohio zřejmě dobře ví, že oběti bývají klíčem k odhalení pachatele, proto také hned několika kroky znemožňuje jejich identifikaci. Vrah zabíjí bez ohledu na věk nebo pohlaví, vybírá si mezi tuláky přežívajícími v chatrčích chudinské části města.

Nikdo je nebude postrádat, po nikom nebude vyhlášeno pátrání a i v případě, že bude tělo nalezeno, nepodaří se určit jeho totožnost. To si pojišťuje ještě posmrtným mrzačením. Hlavy některých obětí se nikdy nenašly.

Totožnost většiny mrtvých zůstává neznámá a ze stejného důvodu uniká i jejich vrah. Ve dvou případech sice chybuje a totožnost obětí se daří zjistit, ale policii to práci příliš neusnadní. V pořadí druhým mrtvým je Edward W. Andrassy (1906 – 1935). Třetí oběť je identifikována jako prostitutka Florence Genevieve Polillo (1894-1936). Ačkoliv v rukou policie stanuli dva hlavní podezřelí, z nichž jeden byl dokonce uvězněn, jejich vinu se nepodařilo prokázat a neznámý zabiják tak zůstal nepotrestán.

Možná také unikal jen díky dobrému politickému postavení.

Indentifikovaná oběť Florence Polillo, foto Wikimedia Commons
KOLIK BYLO OBĚTÍ?

První obětí clevelandského zabijáka je neznámý mladý muž, jehož torzo leželo na skládce. Hlava a genitálie byly odstraněny. Jen pár metrů od první mrtvoly na policisty čeká hrůzné překvapení – další stejně zohavené tělo.

V průběhu let 1935 až 1938 se na různých místech Clevelandu objevuje ještě několik těl nebo spíše jejich částí. Oficiální čísla hovoří o dvanácti obětech. Někteří, včetně hlavního vyšetřovatele Petera Merylo (1895-1958), však věří, že tento počet obětí není konečný.

Zabiják může mít na svědomí až více než 40 mrtvých nalezených v letech 1920 až 1950. Jde o práci sériového vraha, nebo se mu policie jen snaží připsat na účet jiné vraždy, které nedokáže vyřešit?

Policisté hledají další kusy těl, foto Wikimedia Commons
HLAVNÍ PODEZŘELÝ UMÍRÁ VE VĚZENÍ

Psychologický profil vraha jej vidí jako psychopata. Disponuje velkou fyzickou silou, má zkušenosti s porcováním masa a dobré znalosti anatomie. Může být řezníkem, lovcem, lékařem, patologem nebo zaměstnancem vysoké školy, kde by měl přístup k mnoha pokusným subjektům.

„Vrah je sexuální zvrhlík s úchylkou pro bezhlavá nahá těla,“ poznamenává Merylo. Výslechy prošlo mnoho podezřelých, až v sítích dne 24. srpna 1939 končí americký občan s českým příjmením Frank Dolezal (1887-1939). Je obviněn a zatčen pro vraždu Florence Polillo. K činu se doznává, ale krátce před svou smrtí vše odvolává. Přiznání prý bylo vynuceno tvrdým výslechem. Dolezal zemřel ve věznici za nevysvětlených okolností asi šest týdnů po zatčení.

Pitva odhalila šest žeberních zlomenin, které v době zatčení neměl. A navíc se později objeví podezření, že se Dolezal stal obětí špinavé politické hry, která jej dosadila do vězení jako figurku, aby se zachovala čest skutečného vraha.

Kongresman Martin L. Sweeney, foto Wikimedia Commons
MÁ ĎÁBELSKÝ ŘEZNÍK JMÉNO SWEENEY?

Většina vyšetřovatelů se přiklání k názoru, že skutečným vrahem byl alkoholik Dr. Francis E. Sweeney (1894-1964), chirurg, jenž během války pracoval ve zdravotnickém zařízení specializujícím se na amputace a perfektně tak zapadá do profilu vraha.

Dokonce dvakrát neobstál u testů na detektoru lži. Proč ho policie nechala jít? Tehdejší bezpečnostní ředitel Eliot Ness (1903-1957) zřejmě vycítil mizivou naději pro spravedlivý soudní proces s úspěšným lékařem, jehož navíc pojí krevní pouto s kongresmanem a Nessovým politickým oponentem Martinem L. Sweeneyem (1885-1960). Kongresman vyšetřovatele veřejně kritizoval pro jeho neschopnost vraha dopadnout a obvinění jeho příbuzného by mohlo mít pro detektiva nedozírné následky. Rozhodl se proto, že hlavního podezřelého nechá na svobodě a do vězení pošle nevinného Dolezala?

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji
epochanacestach.cz

Za toulkami po Zlaté stezce v...

Místy téměř nedotčená...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
„Influenceři“ historie: Newton s Ježíšem?
epochaplus.cz

„Influenceři“...

Největší influenceři nebo také...
Hvězda Sestřiček: pití, prášky, odvykačka
nasehvezdy.cz

Hvězda Sestřiček: pití,...

Role majitele autoškoly Radka Kinského v seriálu...
Kanadská óda na „rekreaci“
rezidenceonline.cz

Kanadská óda na „rekreaci“

Zcela nenápadná stavba na první pohled klame...
Skotské bojiště Culloden Moore vyděsilo i slavnou spisovatelku
epochaplus.cz

Skotské bojiště Culloden...

Inverness je nádherné skotské město ležící na...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
Provázel mě v noci domů sám ďábel?
nasehvezdy.cz

Provázel mě v noci domů sám...

Vydala jsem se zakázanou zkratkou. U řeky se...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...