11. prosince 1949: V kostele v obci Číhošť se během kázání faráře Josefa Toufara pohne kříž. Jde o skutečný zázrak?
Domů     Skupina Opus Dei: Tajná služba Vatikánu?
Skupina Opus Dei: Tajná služba Vatikánu?
od 4.3.2023
2.9tis
310
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Nechvalně ji proslaví kniha a film Šifra mistra Leonarda. Jaká je pravda o Opus Dei?

Podle svých vlastních slov osobní papežská prelatura Opus Dei „doplňuje práci místních církví tím, že nabízí přednášky, rozmluvy, duchovní cvičení a pastorační péči, která pomáhá lidem rozvíjet jejich osobní duchovní život a apoštolát.“ Lidé, kteří nahlížejí této tajuplné organizaci uvnitř katolické církve pod pokličku, ale hovoří o něčem jiném.

Vypráví o sebetrýznění, které členové praktikují, o totalitních a sektářských praktikách a o tom, že fanatičtí přívrženci tohoto hnutí, kterých je na světě již přes 90 000, působí jako jakási vatikánská tajná služba.

Josemaría Escríva Symbol řádu A samozřejmě nás nepřekvapí, že řád nezveřejňuje seznam politiků, kteří jsou jeho členy, a na dotazy ohledně konkrétních jedinců neodpovídá.

Papežovi fanatici

Opus Dei, celým názvem Prelatura Svatého Kříže a Opus Dei, vzniká v roce 1928 ve Španělsku.

Jeho zakladatel Josemaría Escríva (1902–1975), kterého už mezitím členové Opus Dei sotva 17 let po jeho smrti zvládli protlačit k vyhlášení za blahoslaveného a později i za svatého, chtěl mít nástroj k cílenému zapojení mladých schopných intelektuálů do činnosti církve.

Z tohoto základu začíná hnutí raketově růst po celém světě a verbuje do svých řad především mladé, dobře vzdělané a oddané laiky – muže i ženy. Ti skládají slib celibátu a podřizují se celým svým životem vedení řádu.

Není proto divu, že Opus Dei bývá často označováno za jakousi vnitrokatolickou sektu.
Není proto divu, že Opus Dei bývá často označováno za jakousi vnitrokatolickou sektu.

Franco a Pinochet

Během svých na církevní poměry nedlouhých dějin se Opus Dei, která je podřízena jen a pouze papeži, několikrát dostává na politicky velmi tenký led.

Za španělské občanské války se uchyluje pod ochranu Francova režimu, který až do roku 1975 vede silně pravicovou diktaturu, která je inspirována Hitlerovým Německem a Mussoliniho Itálií. Členům Opus Dei imponuje na diktatuře smysl pro pořádek a disciplínu.

I v Jižní Americe tíhnou příslušníci této prelatury k podpoře pochybných vůdců – například generála Augusta Pinocheta (1915–2006). Ostatně členové Opus Dei v několika jihoamerických diktaturách zastávají vysoké vládní pozice.

Josemaría Escríva
Josemaría Escríva

Svatá bolest

Každý člen Opus Dei je povinen ráno, hned jak vstane, znovu před Bohem deklarovat svou úplnou poslušnost tak, že zvolá „Serviam!“, což znamená „Sloužím!“.

To ale zdaleka není všechno, aby se cvičili v odolnosti, tříbili svou vůli a dokazovali svou oddanost, věnují se členové Opus Dei ve velké míře sebetrýznění.

Bývalí členové vypráví o tom, jak se příslušníci Opus Dei každý týden sami bičují pětiocasými důtkami a každý den kromě neděle a svátků nosí minimálně dvě hodiny denně opasek z kovových kroužků se zpětnými háčky, který se zakusuje do masa a působí bolest.

Zakladatel Opus Dei, Josemaría Escríva, v jednom z textů určených svým ovečkám píše doslova: „Blahoslavená budiž bolest. Milovaná budiž bolest. Posvěcená budiž bolest.

Oslavená budiž bolest!“ Není proto divu, že Opus Dei bývá často označováno za jakousi vnitrokatolickou sektu.

Vstup do Boží armády

Opus Dei ale prosluje i svou agresivní náborovou taktikou, zejména mezi mladými studenty. „Nabádali naše děti, aby přerušily kontakty s rodinou či ho udržovali jen formálně,“ líčí znechucení rodiče.

Religionisté na základě zpráv bývalých členů říkají, že v Opus Dei se praktikuje manipulační technika zvaná „bombardování láskou“ – nově příchozí člen nebo adept je zahrnut pozorností a „láskou“ do té doby, než se na sdružení pevně naváže a plně se podřídí jeho vedení. Pak je pozornost nahrazena vyžadováním striktní disciplíny a plnění úkolů.

Symbol řádu
Symbol řádu

Do vysokých míst

Nenápadný rodový dům v pražské ulici U Písecké brány na Hradčanech byste snadno přešli. Máloco nasvědčuje tomu, že se zde nachází české vedení významné křesťanské organizace. Vedení Opus Dei zřejmě nestojí o pozornost. A co je jeho hlavním cílem u nás?

To se můžeme jenom dohadovat. Na svých stránkách publikuje Opus Dei jenom všeobecná prohlášení o podpoře rodiny a šíření víry, ale zkušenost z jiných zemí ukazuje, že jeho vedení může sledovat politické ambice.

Mnohaletou strategií Opus Dei je využít toho, že jeho členové jsou v celibátu a zcela oddaní hnutí, a podporovat je v co nejvyšším společenském vzestupu. A to se týká i politiky.

Kdo je v Opus Dei?

Na svých webových stránkách se k tomu – když člověk umí číst trochu mezi řádky – prelatura vlastně sama přiznává. Píše zde: „Jsou členové Opus Dei aktivní v politice? Členové jsou aktivní v jakékoliv čestné činnosti.

Jako dobří občané projevují aktivní zájem o společné dobro, ačkoliv velká část z nich nejsou politicky aktivní profesionálně.

Ti, kteří se stali aktivními politiky, se řídí osobním přesvědčením a zodpovídají za sebe.“ Vzhledem k tomu, co víme o totálním podřízení svobodné vůle členů vedení Opus Dei, zní toto prohlášení jako studená sprcha. 

Foto: PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od 9.12.2023 1.7tis
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o několik století později... Záhada za záhadou... Při výpočtech tak zřejmě došlo k řadě chyb, takže Ježíš Kristus se patrně narodil dříve, údajně někdy mezi roky 2
od 9.12.2023 2.4tis
V roce 1095 byla papežem vyhlášena první křížová výprava. Většina křesťanů věřila, že se s pomocí Boží podaří zažehnat muslimskou hrozbu a navrátit do rukou katolíků Boží hrob v Jeruzalémě. Vojsko pochodující pod křížem čekalo tažení vykoupené krví a utrpením, ale i údajné zázraky, které mnohé z nich ještě utvrdily ve víře. Pomohl snad křižákům sám Bůh?
od 7.12.2023 2.7tis
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko nynějšího pelhřimovského náměstí se prý zastavil u studánky zvané Belka a na paměť toho, že se občerstvil její výbornou vodou, zde měl založit město, které po něm získalo jméno Pelhřimov... [gallery
od 7.12.2023 3.2tis
Na skalnatém ostrohu nad Vltavou se chystá obřad, při němž se nový vládce chopí moci nad okolním územím. Později budou na místě nastolována česká knížata a vyroste zde Pražský hrad. Pahorek ale údajně používali už jejich předchůdci. Podle historika Petra Charváta navíc ceremoniál začínal obětí perskému bohu Mithrovi. Je to možné?     K
od 6.12.2023 3.1tis
Emu Destinnovou lze zajisté nazvat renesanční a výjimečnou osobnosti. Proslavila se díky úžasnému sopránu, ale i nevšednímu šarmu! Možná měla ale i skryté stránky. Možná se věnovala okultismu a černé magii!   Plnoštíhlá žena, oblečená v černých šatech, přichází k rozměrné zámecké knihovně. Z ní vytahuje útlý svazek. Zažloutlé listy prozrazují velmi starý původ knihy. Se spisem kráčí ke spole
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Říká se jim pâté a terina…
panidomu.cz
Říká se jim pâté a terina…
Jemná masová pasta, která se maže na krajíčky čerstvého chleba nebo na opečené bagetky. I tak by se dala popsat paštika. Pokrm, který může být i luxusní delikatesou. V každém obchodě s potravinami a v lahůdkářství si můžete za pár korun nakoupit paštiky různých chutí a provedení. Přesto se pusťte do vlastní výroby a připravte
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt