25. března 1938: Během plavby z Palerma do Neapole záhadně mizí italský teoretický fyzik Ettore Majorana.
Domů     Skupina Opus Dei: Tajná služba Vatikánu?
Skupina Opus Dei: Tajná služba Vatikánu?
od 4.3.2023
2.9tis
310
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Nechvalně ji proslaví kniha a film Šifra mistra Leonarda. Jaká je pravda o Opus Dei?

Podle svých vlastních slov osobní papežská prelatura Opus Dei „doplňuje práci místních církví tím, že nabízí přednášky, rozmluvy, duchovní cvičení a pastorační péči, která pomáhá lidem rozvíjet jejich osobní duchovní život a apoštolát.“ Lidé, kteří nahlížejí této tajuplné organizaci uvnitř katolické církve pod pokličku, ale hovoří o něčem jiném.

Vypráví o sebetrýznění, které členové praktikují, o totalitních a sektářských praktikách a o tom, že fanatičtí přívrženci tohoto hnutí, kterých je na světě již přes 90 000, působí jako jakási vatikánská tajná služba.

Josemaría Escríva Symbol řádu A samozřejmě nás nepřekvapí, že řád nezveřejňuje seznam politiků, kteří jsou jeho členy, a na dotazy ohledně konkrétních jedinců neodpovídá.

Papežovi fanatici

Opus Dei, celým názvem Prelatura Svatého Kříže a Opus Dei, vzniká v roce 1928 ve Španělsku.

Jeho zakladatel Josemaría Escríva (1902–1975), kterého už mezitím členové Opus Dei sotva 17 let po jeho smrti zvládli protlačit k vyhlášení za blahoslaveného a později i za svatého, chtěl mít nástroj k cílenému zapojení mladých schopných intelektuálů do činnosti církve.

reklama

Z tohoto základu začíná hnutí raketově růst po celém světě a verbuje do svých řad především mladé, dobře vzdělané a oddané laiky – muže i ženy. Ti skládají slib celibátu a podřizují se celým svým životem vedení řádu.

Není proto divu, že Opus Dei bývá často označováno za jakousi vnitrokatolickou sektu.
Není proto divu, že Opus Dei bývá často označováno za jakousi vnitrokatolickou sektu.

Franco a Pinochet

Během svých na církevní poměry nedlouhých dějin se Opus Dei, která je podřízena jen a pouze papeži, několikrát dostává na politicky velmi tenký led.

reklama

Za španělské občanské války se uchyluje pod ochranu Francova režimu, který až do roku 1975 vede silně pravicovou diktaturu, která je inspirována Hitlerovým Německem a Mussoliniho Itálií. Členům Opus Dei imponuje na diktatuře smysl pro pořádek a disciplínu.

I v Jižní Americe tíhnou příslušníci této prelatury k podpoře pochybných vůdců – například generála Augusta Pinocheta (1915–2006). Ostatně členové Opus Dei v několika jihoamerických diktaturách zastávají vysoké vládní pozice.

Josemaría Escríva
Josemaría Escríva

Svatá bolest

Každý člen Opus Dei je povinen ráno, hned jak vstane, znovu před Bohem deklarovat svou úplnou poslušnost tak, že zvolá „Serviam!“, což znamená „Sloužím!“.

reklama

To ale zdaleka není všechno, aby se cvičili v odolnosti, tříbili svou vůli a dokazovali svou oddanost, věnují se členové Opus Dei ve velké míře sebetrýznění.

Bývalí členové vypráví o tom, jak se příslušníci Opus Dei každý týden sami bičují pětiocasými důtkami a každý den kromě neděle a svátků nosí minimálně dvě hodiny denně opasek z kovových kroužků se zpětnými háčky, který se zakusuje do masa a působí bolest.

Zakladatel Opus Dei, Josemaría Escríva, v jednom z textů určených svým ovečkám píše doslova: „Blahoslavená budiž bolest. Milovaná budiž bolest. Posvěcená budiž bolest.

Oslavená budiž bolest!“ Není proto divu, že Opus Dei bývá často označováno za jakousi vnitrokatolickou sektu.

Vstup do Boží armády

Opus Dei ale prosluje i svou agresivní náborovou taktikou, zejména mezi mladými studenty. „Nabádali naše děti, aby přerušily kontakty s rodinou či ho udržovali jen formálně,“ líčí znechucení rodiče.

Religionisté na základě zpráv bývalých členů říkají, že v Opus Dei se praktikuje manipulační technika zvaná „bombardování láskou“ – nově příchozí člen nebo adept je zahrnut pozorností a „láskou“ do té doby, než se na sdružení pevně naváže a plně se podřídí jeho vedení. Pak je pozornost nahrazena vyžadováním striktní disciplíny a plnění úkolů.

Symbol řádu
Symbol řádu

Do vysokých míst

Nenápadný rodový dům v pražské ulici U Písecké brány na Hradčanech byste snadno přešli. Máloco nasvědčuje tomu, že se zde nachází české vedení významné křesťanské organizace. Vedení Opus Dei zřejmě nestojí o pozornost. A co je jeho hlavním cílem u nás?

To se můžeme jenom dohadovat. Na svých stránkách publikuje Opus Dei jenom všeobecná prohlášení o podpoře rodiny a šíření víry, ale zkušenost z jiných zemí ukazuje, že jeho vedení může sledovat politické ambice.

Mnohaletou strategií Opus Dei je využít toho, že jeho členové jsou v celibátu a zcela oddaní hnutí, a podporovat je v co nejvyšším společenském vzestupu. A to se týká i politiky.

Kdo je v Opus Dei?

Na svých webových stránkách se k tomu – když člověk umí číst trochu mezi řádky – prelatura vlastně sama přiznává. Píše zde: „Jsou členové Opus Dei aktivní v politice? Členové jsou aktivní v jakékoliv čestné činnosti.

Jako dobří občané projevují aktivní zájem o společné dobro, ačkoliv velká část z nich nejsou politicky aktivní profesionálně.

Ti, kteří se stali aktivními politiky, se řídí osobním přesvědčením a zodpovídají za sebe.“ Vzhledem k tomu, co víme o totálním podřízení svobodné vůle členů vedení Opus Dei, zní toto prohlášení jako studená sprcha. 

Foto: PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od 25.3.2023 345
Naším cílem je lokalita, které se přezdívá Zahradní hrobka. Místo je se skonem Ježíše Krista spojováno až od roku 1883, kdy mu biblický význam přiřkl britský důstojník a úředník Charles George Gordon (1833–1885).     Jak vysvětluje anglická žurnalistka a spisovatelka Amelia Thomas: „Odmítal uvěřit, že se Golgota nacházela na místě chrámu
od 24.3.2023 1.3tis
„Bože, za chvíli zemřu,“ letí hlavou devatenáctileté americké studentce Katie Lentz, když si uvědomí, že ji záchranáři nebudou schopni vyprostit z havarovaného vozu. „Pomodlí se někdo z vás se mnou, prosím?“ požádá Katie své zachránce. Ti ale mlčí.     „Já se s tebou pomodlím,“ prohlásí náhle zcela neznámý hlas. Patří tajemnému knězi, jeh
od 21.3.2023 3.0tis
Američan Grayson Kirby si při autonehodě zláme všechny kosti v těle. Má rozdrcené plíce, kolabují mu ledviny, prodělá několik mozkových mrtvic. Je v hlubokém kómatu a podle lékařů už se z něj nikdy neprobere. Rodina to ale nevzdává a spolu s tisíci dalšími členy křesťanské komunity v Ruckersville se za Kirbyho denně modlí. O deset dní později muž otevírá oči! Doktoři nevěří a Kirby říká: „V
od 21.3.2023 3.3tis
Jamajské dějiny jsou plné různých legend a mýtů. Tou ale vůbec nejznámější pověstí je příběh o kruté evropské šlechtičně, která se od svých černošských otroků naučila praktikovat voodoo. Nikdo jí proto neřekne jinak než Bílá čarodějnice z Rose Hall. Její magie je prý v sídle patrná dodnes! Panství Rose Hall se nachází nedaleko městečka Montego B
od 18.3.2023 2.8tis
Dub je od pradávna považován za symbol síly a dlouhověkosti, protože některé exempláře tohoto mohutného stromu se dožívají až 1500 let. Možná proto se v něm dřívější léčitelství hledalo odpovědi na nejrůznější neduhy. S čím vším podle bylinkářky dokáže dub pomoci? Pro svou dlouhověkost je dub často označován za krále stromů. Staré národy vnímají dub jako
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lásce jsem se přece jen neubránila
skutecnepribehy.cz
Lásce jsem se přece jen neubránila
Vyrůstala jsem mezi kluky, a tak jsem byla sama tak trošku jako kluk. Případní nápadníci to se mnou neměli snadné. Mít sourozence je velká radost. I když přiznávám, že vyrůstat se dvěma staršími bratry bylo někdy náročné. Maminka zemřela, když mi bylo sedm let, a od té doby jsem byla jedinou ženskou silou v naší domácnosti. Tatínek na nás
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
21stoleti.cz
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené po
Kdo je matkou Mádlova syna?
nasehvezdy.cz
Kdo je matkou Mádlova syna?
Herec Jiří Mádl (36) si své soukromí střeží jako oko v hlavě. Když se tedy objevila zpráva o tom, že se mu přednedávnem narodil syn František, pro mnohé to bylo překvapení. Ačkoli herec potvrdil, že
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
epochaplus.cz
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II.  
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Nanotechnologie znali už staří Římané
21stoleti.cz
Nanotechnologie znali už staří Římané
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
epochaplus.cz
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
Vyprahlá poušť postupně ustupuje a nad obzorem se tyčí vrchol nejvyšší budovy světa, poté si cestující všimnou okolních mrakodrapů. Ty vypadají ve srovnání s dubajskou dominantou jako chudí příbuzní.
Léčitelky s hebkým kožíškem
panidomu.cz
Léčitelky s hebkým kožíškem
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel