29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Neobjasněné události
Slavné UFO z McMinnville: Vesmírná loď, nebo podvod se zrcátkem?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 29.3.2022
3.2tis
324
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Fotografie UFO, které v roce 1950 pořídil manželský pár z Oregonu, dodnes budí vášně. Významný projekt Blue Book je po prozkoumání označil za naprosto věrohodné, zatímco skeptici vidí jasný podvod. Místo vesmírné lodi prý manželé vyfotit zrcátko auta.

Je slavná fotografie jen šikovný podvod? Foto Paul Trent / Creative Commons / CC BY 3.0 Zvětšený výřez fotografie neznámého objektu, foto Paul Trent / Creative Commons / CC BY 3.0 UFO prý nápadně připomíná zrcátko starého auta, foto Pixabay

Manželé Evelyn a Paul A. Trentovi jsou skromným americkým párem, který si poklidně žije v ústraní na své farmě nedaleko města McMinnville v Oregonu. Denní rutinu jejich životů ovšem 11. května 1950 kolem půl osmé večer naruší vzrušující událost.

Evelyn zrovna dokončila pravidelné krmení králíků a vrací se do domu, když si na obloze všimne podivného kovově vypadajícího disku. Pohybuje se pomalu od severovýchodu směrem k ní. Žena křikne na svého manžela, který spěšně donese fotoaparát a než disk vysokou rychlostí odletí směrem na východ, stihne ještě dvakrát stisknout spoušť.

S manželi na farmě pobývá také otec Paula Trenta, který objekt rovněž na okamžik zahlédne. Nikdo z nich netuší, co právě nad farmou přeletělo. Že by snad nějaký nový typ letadla?

Je slavná fotografie jen šikovný podvod? Foto Paul Trent / Creative Commons / CC BY 3.0

O SLÁVU NESTOJÍ

V dalších dnech Trentovi incident vypustí z hlavy. Nemají v plánu jej ohlásit správním úřadům či organizacím, které se zabývají UFO, a dokonce ani nijak nespěchají na vyvolání snímků z onoho večera. Věci si dají do pohybu až za nějaký čas, když se Paul Trent o pozorování zvláštního objektu zmíní bankéři Franku Wortmannovi.

Ten má velký zájem podívat se na pořízené snímky a stává se prvním, komu je manželé ukážou. Zřejmě právě Wortmann pak na případ upozorní reportéra místních novin Billa Powella, který obratem kontaktuje Trentovy a přesvědčí je, aby mu zapůjčili negativy.

Zanedlouho fotografie UFO, na níž je na obloze za farmou zřetelný plochý disk bez jakéhokoliv očividného pohonu, začne plnit přední stránky novin. Zájem o negativy má také časopis Life, který Trentovým slibuje jejich brzké navrácení.

K tomu ale nedojde. Když se po negativech začnou manželé shánět, dozví se, že v redakci časopisu snímky prý někam založili a nemohou je najít. Nejde jen o další z mnoha případů, kdy důkazy nenávratně a záhadně mizí?

Zvětšený výřez fotografie neznámého objektu, foto Paul Trent / Creative Commons / CC BY 3.0

VERDIKT BLUE BOOK: VĚROHODNÉ!

V tomto případě se naštěstí snímky najdou, ale až po dlouhých 17 letech. Ještě před jejich zmizením negativy důkladně prozkoumá reportér Bill Powell a zjistí, že s nimi skutečně nebylo nijak manipulováno.

K podobným závěrům dojdou také odborníci projektu Blue Book, který vznikl v 50. letech právě za účelem vyšetřování případů UFO, či americký astronom a ufolog William K. Hartmann (*1939). „Toto je jedna z mála zpráv o UFO, ve které se všechny vyšetřované faktory zdají být v souladu s tvrzením, že nezvyklý létající objekt, ve tvaru stříbřitého kovového disku proletěl na dohled dvou svědků,“ poznamenává Hartmann.

Opačný názor zastává dvojice prominentních skeptiků, Philip J. Klass (1919–2005) a Robert Sheaffer (*1949), kteří upozorňují, že se snímky sice možná nebylo během jejich vzniku nijak manipulováno, ale to ještě neznamená, že záběry jsou pravé. Mohly být zfalšovány jinak?

UFO prý nápadně připomíná zrcátko starého auta, foto Pixabay

ZRCÁTKO JAKO UFO

Oba skeptici věří, že svědectví Trentových je smyšlenka a fotografie byla zfalšovaná. Na snímcích je podle jejich závěrů malý objekt, možná zpětné zrcátko vozu či motorky, zavěšené za elektrické vedení.

Jenže proč by manželé něco takového dělali? Po slávě ani penězích rozhodně netouží. Nebýt jejich známého, fotografie by se novinářům do rukou ani nedostaly a za jejich poskytnutí si žádnou částku nenárokují.

Kromě toho by zavěšení zrcátka na elektrické vedení znamenalo hazard s vlastním životem. Byli by snad schopni něčeho takového pro vlastní pobavení? Evelyn Trent zemřela v roce 1997 a Paul Trent v roce 1998. Oba až do své smrti trvali na tom, že jejich pozorování a fotografie byly pravé.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.2tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.3tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Adriana Vojtíšková 26.11.2022 1.0tis
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ…     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, při němž je […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.2tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]