27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Slavné UFO z McMinnville: Vesmírná loď, nebo podvod se zrcátkem?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 29.3.2022
3.2tis
324
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Fotografie UFO, které v roce 1950 pořídil manželský pár z Oregonu, dodnes budí vášně. Významný projekt Blue Book je po prozkoumání označil za naprosto věrohodné, zatímco skeptici vidí jasný podvod. Místo vesmírné lodi prý manželé vyfotit zrcátko auta.

Je slavná fotografie jen šikovný podvod? Foto Paul Trent / Creative Commons / CC BY 3.0 Zvětšený výřez fotografie neznámého objektu, foto Paul Trent / Creative Commons / CC BY 3.0 UFO prý nápadně připomíná zrcátko starého auta, foto Pixabay

Manželé Evelyn a Paul A. Trentovi jsou skromným americkým párem, který si poklidně žije v ústraní na své farmě nedaleko města McMinnville v Oregonu. Denní rutinu jejich životů ovšem 11. května 1950 kolem půl osmé večer naruší vzrušující událost.

Evelyn zrovna dokončila pravidelné krmení králíků a vrací se do domu, když si na obloze všimne podivného kovově vypadajícího disku. Pohybuje se pomalu od severovýchodu směrem k ní. Žena křikne na svého manžela, který spěšně donese fotoaparát a než disk vysokou rychlostí odletí směrem na východ, stihne ještě dvakrát stisknout spoušť.

S manželi na farmě pobývá také otec Paula Trenta, který objekt rovněž na okamžik zahlédne. Nikdo z nich netuší, co právě nad farmou přeletělo. Že by snad nějaký nový typ letadla?

Je slavná fotografie jen šikovný podvod? Foto Paul Trent / Creative Commons / CC BY 3.0

O SLÁVU NESTOJÍ

V dalších dnech Trentovi incident vypustí z hlavy. Nemají v plánu jej ohlásit správním úřadům či organizacím, které se zabývají UFO, a dokonce ani nijak nespěchají na vyvolání snímků z onoho večera. Věci si dají do pohybu až za nějaký čas, když se Paul Trent o pozorování zvláštního objektu zmíní bankéři Franku Wortmannovi.

Ten má velký zájem podívat se na pořízené snímky a stává se prvním, komu je manželé ukážou. Zřejmě právě Wortmann pak na případ upozorní reportéra místních novin Billa Powella, který obratem kontaktuje Trentovy a přesvědčí je, aby mu zapůjčili negativy.

Zanedlouho fotografie UFO, na níž je na obloze za farmou zřetelný plochý disk bez jakéhokoliv očividného pohonu, začne plnit přední stránky novin. Zájem o negativy má také časopis Life, který Trentovým slibuje jejich brzké navrácení.

K tomu ale nedojde. Když se po negativech začnou manželé shánět, dozví se, že v redakci časopisu snímky prý někam založili a nemohou je najít. Nejde jen o další z mnoha případů, kdy důkazy nenávratně a záhadně mizí?

Zvětšený výřez fotografie neznámého objektu, foto Paul Trent / Creative Commons / CC BY 3.0

VERDIKT BLUE BOOK: VĚROHODNÉ!

V tomto případě se naštěstí snímky najdou, ale až po dlouhých 17 letech. Ještě před jejich zmizením negativy důkladně prozkoumá reportér Bill Powell a zjistí, že s nimi skutečně nebylo nijak manipulováno.

K podobným závěrům dojdou také odborníci projektu Blue Book, který vznikl v 50. letech právě za účelem vyšetřování případů UFO, či americký astronom a ufolog William K. Hartmann (*1939). „Toto je jedna z mála zpráv o UFO, ve které se všechny vyšetřované faktory zdají být v souladu s tvrzením, že nezvyklý létající objekt, ve tvaru stříbřitého kovového disku proletěl na dohled dvou svědků,“ poznamenává Hartmann.

Opačný názor zastává dvojice prominentních skeptiků, Philip J. Klass (1919–2005) a Robert Sheaffer (*1949), kteří upozorňují, že se snímky sice možná nebylo během jejich vzniku nijak manipulováno, ale to ještě neznamená, že záběry jsou pravé. Mohly být zfalšovány jinak?

UFO prý nápadně připomíná zrcátko starého auta, foto Pixabay

ZRCÁTKO JAKO UFO

Oba skeptici věří, že svědectví Trentových je smyšlenka a fotografie byla zfalšovaná. Na snímcích je podle jejich závěrů malý objekt, možná zpětné zrcátko vozu či motorky, zavěšené za elektrické vedení.

Jenže proč by manželé něco takového dělali? Po slávě ani penězích rozhodně netouží. Nebýt jejich známého, fotografie by se novinářům do rukou ani nedostaly a za jejich poskytnutí si žádnou částku nenárokují.

Kromě toho by zavěšení zrcátka na elektrické vedení znamenalo hazard s vlastním životem. Byli by snad schopni něčeho takového pro vlastní pobavení? Evelyn Trent zemřela v roce 1997 a Paul Trent v roce 1998. Oba až do své smrti trvali na tom, že jejich pozorování a fotografie byly pravé.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 363
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.9tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.3tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.5tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]