27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Zázraky
Akupunktura: Jehly, které léčí
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 29.3.2022
3.1tis
Odborníci na akupunkturu upozorňují, že navzdory stereotypním představám, proces terapie vůbec nebolí. Foto: National Institute of Korean Language / CC BY-SA 2.0 kr
313
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Jako zřejmě nejstarší léčebná metoda vůbec je známa čínská akupunktura. Její podstata vychází z rozšířené představy energetických drah nacházejících se v těle.

Odborníci na akupunkturu upozorňují, že navzdory stereotypním představám, proces terapie vůbec nebolí. Foto: National Institute of Korean Language / CC BY-SA 2.0 kr Počet jehliček může být různý, záleží na charakteru choroby klienta. Foto: Kyle Hunter / Creative commons - volné dílo Sada jehel.  Jsou tenké a vpich obvykle není ani cítit. Foto: Creative commons - volné dílo

Jsou nazývány akupunkturními dráhami či meridiány a při ideálním stavu by měly být v rovnováze. Proudí jimi energie čchi, kterou podle čínského přesvědčení získáváme z dýchání, potravy, nebo vnitřních rezerv.

Platí stejné pravidlo jako u jiných východních metod – pokud je tok energie narušen, přicházejí problémy. Člověk se může dostat do deprese, pociťovat únavu a drobné bolesti v těle. Pokud při těchto příznacích včas nezakročí, vyvine se u něj choroba.

U akupunktury se setkáváme s někomu dobře známým principem jin-jang. Jedná se o protichůdné prvky – ženský a mužský, které spolu stále soupeří, ale zároveň bez sebe nemohou existovat. Tento model reprezentuje vyváženost a harmonii, v níž by se mělo nacházet i lidské tělo. Lze ji navodit pomocí akupunktury?

Počet jehliček může být různý, záleží na charakteru choroby klienta. Foto: Kyle Hunter / Creative commons – volné dílo

BOLÍ TO?

Na lehátku leží muž, svlečený do půli těla a obrácený hlavou k podložce. Nad ním stojí terapeut a z obalů postupně vyndává sterilizované miniaturní jehličky. Stále pokládá otázky týkající se pohodlí pacienta a navozuje příjemnou atmosféru.

Následně přiloží na jedno místo na zádech klienta jehličku a rychlým poklepnutím ji zapíchne do kůže. Muž sebou ani nepohne, vpich je totiž velmi drobný. Průměrná tloušťka jehly je jako dva lidské vlasy a zajede obvykle do hloubky asi 1 milimetr, někdy o trochu více.

Při vpichování neteče krev a většina klientů přítomnost jehel ani necítí. Odborníci na akupunkturu upozorňují, že navzdory stereotypním představám, proces terapie vůbec nebolí. Občas se sice může vyskytnout nepříjemný pocit, ten ale údajně znamená, že se hrot dostal do kontaktu s energií čchi.

Poté, co jsou jehly zapíchnuty v akupunkturních bodech, ponechá je zde terapeut po dobu 20–40 minut, doba však může být i delší. Počet jehliček může být různý, záleží na charakteru choroby klienta. K čemu všemu je tato prastará čínská metoda dobrá?

Sada jehel. Jsou tenké a vpich obvykle není ani cítit. Foto: Creative commons – volné dílo

JE TO JEN PLACEBO?

Podle filozofie akupunktury funguje tělo jako celek. Zatímco západní medicína se zaměřuje spíše na odstranění konkrétního problému (nebo alespoň jeho příznaků), čínská metoda prosazuje krédo, že vše souvisí se vším.

Pokud je tok životní energie narušen, znamená to, že někde se ho nedostává a jinde zase přebývá. Lokaci překážek čchi a diagnostiku problému provádí terapeut vždy na začátku sezení. Podle svých zjištění aplikuje jehly do určitých bodů.

Akupunktura má skutečně široký záběr léčby. Působí blahodárně při bolestech pohybového aparátu, hlavy, rekonvalescenci po léčbě těžkých chorob. Také má prý pozitivní vliv na plodnost, nebo v případech odvykání návykových látek.

Po opakovaných návštěvách prý dokáže pomoci ještě od další řady obtíží a pacienti si ji nemohou vynachválit. Přesto se ani akupunktura nevyhnula kritice. Existence energetických drah vědecky prokázána nebyla a akupunktura je tak řadou expertů považována za pouhé placebo.

V České republice ji, dle Ministerstva zdravotnictví, smějí praktikovat jen speciálně vyškolení lékaři. Nezbývá tedy, než se o jejích účincích přesvědčit na vlastní kůži…

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]