29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Zázraky
Akupunktura: Jehly, které léčí
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 29.3.2022
3.1tis
Odborníci na akupunkturu upozorňují, že navzdory stereotypním představám, proces terapie vůbec nebolí. Foto: National Institute of Korean Language / CC BY-SA 2.0 kr
313
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Jako zřejmě nejstarší léčebná metoda vůbec je známa čínská akupunktura. Její podstata vychází z rozšířené představy energetických drah nacházejících se v těle.

Odborníci na akupunkturu upozorňují, že navzdory stereotypním představám, proces terapie vůbec nebolí. Foto: National Institute of Korean Language / CC BY-SA 2.0 kr Počet jehliček může být různý, záleží na charakteru choroby klienta. Foto: Kyle Hunter / Creative commons - volné dílo Sada jehel.  Jsou tenké a vpich obvykle není ani cítit. Foto: Creative commons - volné dílo

Jsou nazývány akupunkturními dráhami či meridiány a při ideálním stavu by měly být v rovnováze. Proudí jimi energie čchi, kterou podle čínského přesvědčení získáváme z dýchání, potravy, nebo vnitřních rezerv.

Platí stejné pravidlo jako u jiných východních metod – pokud je tok energie narušen, přicházejí problémy. Člověk se může dostat do deprese, pociťovat únavu a drobné bolesti v těle. Pokud při těchto příznacích včas nezakročí, vyvine se u něj choroba.

U akupunktury se setkáváme s někomu dobře známým principem jin-jang. Jedná se o protichůdné prvky – ženský a mužský, které spolu stále soupeří, ale zároveň bez sebe nemohou existovat. Tento model reprezentuje vyváženost a harmonii, v níž by se mělo nacházet i lidské tělo. Lze ji navodit pomocí akupunktury?

Počet jehliček může být různý, záleží na charakteru choroby klienta. Foto: Kyle Hunter / Creative commons – volné dílo

BOLÍ TO?

Na lehátku leží muž, svlečený do půli těla a obrácený hlavou k podložce. Nad ním stojí terapeut a z obalů postupně vyndává sterilizované miniaturní jehličky. Stále pokládá otázky týkající se pohodlí pacienta a navozuje příjemnou atmosféru.

Následně přiloží na jedno místo na zádech klienta jehličku a rychlým poklepnutím ji zapíchne do kůže. Muž sebou ani nepohne, vpich je totiž velmi drobný. Průměrná tloušťka jehly je jako dva lidské vlasy a zajede obvykle do hloubky asi 1 milimetr, někdy o trochu více.

Při vpichování neteče krev a většina klientů přítomnost jehel ani necítí. Odborníci na akupunkturu upozorňují, že navzdory stereotypním představám, proces terapie vůbec nebolí. Občas se sice může vyskytnout nepříjemný pocit, ten ale údajně znamená, že se hrot dostal do kontaktu s energií čchi.

Poté, co jsou jehly zapíchnuty v akupunkturních bodech, ponechá je zde terapeut po dobu 20–40 minut, doba však může být i delší. Počet jehliček může být různý, záleží na charakteru choroby klienta. K čemu všemu je tato prastará čínská metoda dobrá?

Sada jehel. Jsou tenké a vpich obvykle není ani cítit. Foto: Creative commons – volné dílo

JE TO JEN PLACEBO?

Podle filozofie akupunktury funguje tělo jako celek. Zatímco západní medicína se zaměřuje spíše na odstranění konkrétního problému (nebo alespoň jeho příznaků), čínská metoda prosazuje krédo, že vše souvisí se vším.

Pokud je tok životní energie narušen, znamená to, že někde se ho nedostává a jinde zase přebývá. Lokaci překážek čchi a diagnostiku problému provádí terapeut vždy na začátku sezení. Podle svých zjištění aplikuje jehly do určitých bodů.

Akupunktura má skutečně široký záběr léčby. Působí blahodárně při bolestech pohybového aparátu, hlavy, rekonvalescenci po léčbě těžkých chorob. Také má prý pozitivní vliv na plodnost, nebo v případech odvykání návykových látek.

Po opakovaných návštěvách prý dokáže pomoci ještě od další řady obtíží a pacienti si ji nemohou vynachválit. Přesto se ani akupunktura nevyhnula kritice. Existence energetických drah vědecky prokázána nebyla a akupunktura je tak řadou expertů považována za pouhé placebo.

V České republice ji, dle Ministerstva zdravotnictví, smějí praktikovat jen speciálně vyškolení lékaři. Nezbývá tedy, než se o jejích účincích přesvědčit na vlastní kůži…

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 1.2tis
Dvanácté století nebylo v našich zeměpisných šířkách žádnou idylou. Německý král Lothar III. táhl s vojskem do Čech. Kníže Soběslav I. se rozhodl povolat na pomoc „nejtěžší kalibr“, který měl k dispozici. Jednalo se o posvátné relikvie patronů české země. Pomohou? Za posvátné české relikvie s magickou mocí jsou považovány kopí sv. Václava a praporec sv. Vojtěcha. Pokud […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.6tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Lucie Kubešová 21.11.2022 2.8tis
Úvahy o tom, že kromě našeho světa, tak jak jej známe, existuje jeden další nebo několik alternativních světů, existují možná od nepaměti. Tato problematika je častým námětem řady dobrodružných literárních či filmových děl. A tak v nich nechybí případy náhodného či záměrného přestupu člověka mezi těmito světy či jejich dimenzemi. BRÁNA BOHŮ PERUÁNSKÝCH INDIÁNŮ Vždyť […]
od Adriana Vojtíšková 18.11.2022 2.8tis
Jako černí nositelé smůly jsou proto havrani a krkavci lidmi často zavrhováni. Je to trochu nezasloužené postavení, ale na druhou stranu se o černých ptácích také traduje, že jsou převaděči zemřelých na onen svět…     Ptáci jako havrani, krkavci či vrány se vyznačují značnou dávkou inteligence a vynalézavosti, což je mezi zástupci ptačí říše […]
od Mirek Brát 16.11.2022 2.8tis
V Holešově v okrese Kroměříž existovala v minulosti významná židovská náboženská komunita. Její připomínkou je i v současnosti objekt tamní synagogy. Je spojen se jménem rabína Šacha, který zde působil v sedmnáctém století. Rabín Šach se dostal do Holešova až z pobaltské Litvy. Na Moravě pak působil pět let až do své předčasné smrti, která jej […]