24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Náboženství a okultismus
Sloužila těla nekřtěňátek černé magii?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.1.2019
6.7tis
65
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Duše dětí, které umírají nepokřtěné, zůstávají podle křesťanských tradic uvězněny mezi nebem a peklem. A jejich těla jsou prý žádaným materiálem pro čarodějnice. Mají totiž magickou moc! Skutečně bývala nekřtěňátka obětována během temných magických rituálů?

Nekřtěňátka jsou děti, které zemřely dříve, než je stihli rodiče pokřtít. Tito lidé tedy podle víry nepatří bohu, ale pro svou nevinnost ani peklu. Co se s jejich duší děje, je stále předmětem diskuzí. Jedna z neoficiálních křesťanských teorií ale tvrdí, že jsou odsouzeny na věčnost v limbu, tedy předpeklí.

Podle českých legend se duše nekřtěných dětí zjevují ve formě světélek či bludiček, které mohou nepozorného člověka snadno vlákat do bažin. Takto se prý zjevují zejména v adventním čase. Teprve křest je pro dítě jakýmsi překročením hranice mezi bytím a nebytím.

Obřadem je definitivně přijato do tohoto světa. Děti nepokřtěné jsou někdy chápány jako možný prostředník mezi světem naším a duchovním. Proto po jejich tělech lační čarodějnice. Artefakty z těch nekřtěňátek prý mohou propůjčovat nadpřirozené schopnosti! Kolik je na těchto pověstech pravdy?

Využívaly se těla nekřtěňátek k černé magii?

PROPŮJČUJÍ ZVLÁŠTNÍ MOC?

Děti, které umírají před vlastním křtem, nemohou být ani pohřbeny na hřbitově. Je pro ně určeno zvláštní místo za hřbitovní zdí spolu se zločinci, čarodějnicemi, sebevrahy nebo kacíři. Jejich hroby jsou také cílem vykradačů.

Proč? Někteří těla nekřtěňátek prodávají, jiní je využívají k černé magii. „Spálili sme je na prach a sypali sme jej do studnic, do vod, kde koňům vodu brali. Tak sme dobytky trávili.“ Takto líčí časopis Český lid případ z roku 1590, jenž se odehrával ve středočeském Kostelci nad Černými lesy.

Z výpovědi dále vyplývá, že svíce vyrobené z těl nekřtěňátek zlodějům zajišťují, že je při loupeži nikdo nespatří. „Josefovi ovčákovi, kterej v Vežertích bejval, prodávali sme prachy z nekřtěňátek, z Božího umučení a z holení pálených.

Za to nám dobře platil,” uvádí se dále. Mohou mít skutečně těla nekřtěňátek magickou moc, nebo jde jen o pověry?

Unášely nepokřtěné děti čarodějnice?

UNÁŠELY JE ČARODĚJNICE?

Zmínky o neotřených dětech se objevují v čarodějnických pověstech poměrně často. Říká se, že čarodějnice tyto děti unášejí, zabíjejí a provádějí s nimi temné magické rituály. Ty jim mají zajistit moc, ochranu nebo jiným způsobit škodu.

Jedinou ochranou před únosem dětí je jejich brzký křest. Mnozí rodiče jsou z takových příběhů vystrašení a se křtem skutečně neotálejí. Což se zejména ve středověku, kdy katolická církev bojuje o upevnění moc, velice hodí.

Jde tedy jen o křesťanskou propagandu, nebo může na příbězích o obětování nekřtěňátek být pověstné zrnko pravdy? Že nejde jen o obyčejný výmysl, dokládají četné archeologické nálezy, ze kterých mnohdy mrazí.

V základech středověkých hradů či jiných významných budov bývají občas nalézány kostry novorozeňat! Podle historiků jde nejspíš o rituální oběti, které stavení mají zajistit ochranu a prosperitu. Kolik nekřtěňátek bylo kvůli magickým obřadům zabito?

To si nikdo netroufá odhadnout. O tom, zda skutečně měla jejich tělíčka magickou moc, už se můžeme jen dohadovat.

Foto: img2.thejournal.ie, astrologyforloves.com, ichef.bbci.co.uk
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 444
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Eva Soukupová 23.5.2022 1.5tis
Podle některých svědectví italské světec Pio z Pietrelciny levitoval a měl také schopnosti jasnozřivosti a bilokace, která mu umožňovala být na dvou místech zároveň. Nejvíce kněze proslavila jeho stigmata. Krvácení z ran Kristových se u něj objevuje dlouhých 40 let a vysvětlit ho nedokáží ani zarytí skeptikové. Italský kněz svatý Pio z Pietrelciny (1887–1968), vlastním […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.3tis
Ježíš Kristus je bezesporu jednou z nejdůležitějších osobností posledních dvou tisíciletí. Historici se přou, zda vůbec existoval a snaží se odkrýt i důvody jeho konání. Byl opravdu tím Mesiášem, kterého Židé toužebně očekávali? Odkud se Ježíš vzal, kdo byl a jaké mysterium jej obklopuje? Modlí se k němu miliony lidí. Zřejmě neexistuje člověk, který by o něm alespoň […]
od Jan Šedivý 20.5.2022 872
Poprvé se do naší země dostala víra Bahá’í v roce 1926 s americkou novinářkou Marthou Rootovou (1872–1939). Ta s učením seznámila i Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) a Edvarda Beneše (1884–1948) Beneš o víře poznamenal: „Bahá’í učení je jedním z velkých nástrojů pro konečné vítězství ducha a humanity.“ Komunistický odpor Po druhé světové válce se pokusili stoupenci Bahá’í u nás společenství registrovat, ale […]
od Adriana Vojtíšková 15.5.2022 1.6tis
Přestože hon na čarodějnice je nejurputnější v 16. až 18. století, také ve 20. století ještě někteří lidé podléhají pověrčivosti a strachu z ďábelských sil.   Belgičanka Martha Minnen stane v roce 1950 před soudem ve městě Turnhout. Její sousedé Victor a Marie Deckxovi ji totiž obviňují z toho, že je čarodějnice a prý ji […]