27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Existovala na jihu Řecka legendární Atlantida?
Filip Appl
od Filip Appl 15.1.2019
6.3tis
Greece, Pavlopetri The ruins of Pavlopetri lie a short distance under the surface of the water, off Pounta Beach on Vatika Bay 2015 Google Map Data
304
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Pohled ze sluncem vybělené pláže kousek od vesničky Pounta na samotném jihu Peloponéského poloostrova na první pohled zapadá do tradičního koloritu jižního Řecka: Moře táhnoucí se do dáli přerušené jen menším nenápadným ostrovem, o který se rozbíjí za zpěněného běsnění přicházející vlny.

Jenže při bližším pohledu se ukáže, že právě toto místo nabízí jednu z největších záhad podmořské archeologie.

Potopené město Pavlopetri je totiž podle záhadologů jedním ze žhavých kandidátů na prapůvodní zdroj příběhů o legendární Atlantidě. Dlouhou dobu přitom unikalo pozornosti vědeckých týmů. Až v roce 1967 objevuje ruiny námořní geolog Nicholas Flemming.

Postupně do lokality přijíždí archeologické týmy, které systematicky pracují na jeho zmapování. Ulice, cesty, dvoupodlažní domy se zahradami, chrámy, hřbitovy i velmi propracovaný vodohospodářský systém včetně vodovodů a kanálů.

Vyspělost tohoto dávnověkého sídla vědce doslova šokovala. Zvlášť když se ukázalo, že je staré nejméně pět tisíc let.

ŠLO O ATLANTIDU?

Doba, kdy město vzniklo, je stále velkou neznámou. Ačkoliv vědecké datování určilo stáří nalezených artefaktů na pět tisíc let, neznamená to, že samotné město není ještě mnohem starší. Vzhledem k technologiím, které musely být na stavbu použity, je pravděpodobné, že sídlo navazovalo na dlouhou tradici osídlení.

Jeho historie by tak mohla sahat až do doby, kdy údajně existovala legendární Atlantida. Na druhou stranu skeptici upozorňují, že antický učenec Platón (427–347 př.n.l.), který jako první o Atlantidě psal, uváděl pro její umístění úplně jinou lokalitu.

Historici tak raději zůstávají při zemi. „Věří, že starobylé město bylo obchodním centrem pro minojskou civilizaci a další civilizace v oblasti. Po celém prostoru jsou rozmístěné velké skladovací nádoby vyrobené z hlíny, sochy, nástroje a spoustu dalších artefaktů,“ píše řecký publicista John Ioannis Syrigos. Proč nakonec toto tajemné místo zaniklo?

Ležela právě zde legendární Atlantida?

HROZÍ DALŠÍ ZÁNIK?

Zkoumání potopeného města Pavlopetri se v posledních letech zrychluje. Důvodem jsou obavy ze zničení cenného naleziště, které čelí špinavé vodě, bezohledným turistům i zlodějům, kteří se snaží z ruin ukrást cenné artefakty.

A že tam mnoho cenností stále je, nepochybují ani vědci. Mnozí z nich věří, že tam stále leží odpověď na otázku, jak město zaniklo a proč se o něm prakticky nezmiňují žádné historické prameny. To by napovídalo teorii, že byl zánik civilizace náhlý a překvapivý.

Přišel prý zřejmě kolem roku 1000 před naším letopočtem. A zatímco záhadologové spekulují o tajemné zbrani, kterou obyvatelé města vyvíjeli a která je nakonec zničila, historici věří spíše na přírodní pohromu v podobě zemětřesení a následné obří tsunami, co město doslova smetla z povrchu.

Zda tomu tak opravdu bylo, se ovšem dozvíme jen z dalšího zkoumání. Tomu by mohli napomoci speciální roboti, kteří se dostanou tam, kam člověk nemůže.

Výzkum v oblasti probíhá i dnes. Vědci se bojí, že dojde ke zničení prastarých ruin.
Foto: www.wmf.org, www.nottingham.ac.uk, i0.wp.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.8tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.2tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.5tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.4tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]