reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Stonehenge vzniklo jinde a jeho tvůrci ho pak přestěhovali, tvrdí vědci
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 7.2.2022
2.7tis
Stonehenge sloužilo jako astronomická observatoř i pohřebiště, foto Pixabay
293
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

O žádném z tajemných míst se nemluví tolik, jako o Stonehenge. Navzdory neutuchajícímu zájmu odborníků všeho druhu, toho o něm ještě mnoho nevíme. Před časem vědci s překvapením zjistili, že původní kamenný kruh nevnikl tam, kde se nyní nachází. Stonehenge prý bylo přeneseno z dalekého Walesu.

Stonehenge sloužilo jako astronomická observatoř i pohřebiště, foto Pixabay Naleziště Waun Mawn, foto Hansjoerg Lipp / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Kameny pocházejí z lomů v Preseli Hills, foto Tony Holkham / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Již v minulosti vědci prokázali, že většina obrovských balvanů, z nichž některé jsou vysoké až 9 metrů a váží více než 20 tun, nepochází ze Salisbury, kde Stonehenge stojí nyní. Jeden typ kamenů dávní stavitelé dopravili místa asi 30 km vzdáleného a využít k tomu měli velká polena pomazaná zvířecím tukem.

Druhým typem kamenů jsou sopečné doleritové kameny označované také jako modré kameny. Ty podle odhadů připutovaly z pohoří Preseli Hills vzdáleného 240 km. Původně se mělo za to, byly do dnešního Salisbury dopraveny po vodě, ale pak experti své analýzy upřesňují s tím, že kameny pocházejí z opačné strany pohoří, což dopravu po vodě vylučuje.

Jak tedy k jejich přesunu došlo, není zcela jisté. A dlouho nebylo známo, ani proč tehdejší stavitelé vynaložili takové úsilí, aby kameny ze vzdálené lokality přinesly. Výsledky nového výzkumu dokazují, že celá stavba původně vznikla někde jinde a po své stavitele byla zřejmě natolik důležitá, že si ji jednoduše vzali s sebou.

DVOJČE Z HOR

S touto novinkou před nedávnem přišel tým britských vědců, kteří od roku 2017 prozkoumávali archeologické naleziště Waun Mawn v pohoří Preseli Hills, kde byly rovněž objeveny pozůstatky pravěké megalitické stavby.

V tomto případě z kamenného kruhu zůstaly jen vyhloubené díry z doby asi 3400 let př. n. l., což odpovídá stáří kamenů ze Stonehenge. I z pouhých děr se však daří vyčíst mnohé o designu zaniklé stavby. Archeologové například zjišťují mnohé o velikosti kruhu i kamenů, které jej tvoří, vědí, jak byly jednotlivé menhiry rozestavěny.

Když pak stavbu z Waun Mawn porovnají se Stonehenge, objeví řadu zcela shodných znaků. Starší z kruhů má průměr 110 metrů, což odpovídá průměru příkopu, který obklopuje Stonehenge. Oba monumenty jsou také orientovány k bodu, kde během letního slunovratu vychází slunce.

A úlomky nalezené v dírách kruhu Waun Maun vypovídají, že stavbu tvořily sopečné modré kameny pocházející z lomu jen pět kilometrů vzdáleného. Tentýž druh kamenů byl použit i ke stavbě Stonehenge.

Naleziště Waun Mawn, foto Hansjoerg Lipp / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

JAKO ZÁMEK A KLÍČ

Poté, co oba kruhy porovnají důkladněji, dospějí k závěru, že nejenže kameny stavby v Salisbury pocházejí ze stejného místa, jako ty, které dříve tvořily o něco starší stavbu z Waun Mawn, jde dokonce o ty stejné kameny!

Jámy objevené ve Waun Mawn totiž svým tvarem odpovídají kamenům, který nyní stojí v Salisbury, více než 200 kilometrů jihovýchodně odsud. Jedna z prázdných děr, která se náhodou zachovala v perfektním stavu, poukazuje na velice unikátní  tvar kamene, jenž v ní byl kdysi ukotven.

„Tento kámen měl neobvyklý pětiúhelníkový průřez, kterému mohl odpovídat pouze jeden ze 43 modrých kamenů ve Stonehenge. Počítačový model otisku Waun Mawn a kamene 62 ve Stonehenge ukázal, že do sebe dokonale zapadají, jako klíč do zámku,“ vypráví s nadšením spoluautor studie Mike Parker Pearson z archeologického institutu na University College v Londýně.

MIMOŘÁDNÝ VZTAH

Vědci, kteří se na studii podílejí, jsou přesvědčeni, že jejich důkazy jsou nezpochybnitelné. Původní Stonehenge alespoň pár stovek let stávalo na větrném svahu poblíž pobřeží v dnešním hrabství Pembrokeshire.

Otázkou ovšem zůstává, proč se kdosi rozhodl stavbu přemístit. Pearson věří, že odpověď by mohli poskytnout mrtví nalezení v blízkosti obou kruhů, Stonehenge i Waun Mawn totiž kultuře pravěkých stavitelů prokazatelně sloužily i jako pohřebiště.

Kolem Stonehenge bylo nalezeno zatím asi šest desítek pohřbů žehem. Z kostí, které se přesto zachovaly, vědci prozkoumali zatím 25 různých jedinců a u čtyř z nich bylo prokázáno, že trávili poslední dekády života v oblasti kolem Preseli Hills.

MÍSTO MRTVÝCH

Vzhledem k tomu, že na obou lokacích vznikají pohřebiště, je monument vnímán jako místo mrtvých a se zesnulými předky, jejichž ostatky zde odpočívají, je silně spjat. „Jedna z teorií, proč mohli pravěcí lidé rozebrat kamenný kruh v západním Walesu a přenést jej až na Salisburskou pláň, předpokládá, že kameny byly ztělesněním předků těchto lidí,“ spekuluje Mike Parker Pearson.

Tato teorie se opírá o poznatky archeologů působících na Madagaskaru, kde kámen představuje zesnulé předky, protože je trvanlivý a stálý. Byl tedy monument přesunut proto, že se jeho stavitelé nechtěli odloučit od svých předků?

Kameny pocházejí z lomů v Preseli Hills, foto Tony Holkham / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 5.7.2022 1
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]