2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Stonehenge vzniklo jinde a jeho tvůrci ho pak přestěhovali, tvrdí vědci
Stonehenge vzniklo jinde a jeho tvůrci ho pak přestěhovali, tvrdí vědci
od 7.2.2022
2.7tis
Stonehenge sloužilo jako astronomická observatoř i pohřebiště, foto Pixabay
293
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

O žádném z tajemných míst se nemluví tolik, jako o Stonehenge. Navzdory neutuchajícímu zájmu odborníků všeho druhu, toho o něm ještě mnoho nevíme. Před časem vědci s překvapením zjistili, že původní kamenný kruh nevnikl tam, kde se nyní nachází. Stonehenge prý bylo přeneseno z dalekého Walesu.

Stonehenge sloužilo jako astronomická observatoř i pohřebiště, foto Pixabay Naleziště Waun Mawn, foto Hansjoerg Lipp / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Kameny pocházejí z lomů v Preseli Hills, foto Tony Holkham / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Již v minulosti vědci prokázali, že většina obrovských balvanů, z nichž některé jsou vysoké až 9 metrů a váží více než 20 tun, nepochází ze Salisbury, kde Stonehenge stojí nyní.

reklama

Jeden typ kamenů dávní stavitelé dopravili místa asi 30 km vzdáleného a využít k tomu měli velká polena pomazaná zvířecím tukem. Druhým typem kamenů jsou sopečné doleritové kameny označované také jako modré kameny.

Ty podle odhadů připutovaly z pohoří Preseli Hills vzdáleného 240 km. Původně se mělo za to, byly do dnešního Salisbury dopraveny po vodě, ale pak experti své analýzy upřesňují s tím, že kameny pocházejí z opačné strany pohoří, což dopravu po vodě vylučuje.

Jak tedy k jejich přesunu došlo, není zcela jisté. A dlouho nebylo známo, ani proč tehdejší stavitelé vynaložili takové úsilí, aby kameny ze vzdálené lokality přinesly.

Výsledky nového výzkumu dokazují, že celá stavba původně vznikla někde jinde a po své stavitele byla zřejmě natolik důležitá, že si ji jednoduše vzali s sebou.

DVOJČE Z HOR

S touto novinkou před nedávnem přišel tým britských vědců, kteří od roku 2017 prozkoumávali archeologické naleziště Waun Mawn v pohoří Preseli Hills, kde byly rovněž objeveny pozůstatky pravěké megalitické stavby.

reklama

V tomto případě z kamenného kruhu zůstaly jen vyhloubené díry z doby asi 3400 let př. n. l., což odpovídá stáří kamenů ze Stonehenge. I z pouhých děr se však daří vyčíst mnohé o designu zaniklé stavby.

Archeologové například zjišťují mnohé o velikosti kruhu i kamenů, které jej tvoří, vědí, jak byly jednotlivé menhiry rozestavěny. Když pak stavbu z Waun Mawn porovnají se Stonehenge, objeví řadu zcela shodných znaků.

Starší z kruhů má průměr 110 metrů, což odpovídá průměru příkopu, který obklopuje Stonehenge. Oba monumenty jsou také orientovány k bodu, kde během letního slunovratu vychází slunce.

A úlomky nalezené v dírách kruhu Waun Maun vypovídají, že stavbu tvořily sopečné modré kameny pocházející z lomu jen pět kilometrů vzdáleného. Tentýž druh kamenů byl použit i ke stavbě Stonehenge.

Naleziště Waun Mawn, foto Hansjoerg Lipp / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Naleziště Waun Mawn, foto Hansjoerg Lipp / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

JAKO ZÁMEK A KLÍČ

Poté, co oba kruhy porovnají důkladněji, dospějí k závěru, že nejenže kameny stavby v Salisbury pocházejí ze stejného místa, jako ty, které dříve tvořily o něco starší stavbu z Waun Mawn, jde dokonce o ty stejné kameny!

reklama

Jámy objevené ve Waun Mawn totiž svým tvarem odpovídají kamenům, který nyní stojí v Salisbury, více než 200 kilometrů jihovýchodně odsud.

Jedna z prázdných děr, která se náhodou zachovala v perfektním stavu, poukazuje na velice unikátní  tvar kamene, jenž v ní byl kdysi ukotven.

„Tento kámen měl neobvyklý pětiúhelníkový průřez, kterému mohl odpovídat pouze jeden ze 43 modrých kamenů ve Stonehenge.

Počítačový model otisku Waun Mawn a kamene 62 ve Stonehenge ukázal, že do sebe dokonale zapadají, jako klíč do zámku,“ vypráví s nadšením spoluautor studie Mike Parker Pearson z archeologického institutu na University College v Londýně.

MIMOŘÁDNÝ VZTAH

Vědci, kteří se na studii podílejí, jsou přesvědčeni, že jejich důkazy jsou nezpochybnitelné. Původní Stonehenge alespoň pár stovek let stávalo na větrném svahu poblíž pobřeží v dnešním hrabství Pembrokeshire.

Otázkou ovšem zůstává, proč se kdosi rozhodl stavbu přemístit. Pearson věří, že odpověď by mohli poskytnout mrtví nalezení v blízkosti obou kruhů, Stonehenge i Waun Mawn totiž kultuře pravěkých stavitelů prokazatelně sloužily i jako pohřebiště.

Kolem Stonehenge bylo nalezeno zatím asi šest desítek pohřbů žehem. Z kostí, které se přesto zachovaly, vědci prozkoumali zatím 25 různých jedinců a u čtyř z nich bylo prokázáno, že trávili poslední dekády života v oblasti kolem Preseli Hills.

MÍSTO MRTVÝCH

Vzhledem k tomu, že na obou lokacích vznikají pohřebiště, je monument vnímán jako místo mrtvých a se zesnulými předky, jejichž ostatky zde odpočívají, je silně spjat.

„Jedna z teorií, proč mohli pravěcí lidé rozebrat kamenný kruh v západním Walesu a přenést jej až na Salisburskou pláň, předpokládá, že kameny byly ztělesněním předků těchto lidí,“ spekuluje Mike Parker Pearson.

Tato teorie se opírá o poznatky archeologů působících na Madagaskaru, kde kámen představuje zesnulé předky, protože je trvanlivý a stálý. Byl tedy monument přesunut proto, že se jeho stavitelé nechtěli odloučit od svých předků?

Kameny pocházejí z lomů v Preseli Hills, foto Tony Holkham / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Kameny pocházejí z lomů v Preseli Hills, foto Tony Holkham / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.7tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.3tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 2.9tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz