Tento český světec je zakladatelem Sázavského kláštera a obklopuje jej mnoho zázraků.
Jedním z nich je uzdravení slepé dívky jménem Klára, která údajně získala zrak pouze tím, že přišla za svatým Prokopem (970–1053) do jeho kláštera a nechala si od něj požehnat.
Přičítá se mu však také vzkříšení mrtvého či vyhnání zlých duchů z posedlého muže. Máme ale takto obecně a nepříliš přesvědčivě zdokumentované zázraky brát vážně, nebo je lze s klidem zařadit do kategorie legend?
Svatý Prokop však prý činí zázraky i po svém skonu. Na jeho svátek se pokorní lidé prosící jej o pomoc údajně zázračně uzdravují. Divotvorná moc je také přisuzována Prokopovu plášti. Kdo si jej oblékne, ten se prý v tu ránu zbaví veškerých neduhů.
To ale opět vypadá jen jako legenda. Pevněji v kramflecích ovšem stojí záhadný příběh z 18. století…
ANI SMRT JEJ NEZASTAVÍ
Tehdy, dlouhá staletí od své smrti, má prý svatý Prokop prostřednictvím obrazu varovat český národ před vypuknutím strašlivého moru. Jeho portrét, na němž je vyobrazen se zavřenýma očima, údajně několikrát zamrká!
Jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, zprávu o této události přísežně podepíše 86 přímých svědků. Co je k tomu přimělo? Opravdu se světec na obraze pohnul? Po otevření Prokopova hrobu se prý z útrob země linula nádherná vůně. Odkud pocházela?
Věřící jsou přesvědčeni, že omamné aroma vydává samo tělo svatého. Udělali z Prokopa světce jen smyšlené legendy, nebo je příběh jeho života pravdivý a opravdu konal zázraky?
Jitka Krulcová