Svatý Václav (907–935) je patronem České země, ale také náboženskou postavou. Ačkoliv jeho zázraky nejsou příliš známé, dochovaly se nám o nich záznamy. Václav je za svého života mimořádně mírumilovným a bohabojným panovníkem. Vedla jeho víra až k daru zvláštní moci?
Zdá se totiž, že Václava cosi chránilo. Nejméně dvakrát se po jeho boku měli zjevit zářící andělé a na jeho čele prý lidé vídali znamení kříže.
Jedním ze svědků zvláštního andělského zjevení má být hrdý východofranský král Jindřich Ptáčník (876–936). Ten jednou očekává knížete Václava na svém dvoře, kde se koná sněm knížat.
Když však český vladař dlouho nepřichází, Jindřich se velmi rozzlobí a nařídí přítomným hostům, že při Václavově příchodu nesmí vstát od stolu, aby mu vzdali úctu, ale mají se tvářit, jako by o něm ani nevěděli.
Když však opožděný Václav konečně dorazí, sám Jindřich je prý prvním, kdo ihned vstane, přivítá jej, a dokonce mu i uvolní své místo. Později toto své chování vysvětluje tím, že viděl znamení shůry, jež mu nařídilo být pokorným.
Když prý totiž Václava spatří, byli mu údajně doprovodem andělé a na čele má jasně zářící kříž.
OCHRÁNCI OD BOHA?
Také vzpurný kouřimský kníže Radislav, který s Václavem bojuje, údajně spatří na čele českého patrona zářící znamení kříže, které jej donutí se vzdát. Tato událost je zvěčněna i ve slavné Dalimilově kronice z počátku 14. století:
„Když Radislav bliz knězě Václava bieše, uzřě, že kněz Václav kříž zlatý na čele jmieše a dva anjely s obú stranú jeho.“ Jsou to všechno jen povídačky, nebo svatého Václava skutečně provázela nějaká vyšší moc?
Také po smrti má prý Václav zázračně uzdravovat nemocné a pomáhat lidem od jejich trápení, jako to dělal za života. Existuje i příběh, který vypráví, že k Václavovu mrtvému tělu přirostlo jeho useknuté ucho, které bylo nalezeno až později.
Je nám předkládán uměle vytvořený kult panovníka milovaného lidmi a nenáviděného šlechtou, nebo je Václav skutečně zázračným světcem?
Jitka Krulcová