Skip to content

Svět fascinuje nová záhada: Světelné sloupce a tmavé spirály sestupující z nebe!

Svět fascinuje nová záhada – světelné sloupce a tmavé spirály jakoby sestupující z nebe na nejrůznějších místech zeměkoule. Provádí někdo v atmosféře neznámé experimenty, nebo k nám snad přichází jakási mimozemská inteligence, jak to líčí americký televizní scifi seriál Invaze?

Řekněme si hned na počátku, že za tajemnými sloupci se zjevně skrývá několik naprosto odlišných jevů. Je to jen souhra podezřelých náhod, že je lidé objevují právě teď, nebo jde o důkaz toho, že člověk rozšířil své obzory a začal si více všímat oblohy, pod kterou denně kráčí?

TROJICE NEJDISKUTOVANĚJŠÍCH

Světelné sloupce a tmavé spirály jakoby sestupující z nebe je možno spatřit v nejrůznějších koutech zeměkoule. Objevují se například v Kanadě, USA, Německu i v Iráku. Jakoby odnikud a z ničeho vznikají podivné kouřovité nebo světelné útvary a zdá se, že míří k zemskému povrchu.

Nebeské sloupce mají různou podobu. Někdy vypadají jako kouř stoupající z neviditelného komínu, jindy jako světelné výtahy. Co je může vytvářet? Přinejmenším některé lze vysvětlit jako přírodní optický jev.

U jiných si nevědí rady ani odborníci. Vybíráme tři nejdiskutovanější případy nevysvětlených nebeských sloupců a spirál, které se odehrály krátce po sobě.

OTÁZKY A MOŽNÁ VYSVĚTLENÍ

Mohou mít dané jevy nějaké společné vysvětlení? Armády občas provádí různé experimenty, které zůstávají z důvodu národní bezpečnosti tajné. Je tomu tak i v těchto případech? Někteří lidé věří, že jde o další ze záhadných projevů mimozemské inteligence, operující na oběžné dráze naší planety.

Nebo jde jen o shodu náhod a důsledek několika nedůležitých nebeských událostí? Většina světelných sloupců má docela střízlivé vysvětlení. Klasický světelný sloupec je vizuální jev vytvořený odrazem slunečního světla ve vzdušných ledových krystalcích, které mají téměř vodorovné, souběžné povrchy.

Pokud světlo přichází od Slunce, nazýváme takový jev slunečním nebo solárním sloupcem. Někdy však světlo vyvolávající tento efekt přichází z Měsíce nebo z osvětlených měst. Toto vysvětlení bylo také některými odborníky použito jako údajné objasnění podivných světelných sloupců z Iráku.

S jistotou však nemůžeme říci, zda je správné. Víme naopak, že případy, kde svou roli hraje kouř, zůstávají stále zcela záhadné. Je to proto, že chybí potřebné údaje k identifikaci daných jevů, nebo proto, že tyto případy zkrátka nemají žádné pozemské vysvětlení?

1. KANADA

26. prosinec 2007. Kanaďané TONY QUIGLEY a jeho žena MARIE se procházejí v sychravé krajině obce North Tryon na Ostrově prince Edwarda. Ještě netuší, že se zanedlouho dostanou do zpráv amerického zpravodajského kanálu CBS, když zpozorují na nebi jakousi tmavou spirálu, snášející se jakoby odnikud, z jinak prázdného nebe.

Je to tornádo? Výpary tryskového letadla? Nebo snad nějaké menší letadélko, které se dostalo příliš vysoko, nezvládlo tlak a teď pomalu za trvajícího doutnání klesá k zemi? Ale kde potom je? Na nebi není vidět nic než samotný kouřový útvar, který se před očima rozrůstá a směřuje si to kamsi šikmo dolů.

Zjevně se ale něco děje. „Pohybovalo se to velmi pomalu,“ říká Marie Quigley. „Nemyslela jsem si, že je to UFO nebo něco takového, ale domnívala jsem se, že jde o důsledek nějakého neštěstí….“ Manželé část svého pozorování zaznamenají na video a začnou obvolávat úřady.

Jenže ani letiště města Charlottetown ani královská policie o ničem nevědí. Rada pro bezpečnost dopravy si nahrávku prohlédne a prohlásí jen, že nejde o letadlo v nouzi.

Ani organizace Životní prostředí Kanada nedokáže jev identifikovat.

2. IRÁK

2. leden 2008. Skupina příslušníků americké námořní pěchoty, kteří si nepřejí být jmenováni, má noční hlídku. Drsné „mariňáky“ náhle na nebi něco zjevně vyleká. Ať už je to cokoli, nic takového dosud nespatřili.

Vše zaznamenají pomocí nočního snímání na kameru a uveřejní na internetu.

O tři dny později, 5. ledna, se záhadné sloupce na nebi objevují znova. I tentokrát mají s sebou mariňáci kameru. Následuje začátek přepisu jejich hovoru, který proběhl během natáčení prvního videa.

Hlas č.1: „Tady jsou – velké svislé pruhy na nebi. Nemám tušení, co k čertu jsou.“

Hlas č.2: „Třeba jde o neobvyklá setkání (odkaz na používané dělení setkání s UFO na blízká setkání prvního až čtvrtého druhu – pozn. red.) nebo kdovíco – nějaký UFO projekt?“

Hlas č.1: „Je támhleten hlavní z nich? (natáčející voják zaměřuje na extrémně jasný svislý pruh, jasnější než šest dalších, které jsou v hledáčku napravo – pozn. red.) … Podívejte na tu šílenost!“

Video je ke zhlédnutí na internetové adrese http://www.youtube.com/watch?v=i4u9kotnTI8 (či stačí vyhledat na www.youtube.com heslo „Iraq UFO“ – pozn. red.)

V úspěšném televizním seriálu Invaze se v podobných sloupcích snesli na Zem nepozorovaně mimozemšťané. Rozjitřil právě tento seriál fantazii lidí? Řada odborníků se domnívá, že v případě sloupců z Iráku jde přece jen o přírodní jev.

3. NĚMECKO

11. leden 2008. Studené ráno mezi 8:20 a 8:30 ve městě Gadebusch, které se nachází v severovýchodní spolkové republice Meklenbursko Přední Pomořansko, zhruba mezi městy Lübeck a Schwerin. Jak uvádí zpravodajství Schweriner Volkszeitung, záhadný útvar zachytila kamerou svého mobilního telefonu děvčata z místní střední školy.

Během hodiny angličtiny oknem pozorují zvláštní jev na obloze: stovky metrů vysoký sloupec kouře s ohnivým ocasem. „Co to spadlo z nebe? Kometa, špionážní satelit, vesmírné smetí nebo UFO?“ ptá se v reakci na získané fotografie redaktor MICHAEL SCHMIDT.

„Nejdřív jsem si myslela, že je to tornádo, pak to ale začalo zářit a ten pruh se stal jasnější,“ říká VIRGINIA VATER, která si podivného sloupce všimla zřejmě jako první. „Byli jsme vzrušení. Učitel nás nechal jít k oknům a vyfotit to,“ vypráví její spolužačka EILEEN SCHALLHORN.

Bylo to snad UFO? Dohad dívek je, že by snad mohlo jít o smetí z oběžné dráhy, které vlétlo do atmosféry a rozzářilo se. Německá meteorologická služba Potsdam vyloučila možnost, že by šlo o meteorologický satelit nebo balon.

Virginia a Eileen, studentky střední školy, měly z neobvyklého jevu zábavu.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

3 neobjevené skvosty Královéhradeckého kraje
epochanacestach.cz

3 neobjevené skvosty...

Královéhradecký kraj...
Procházka údolím Lužnice
epochanacestach.cz

Procházka údolím Lužnice

K nejstarším značeným...
Pomstil se Luther Římu za výhrůžky?
epochalnisvet.cz

Pomstil se Luther Římu za...

Zaútočil na římskokatolickou církev. Nelíbí se mu...
Převratné řešení pro diabetiky
epochaplus.cz

Převratné řešení pro diabetiky

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v předposledním...
Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
21stoleti.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Akademici vybrali 10 nejlepších IT diplomových prací z ČR a Slovenska
epochalnisvet.cz

Akademici vybrali 10...

Nejlepší IT diplomovou práci z České...
Havana Club Tributo 2020 pro sběratele
iluxus.cz

Havana Club Tributo 2020 pro...

Havana Club, přední značka kubánského rumu jak na...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...
Je na roztrhání
nasehvezdy.cz

Je na roztrhání

Srdce diváku si herec Radim Fiala (49)...
Tříbarevná kočička přináší vždycky štěstí
nasehvezdy.cz

Tříbarevná kočička přináší...

Jako každý rok jsme přišli položit věnec a...
Objevte mystiku Santiniho staveb v Česku
epochaplus.cz

Objevte mystiku Santiniho...

Zdobné baroko vtrhlo do českých zemí s...
Zářivá atmosféra s citem pro detail
rezidenceonline.cz

Zářivá atmosféra s citem...

„Věřím, že to je právě pozornost k drobnostem,...