Tuleni havajští se mezi ohrožené druhy zařadili zejména kvůli tomu, že je lidé lovili pro jejich kožešiny, dnes však musí čelit dalším nástrahám.
Jedná se zejména o nejrůznější nemoci, nedostatečnou genetickou rozmanitost při rozmnožování a velkou roli hraje také lidská činnost, ať už se jedná o zapomenuté rybářské sítě nebo stále zvyšující se objem plastového odpadu v oceánech.
Úřady pro ochranu volně žijících živočichů ovšem v posledních letech zaznamenaly ještě jednu hrozbu a tou jsou úhoři zaseknutí v nose tuleňů.
Pohled na fotku, na níž trčí tuleňovi z nosu úhoř je možná vtipný, ve skutečnosti se však jedná o závažný problém.
Tuleňů havajských je na celém světě jen něco kolem 1400. Vědci je intenzivně monitorují už čtyřicet let a s tímto problémem se setkali teprve nedávno, případů navíc stále narůstá.
Netradiční parazit může tuleňům jednak způsobit infekci a jednak může způsobit komplikace při potápění. Tuleni totiž před potopení uzavírají své nosní dírky a to s úhořem v nose dost dobře nejde.
Vědci si myslí, že se úhoři do nosu dostanou tak, že je tuleni sní při hledání potravy na mořském dně a poté se nosem pokusí vyvrhnout. Úhoři se totiž skrývají pod kameny a útesy, kde tuleni nejčastěji hledají svou potravu.
Naštěstí není nijak složité úhoře z nosu vytáhnout, nicméně problém je v tom, že na tomto místě nemají úhoři co dělat…