V guatemalské džungli nedaleko městečka La Democracia se nachází obří kamenná hlava, která je opředená mnohými tajemstvími. Nikdo totiž netuší, kdo a proč mohl tuto hlavu vytesat.
Hlavu objevil roku 1987 místní doktor filosofie, právník a notář Oscar Rafael Padilla Lara, a to na základě starší fotografie z roku 1950, kterou měl prý pořídit tehdejší vlastník pozemku.
Snímek zachycoval kamennou hlavu se zavřenýma očima, tenkými rty a ostře řezaným nosem. Obličej byl obrácen směrem k nebi. Podle zaparkovaného auta a lidí, sedících na vrcholu hlavy, se odhaduje, že na výšku mohla mít něco mezi čtyřmi až šesti metry.
Padilla Lara nakonec po dlouhém pátrání hlavu skutečně objevil. Jenže ke svému velkému zděšení zjistil, že je zničená. Jak později vyšlo najevo, hlavu poničili místní revolucionáři, kteří si z ní udělali cvičný terč.
V současnosti tak soše chybí celý nos, ústa i oči. Místo nich má jen díry po kulkách.
Velkou záhadou však zůstává vymodelovaný obličej, tak jak ho zachycuje fotografie z 50. let. Jeho rysy jsou značně nepodobné obličejům místních indiánských kultur.
Ačkoli nejsou kamenné hlavy pro zdejší oblast ničím neobvyklým, tato kamenná hlava se od ostatních výrazně odlišuje. Je spolehlivě doloženo, že indiánské kultury Mayů a Olméků, ale i některé ještě starší (např. Monte Alto), často tesaly obří hlavy do kamenů.
Vědci však předpokládají, že kamenná hlava z guatemalské džungle bude ještě starší (nejspíše ze třetího nebo druhého tisíciletí př. n. l.).
Kvůli nestabilní politické situaci v Guatemale, však prozatím žádný archeologický průzkum oblasti nebyl proveden. Díky tomu se objevují spekulace, že by hlava mohla mít i zahrabané tělo, podobně jak je tomu u soch Moai na Velikonočním ostrově.
Stejně tak se mluví i o tom, zda by se v přilehlé džungli nemohlo nacházet nějaké zapomenuté a dosud neobjevené indiánské sídliště.
Pro některé archeology by prý hlava mohla být důkazem existence dávné kultury bílých indiánů, jejichž rysy byly výrazně odlišné od ostatních předhispánských obyvatel Ameriky.