Ve starověkém Egyptě byla mandragora uctívaným afrodiziakem a taktéž symbolem lásky. Ve většině případů byla zobrazována v souvislosti se smyslností.
Oblíbené bylo zejména víno s příměsí mandragory, které se vyznačovalo skutečně silnými opojnými vlastnostmi a též afrodiziakálními účinky.
Papyrus Ebers, nejstarší ze všech zachovaných sbírek lékařských předpisů na světě, obsahuje mnoho odkazů na použití mandragory.
Kořen v podobě lidské postavy
Ve středověku byla moc mandragory poměrně dost zmytologizovaná. Její kořen totiž mimo jiné prý skutečně údajně probouzel pohlavní touhu. Pravděpodobně zejména díky této skutečnosti se asi stal nejvýznamnějším kouzelným kořenem té doby.
Svůj podíl na jeho proslulosti měl však nepochybně též i jeho antropomorfní, tedy lidskou postavu připomínající tvar…
Rostlina plná tajemna
Ostatně celou rostlinu odjakživa obklopovalo jen samé tajemno. V některých kulturách byla mandragora spojována s ďáblem a zlem, v jiných naopak zase sloužila jako ochrana před nemocemi, negativní energií či posedlostí.
Mandragora je obestřena množstvím báchorek a strašidelných povídek, které v lidech vzbuzovaly hrůzu. Legendy například praví, že mandragora disponuje duší podobnou té lidské, jež může svým zoufalým výkřikem i usmrtit hledače během vytahování kořene ze země.
Čarodějná mast
V novověku se pak mandragora stala jednou z čarodějných bylin a také velice důležitou součástí nejrůznějších lektvarů čarodějnic i mágů a čarodějných mastí.
Jedna z nich, „mast k létání“, jak byla nazývána, údajně prý umožňovala slety čarodějnic na čarodějnické sabaty, kde se odehrávaly zejména erotické orgie na počest Boha s podobou kozla.
Během čarodějnických procesů v 17. století byly u nás jako nejvýznamnější dějiště čarodějnických sletů označovány Petrovy kameny.
Eroticky zabarvená opojení
Zprávy o pokusech s čarodějnými mastmi nejsou obsáhlé, avšak i z toho, co se nám dochovalo, je více než zřejmé, že tyto masti dokázaly vyvolávat eroticky zabarvená opojení.
Je snad tedy i možné považovat zvěsti o kouzelných mastích a čarodějnických zážitcích včetně ďábelských orgií za pozůstatky zanikajícího pohanského erotického kultu plodnosti?
Přísné rituály
A jak získat kořen mandragory? Nejpříznivější doba pro sběr je údajně úplněk mezi Velikonocemi a Nanebevstoupením Páně. Kořeny mandragory se prý smějí vykopávat jen při zachování konkrétních tajných, rituálních postupů.
Dalšími podmínkami jsou kupříkladu sexuální nedotčenost, čistota nebo mlčenlivost. Místo sběru se musí též nacházet daleko od lidských obydlí a sběr samotný se děje v naprosté tajnosti.
K laickému léčebnému nebo jinému použití se dnes mandragora však zcela jistě nedoporučuje, neboť následky předávkování mohou být až fatální.