Za potemnělým stolem je možné spatřit jakousi postavu. „Duchové šťastného hoodoo, sešlete svou sílu do tohoto páru kostek,“ řekne a pozvedne je. Kostky se v komíhavém svitu několika svící zalesknou. Pak je muž vrhne na stůl a zapíše si, co padlo.
Myslí si totiž, že mu duchové skrz ně právě sdělili zítřejší výherní čísla, díky nimž získá balík peněz…
Připozdívajícím se odpolednem se rozléhá neutuchající bzukot komárů. Na bahnité břehy řeky Mississippi dopadají žhavé sluneční paprsky. Už další den panuje v okolí životadárného veletoku dusno jako v prádelně.
Na nedalekých plantážích pracují desítky černošských otroků. Právě oni stojí v 18. století za vznikem magií prodchnutého náboženství, kterému začnou říkat hoodoo. Zatímco haitskou obdobu voodoo zná takřka každý, o hoodoo ví jen málokdo.
Přitom jde o podobně fascinující okultní systém, jakým je jeho haitský pravzor. Jeho podstata je však úplně jiná. Zatímco voodoo vzývá temné síly zla a podsvětí, hoodoo je jeho světlou variantou. Jeho cílem je lidem pomáhat.
Praktikuje ho už Mojžíš?
V nevelké chatrči se kolem plápolajícího ohně choulí několik dětí. U dveří je natažená jelení kůže, ze stropu visí svazky usušených bylinek a v poličkách jsou vidět různobarevné lahvičky s menstruační krví, lidskou močí a dalšími prazvláštními tekutinami.
Chatrč totiž patří zdejšímu černošskému šamanovi, který se právě chystá děti poučit o tom, co je to hoodoo. „Naším prvním a zároveň nejmocnějším mágem byl Mojžíš,“ říká muž hlasitě.
Severoamerické hoodoo totiž vychází z Bible, kterou považuje za důležitý talisman a zdroj magie a kouzel. „Mojžíš dokázal za pomoci čar dobra vyvést svůj lid ze zajetí,“ nechává se šaman slyšet.
Právě proto a také kvůli tomu, že se Mojžíšovi údajně podaří proměnit svou hůl v hada, je uctívači hoodoo považován za prvního praktikanta tohoto náboženství.
Používají speciální panenky
Na plantáži panuje nezvyklý shon. Otroci odkládají svá náčiní a běží se podívat k řece, kde leží jeden z jejich přátel, kterého před okamžikem uštknul jedovatý vodní had. Ihned se proto k němu prodere místní šaman a vezme si ho do péče.
Vyléčit se ho pokusí za pomoci hoodoo. Pronáší nad ním čarovná zaříkávadla, na poraněné místo mu přikládá léčivé obklady a dává mu vypít bylinné odvary.
Nadto se z jeho těla snaží vyhnat jed prostřednictvím speciální panenky podobné těm, které se používají u voodoo. Nevpichuje však do ní jehlice, ale naopak se lehce dotýká místa, kam muže had kousl. Chce tak z něj vyhnat temné síly a ránu zahojit.
Pomáhají jim všemocní duchové
„Komunikujte se mnou skrze toto médium,“ pronáší šaman odhodlaně. Zrovna se totiž snaží navázat spojení se záhrobními duchy. Právě na rozmlouvání s nimi je hoodoo založené.
Duchové jsou totiž podle vyznavačů tohoto náboženství všemocní a dokážou člověku přičarovat štěstí a úspěch. Dokonce jsou prý prostřednictvím kostek schopni jedinci říci, jaká čísla si má vsadit.
„Pro duchy je velmi jednoduché něco takového udělat, protože ovládají čas a prostor.
Když mohou ovládat stavy vesmíru a času, mohou také ovládat cokoliv, co se odehrává uvnitř vesmíru a času,“ vysvětluje americký okultista Michael Bertiaux (*1935).Podle něj však duchové pomáhají jen slušným a čestným jedincům.
Navíc nechtějí, aby lidi posedla hráčská vášeň, a proto každému pomohou jen jednou a ještě pod podmínkou, že si dotyčný vsadí jen relativně malou částku. I tak by se však onu formulku nutnou k navázání spojení s všemocnými duchy hodilo znát, nemyslíte?