3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Tajemné knihy mrtvých ve třech kulturách
Tajemné knihy mrtvých ve třech kulturách
od 24.11.2022
3.2tis
318
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých.

Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé kultury ale svůj posmrtný život nehodlají zanedbat a chystají všechny možné přípravy cesty na onen svět.

Nedílnou součástí tohoto plánování jsou i knihy, jejichž text má mrtvému zaručit hladký průběh přechodu na „druhý břeh“.

1

Sumerové mají smrt jistou

Kniha mrtvých: Sumerská

Vznik: 21. století př. n. l.

Za Sumerskou knihu mrtvých jako průvodce pro zemřelé je považována skladba Sestup Inanny do podsvětí. Inanna, bohyně plodnosti a války, však vstoupí do světa mrtvých zcela dobrovolně, oproti duši mrtvého Sumera.

reklama

Nikomu z živých se do říše podsvětí nechce, jelikož je to nehostinné, truchlivé a děsivé místo pod zemí, kde vládne bohyně Ereškigala spolu s krutými démony. V žádném sumerském literárním díle nenajdete o říši mrtvých jedinou pozitivní zmínku.

Doslova na věčnost

Inanna má na své cestě tu výhodu, že je bohyně. Popis jejího putování ale lidem v říši smrti vlastně moc nepomůže. Člověk je totiž podle sumerských představ pouze nástrojem k práci a v podsvětí se z něj stává duch.

Nemá sebemenší šanci se z říše mrtvých dostat, a tak tu spočívá navěky. Nečeká jej žádné znovuzrození, žádné nové vtělení, jen naprostý konec. Oproti jiným knihám mrtvých neobsahuje ta sumerská ani špetku duchovna či naděje.

reklama

Sumerové očividně nevěří na reinkarnaci, naopak jsou přesvědčeni, že lidská duše po určité době po opuštění těla umírá.

2

Jak obalamutit bohy v podsvětí?

Kniha mrtvých: Egyptská

Vznik: dokončena v 6. století př. n. l.

Buď pozdraven, králi říše mrtvých, vládce podzemí! Přicházím k tobě. Znám tvé úmysly a jsem opatřen svou postavou pro Duat.“ Tak zní jedna z modliteb z klenotu staroegyptské náboženské literatury Egyptské knihy mrtvých.

reklama

Slova jsou určena Usirovi, bohu zemřelých a celého podsvětí neboli Duatu. Po smrti totiž v Egyptě nemají vyhráno, čeká je posmrtný soud. A jak probíhá? Poměrně prozaicky – srdce mrtvého putuje na váhu. Proto je dobré mít po ruce pár triků, jak bohy ošálit. Přesně ty kniha zemřelým poskytuje.

Ne pro lidi, ale pro duchy

Původní název Egyptské knihy mrtvých je méně výmluvný než ten uměle zavedený Jeanem Francoisem Champollionem (1790–1832).

Kapitoly o vycházení z hmotného světa do Bezbřehé záře navíc, na rozdíl od jiných knih mrtvých, nejsou určené původně mrtvým, ale duchům. Text totiž sice doprovází zemřelého v jeho posmrtném životě, ale jedním z jeho hlavních úkolů je odhánět zlé duchy.

3

Nejlepší je se znovu nenarodit

Kniha mrtvých: Tibetská

Vznik: 8. století 

Buddhismus, který zapustí kořeny i v Tibetu a vytvoří zde dokonce vlastní větev, je považován za velmi mírumilovné náboženství, které přináší svým následovníkům klid na duši.

Na život i na smrt má však zcela jasný a překvapivě nevlídný pohled – život je utrpení, a jelikož smrt přináší znovuzrození, připravuje nám tím další a ještě větší utrpení.

Aby si tibetští buddhisté tento neúprosný koloběh života a smrti usnadnili a snad z něj i dokázali vystoupit, spoléhají na Tibetskou knihu mrtvých neboli Bardo thödol. Ta jim pomáhá úspěšně přestát období mezi smrtí a novým vtělením, ale má moc i bytost ze začarovaného kruhu reinkarnací osvobodit.

Ilustračn ísnímky: Preepik, Shutterstock, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.9tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.4tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.0tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz