První Inkové byli kmenem kočovných indiánů, který křižoval rozsáhlé pohoří And bez pevného domova. Teprve někdy ve 12. století měl legendární náčelník Manco Cápac sjednotit kmeny a založit hlavní město budoucí říše, Cuzco.
Civilizace Inků se rozprostírala po celé Jižní Americe v hornatých oblastech Argentiny, Bolívie, Ekvádoru, Peru, Chile a Kolumbie. U moci se drželi panovníci z rodu Cusca, kteří vládli více než 200 let.
Za zánik mocné civilizace se zasloužili španělští dobyvatelé pod vedením Francisca Pizarra (1478-1541), ten se stal zakladatelem dnešního hlavního města Peru – Limy.
Děti nedožily dospělosti
Tým vědců z University of Bradford před časem analyzoval vlasy čtyř dětských mumií, které se ve výborném stavu zachovaly v nejvýše položeném archeologickém nalezišti v Andách.
Dětem bylo 6 až 15 let a byly usmrceny za vlády Inků jako oběť bohům během rituálu, kterým vyvrcholily celoroční obřady. Analýza izotopového složení vlasů ukázala, že děti pocházely z rodin zemědělců, které se živily převážně rostlinnou stravou.
Byly omámené
Výzkumný tým navíc díky svému zaměření zjistil, že obětem byly poměrně dlouhou dobu před jejich popravou podávány drogy, konkrétně koka.
Rodinám tak byly děti odebrány přibližně 12 měsíců před smrtí, následně se dramaticky změnila jejich strava, byly vykrmovány sušeným lamím masem a kukuřicí, což v té době byla výsada vyšších vrstev. Tento objev dokládá význam, který měly lidské oběti bohům pro Inky.